Vyzbieraj diamanty Abovskej koruny: Cez Kráľovnú za živou vodou Vladenkou. Spoločne!

KošiceTuristicKE

Plánovanie cyklotúry pre tento horúci víkend bolo v podstate jednoduchou záležitosťou. Organizátori Vrchárskej koruny Abova pripravujú na nedeľu druhý spoločný výjazd a tentoraz bude k dispozícii aj cyklobus. Nie je čo riešiť, ide sa na Kojšovku!

Foto
K studničke pod Tisíckou nás naviguje drevený smerovník / KOŠICE ONLINE

Kráľovná Abova nechýbala v ponuke dvadsiatich vrcholov ako jediná v žiadnom z doterajších troch ročníkov a v pomyselnom rebríčku je patrí tradične prvé miesto. V rámci dnešnej cyklistiky si však odškrtneme hneď dva vrcholy – tým druhým bude osviežujúca studnička pod Tisícovkou, čiže pod najbližším tisícmetrovým vrcholom ku Košiciam.

Foto
Z parkoviska v Zlatej Idke vedie nahor parádna asfaltka bukovými lesmi / KOŠICE ONLINE

Na úvod sa zídeme na košickej autobusovej stanici, z ktorej premáva špeciálny cyklobus na Kojšovskú hoľu počas celého leta. Komfortným spôsobom nás prepraví na parkovisko v Zlatej Idke a tu odštartujeme klasické, cca 7-kilmetrové stúpanie skvelou asfaltovou cestou. Ak ste sa zapojili do VKA aj počas predošlých rokov, tak vás nemá čo prekvapiť. Jednoducho hodinovka poctivého šliapania do pedálov, pričom prvý veľký výdych príde až pri pohľade na pamätník SNP. Od neho je to už len kúsok na Chatu Erika, kde sa osviežime pred záverečným 1,5 kilometrovým stúpaním k samotnému vrcholu v podobe meteorologickej stanice. Fotka pri ikonickej bielej guli v nadmorskej výške 1246 metov je vždy slastným zážitkom. V prípade pekného počasia dovidíme na Vysoké Tatry, Kráľovu hoľu, Vihorlat, ukrajinské Poloniny, hraničné kopce v Maďarsku a pekný je aj pohľad na relatívne neďalekú Folkmarskú skalu.

1246 m n.m., GPS: 48.7822742N, 20.9878000E

Foto
Chata Erika ponúka priestor na oddych pred záverečným stúpaním / KOŠICE ONLINE
Foto
Každý poriadny cyklista z Košíc musí aspoň raz za čas absolvovať výjazd na Kojšovskú hoľu  / KOŠICE ONLINE

Samotná Kojšovečka však nie je jediným cieľom dnešného dňa. Zásluhou príjazdu cyklobusom sa nemusíme vracať do Zlatej Idky, ale pred nami je atraktívny návrat do Košíc hrebeňmi Volovských vrchov. Práve tam sa ukrýva aj ďalší bod VKA, ktorým je novučká studnička pod Tisícovkou.

Foto
Cestou z Kojšovskej holi sa zastavíme pri vrcholovej stanici sedačky na Golgote / KOŠICE ONLINE

Z vrcholu Kojšovskej holi sa teda spúšťame smerom na Golgotu. Odvážnejší cyklisti s odpruženými bicyklami sa môžu k vrcholovej stanici bývalej sedačkovej lanovky spustiť priamo cez zjazdovku, opatrenejší sa potrebujú vrátiť na asfaltu a zabočiť z nej skratkou na rovnaké miesto. Základom je napojiť sa na notoricky známu červenú značku populárnej Cesty hrdinov SNP (ak by ste mali mať problém s orientáciou, tak spoločný nedeľňajší výjazd je pre vás ako stvorený. V skupine totiž určite nezablúdite).

Z Golgoty postupujeme najprv horším lesným terénom a hoci ide o klesanie nadol, na niektorých miestach je z pohľadu budúcnosti lepšie zosadnúť a pár zložitejších metrov potlačiť. Po presune prvým lesom sa situácia výrazne zlepší a potom nás už čaká komfortná lesná cesta smerom na Zlatoidské lúky. Z tohto miesta je to len minútka zjazdu do Idčianskeho sedla a odtiaľ pokračujeme stále po červenej značke.

Foto
Drevený prístrešok pod Holým vrchom / KOŠICE ONLINE

Za Idčianskym sedlom nás čaká najťažšia pasáž lesnej trasy, ktorou je stúpanie na Tisícovku, čiže Holý vrch. Vymytý terén situáciu neuľahčuje a potlačiť tu nie je hanbou. Podstatné je dostať sa na vrchol kopca  (približne v jeho polovici sa nachádza odbočka k populárnej vyhliadke Loreley) a dostať sa tak na magickú hranicu 1000 metrov. Priamo pod Holým vrchom sa nachádza drevený altánok a odtiaľ je to už len minútka k našej studničke.

1010 m n.m., GPS: 48.7585031N, 21.0451625E

Foto
K studničke je to už iba 20 metrov, bicykel môžeme pokojne nechať pri tomto stĺpiku / KOŠICE ONLINE
Foto
Malebná a osviežujúca studnička / KOŠICE ONLINE
Foto
Studničku obnovili v roku 2021 / KOŠICE ONLINE

Samotná studnička sa nachádza približne 20 metrov od cesty, no prehliadnuť ju nemožno. Upozorňuje na ňu totiž nový drevený smerovník, ktorý postavili – rovnako ako studničku – nadšenci turistiky v lete minulého roka. Ide teda o stále veľmi nové objekty.

Nápis na drevenom smerovníku hlása – Kto z Vladenky sa napije, SNPčku dobyje. Pre pútnikov na ceste hrdinov SNP sú tu dokonca v škatuľke pripravené aj dobroty, ktoré môže každý záujemca využiť, ale aj doplniť. Samotná voda zo studničky má údajne blahodárne účinky a pokojne si v nej teda doplňte prázdne fľaše.

Po občerstvení pokračujeme ďalej po červenej značke, pričom odteraz to už bude hlavne o klesaní. Po približne troch kilometroch prídeme k Chate Lajoška, ktorá je však bohužiaľ stále v rekonštrukcii a na bufetové občerstvenie si tak budeme musieť počkať až na Jahodnú, prípadne do Vyšného Klátova. Závisí len od vás, ktorou cestou sa vydáte do Košíc.

Cestovný poriadok nedeľňajšieho cyklobusu

8:30  Košice, Autobusová  stanica nást. č. 37    

8:55  Nižný Klátov    

9:00  Hýľov    

9:20  Zlatá Idka, parkovisko                      

Komentáre