Vyzbieraj diamanty Abovskej koruny: Escobarova veža a nepoznaný pohľad z Tereša

VýchodTuristicKE

Keď sa povie Bogota, napadne každému ako prvá Kolumbia a neslávne slávne drogové ťaženie Pabla Escobara. Bogota sa však nachádza aj neďaleko Košíc a vežu s týmto názvom vidí z auta každý, kto sa vydá z metropoly východu smerom na Dargovský priesmyk.

Foto
Výhľad z Tereša / KOŠICE ONLINE

Áno, je to presne ten vysielač, ktorý sa týči na vrchole Slanských vrchov priamo oproti zjazdu z diaľničného úseku do Bidoviec. A práve tam sa vydáme v rámci dnešného putovania vrcholmi Vrchárskej koruny Abova 2023.

Vysoká kovová konštrukcia je v podstate vojenským objektom, ku ktorému vedie parádna asfaltová cesta. Dostať sa k nej možno priamo z Dargovského priesmyku, no cyklisti si ešte viac užijú prístup od horárne Regeta, čiže od obce Ruskov.

Zdatnejší cyklisti sa vyberú do Ruskova cez Krásnu, alebo cez Sady nad Torysou a Olšovany. Ostatní si môžu príjazd výrazne uľahčiť jazdou osobným vlakom priamo do Rusova. Následne sa presunieme k východiskovému bodu Regeta cestou na Slančík.

Foto
Smerovník Regeta / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Pohľad z cesty na Slanský hrad / KOŠICE ONLINE

Od smerovníka Regeta začíname stúpať kvalitnou asfaltovou lesnou cestou bez áut. Verní priaznivci VKA sú tu ako doma, v predošlých dvoch rokoch totiž tento úsek absolvovali pri stúpaní na Okrúhly vrch a ku hrobke grófa Forgáča pri zaniknutom loveckom zámočku.

Už po pár minútach jazdy poteší pekný pohľad na Slanský hrad a smädných poteší studnička v lese pri ceste. Potom je to už len o vytrvalom šliapaní do pedálov. V tomto ročnom období na mňa z lesa vykukuje jedna bedľa za druhou a po chvíľke stretávam konečne aspoň jednu živú dušu. Miestny hubár na môj pozdrav reaguje s úsmevom : „Nazdar, nazdar. Ešte máš čo robic, dobrý brežek je to.“

Brežek veru dobrý, ale príjemný. Les posiaty typickými slanskými balvanmi ponúka blahodárny tieň a stúpanie nie je v žiadnom úseku extrémne. Jednoducho parádna cyklistika bez rizika infarktu.

Foto
Tabuľa na Okrúhlom vrchu / KOŠICE ONLINE
Foto
Hrobka grófa Forgáča / KOŠICE ONLINE

Po čosi vyše piatich kilometroch prichádzame k tabuli Okrúhly vrch, ktorá ponúka veľmi zaujímavé informácie o spomínanom loveckom zámočku Forgáčovcov. Ten bol kedy pýchou tohto územia, dnes už však z neho bohužiaľ nezostalo nič. Pre tých, ktorí tu ešte neboli, odporúčam spustiť sa po vyšliapanom chodníčku 200 metrov nižšie a objaviť aspoň hrobku grófa, ktorého miestni obyvatelia obľubovali pre jeho ľudský prístup.

Po návrate k informačnej tabuli pokračujeme asfaltkou nahor. Na vrchol Bogoty je to už len 2,5 kilometra, pričom na cestnej ypsilonke musíme zabočiť smerom doľava. Tu prichádza najstrmšia pasáž a ak ste sa doposiaľ statočne nespotili, tak tu už vycedíte večerné pivko bez problémov. V hlave si však hovorím, že ide o záverečné stúpanie dnešnej trasy a Bogota je už blízko. Vizuálne si to potvrdiť neviem, pretože dobre ukrytá veža sa jej návštevníkovi objaví až za poslednou zákrutou.

850 m n.m., GPS: 48,701525N, 21,520711E 

Foto
Fotografiu na Bogote nerobíme priamo pred bránou / KOŠICE ONLINE
Foto
Areál Bogota s výraznou vežou / KOŠICE ONLINE

Ostáva zdolať posledné metre a je to tu. Za vysokým plotom sa týči veža vojenského objektu a na konci asfaltky nás víta aj zákaz fotografovania. Fotku pre účely VKA si preto urobte radšej v bezpečnej vzdialenosti.

V prípade dnešnej trasy však ide len o prvý z dvoch cieľov. Organizátori si totiž pre nás pripravili ešte neznámy, no prekvapivo krásny výhľad z Tereša.

Základom je trafiť správnu prístupovú cestu. K Terešu totiž vedie iba nenápadný lesný chodníček a nejde tak o žiadnu populárnu, turistickou značkou vyznačenú trasu. Nepreženiem ak poviem, že až do zaradenia tohto bodu do programu VKA poznali výhľad z Tereša iba tí najfundovanejší turisti – prieskumníci.

Foto
Cesta na Tereš nie je výrazná / KOŠICE ONLINE
Foto
Takto vyzerala cestička v marci / KOŠICE ONLINE

Priamo od Bogoty vedie smerom doprava slušná zvážnica, no nenechajte sa ňou zviesť. Ešte pred ňou potrebujeme zabočiť na menej výraznú cestičku a ideálne je pomôcť si pohľadom na mapu v mobile (mne sa najviac osvedčili mapy.cz).

Keď som šiel na Tereš prvýkrát koncom marca, predieral som sa ostrovčekmi snehu. Teraz to malo byť oveľa príjemnejšie, ale realita je iná. Kamenisté úseky sa totiž striedajú s trávou, ktorá je miestami vysoká po pás a úzku cestičku tak skôr cítim ako vidím.

Foto
Vrchol Tereš nie je nápadný, ponúka však pekný výhľad / KOŠICE ONLINE
Foto
Vrcholová tabuľka VKA / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Pohľad na Svinicu a okolie / KOŠICE ONLINE

Z Bogoty je to na Tereš približne 1,5 kilometra a putovanie nepríjemným terénom spríjemňujú občasné výhľady. Ten najkrajší sa však nachádza v cieli dnešného putovania. Pri tabuľke VKA s poradovým číslom 15 sa nám otvára vskutku parádny výhľad na Svinicu, Bidovce a celú oblasť pred Košicami. Ak ste aj počas predošlých minút frfľali, tak teraz zažijete pocit pravej cyklistickej blaženosti. Ešte povinná fotografia a dnešný dvojvrchol máme úspešne zaznamenaný.

841 m n.m., GPS: 48,712753N , 21,521443E

Foto

Z Tereša sa vrátime na Bogotu a následne sa spúšťame späť na asfaltovú ypsilonku. Na tomto mieste máme na výber – buď sa vrátime prístupovou cestou do Ruskova, alebo sa vydáme smerom doľava na Maliniak a následne si užijeme dlhý zjazd k vojenskému pamätníku a tankom v Dargovskom priesmyku.

Foto
Dargovský priesmyk / KOŠICE ONLINE
Foto
Fotka pri tanku nemôže chýbať / KOŠICE ONLINE
Foto

Po občerstvení v miestnom stánku sa ponúka spustenie hlavným ťahom do Košického Klečenova, no premávka je tu tradične nebezpečná a výrazne komfortnejšou alternatívou je krátky návrat a napojenie sa na lesnú asfaltku, ktorá vás privedie priamo do Svinice. Ja však mám ešte energie i času dosť a z Dargovského priesmyku pokračujem cestou okolo Bordy smer Herlianske sedlo. Mojim ďalším cieľom bude Sotákov kríž pod Makovicou, ale o tom si povieme nabudúce..

Foto
Mapa mojej trasy viedla až na Makovicu. Skrátiť si ju však môžete z Dargovského priesmyku

Komentáre