Vyzbieraj diamanty Abovskej koruny: Irenkina studnička

KošiceTuristicKE

Medzi dvadsiatkou vypísaných vrcholov Vrchárskej koruny Abova 2021 nájdeme hneď niekoľko studničiek a k jednej z nich sa vydáme práve dnes.

Foto
Irenkina studnička poteší príjemným osviežením / KOŠICE ONLINE

Irenkina studnička predstavuje veľmi pôsobivé miesto a ten kto ho objaví prvýkrát, zaprisahá sa, že sa sem vráti s kamarátmi a špekáčikmi. Nedá sa čudovať, toto miesto je na opekačku ako stvorené.

Nejde pritom o jeden z tých náročnejších vrcholov VKA a je teda ideálny aj pre detských vytrvalcov.

Východiskovým bodom dnešnej cyklotúry je obec Kostoľany nad Hornádom a tí pohodlnejší sa tam môžu premiestniť autom či vlakom. Ja odporúčam skôr známu cyklocestu z obce Ťahanovce, ktorá vedie lesom priamo do Kostolian (alternatívou je aj cestička od Súdkov, ktorá si však vyžaduje presun cez železničný most a takýto adrenalín nie je pre každého).

Zahrievacích desať kilometrov z Košíc ma dostáva do správnej cyklonálady a po príchode do Kostolian bočím na Sokoľ. Rozbitý asfaltový úsek volá po novom koberci, ale dojem vylepšuje pohľad na vlnky Hornádu. Tesne pred jazdeckým areálom upieram zrak na prvé domy na ľavej strane a práve tu opúšťam hlavnú cestu a mierim do doliny popri Strašnom jarku.

Foto
Strašný jarok nie je taký strašný ako hovorí jeho názov / KOŠICE ONLINE

Názov tohto potôčika pôsobí nepríjemne, no opak je pravdou. Bystrinka ma bude sprevádzať až k cieľu dnešnej túry a jazda popri potoku obklopenom zobúdzajúcou sa jarnou prírodou je pravou pasiou. Nasledujúce kilometre sú o vytrvalom, ale pomerne miernom stúpaní. Situáciu uľahčuje veľmi solídna asfaltová cesta a zablúdiť sa tu nedá.

Dnešná trasa nie je z tých časovo náročnejších a v rámci vydýchania sa oddá sem-tam zosadnúť z bicykla a dobrým dôvodom sú informačné tabule, ktoré sú súčasťou Náučného chodníka ku Kráľovej studni. Jedna z nich ponúka zaujímavý príbeh o dvoch kmotroch a deti poučí o lakomstve.

Asfaltová cesta kopíruje modrú značku a ruka v ruke ma privádzajú až k drevenému altánku, kde sa ich cesty rozídu. Modrá značka mieri doprava, no ak chcem k Irenke, musím sa vytrvalo držať asfaltky. Už je to naozaj iba chvíľka a vzdialenosť od altánku sa počíta iba v stovkách metrov. Pár minút a už je to tu – neprehliadnuteľná Irenkina studnička.

Foto
Foto

Prečo Irenkina? Po pátraní po názve prameňa v údolí Strašného jarku musíme ísť poriadne do histórie. Toto miesto totiž dostalo názov podľa Ireny Loószovej-Zakariásovej, ktorá sa narodila v roku 1871. Aktívna učiteľka hudby sem chodievala so svojimi turistickými priateľmi v rámci Abovsko – Košického turistického spolku (ako uvádzajú propozície VKA, založený bol v roku 1907). A keďže bola pani Irenka známa príkladnou starostlivosťou o túto studničku, prischlo tomuto miestu maďarské pomenovanie Irenke forrás.

425 m n.m., GPS: 48.7984819N, 21.2027583E

Po povinnej fotke pre účely VKA nastáva dlhoočakávaná chvíľa a k slovu sa dostávajú dobroty nabalené z domu. Vhodnejšie miesto pre jarný piknik si možno predstaviť iba ťažko. V tejto chvíli oceňujem večerné smaženie rezňov pani manželky a z vaku tasím aj čarovné nápoje. Každá pekná chvíľka má svoj koniec a pred sebou mám viaceré možnosti.

Tou najjednoduchšou je návrat do Kostolian, sladké spestrenie v podobe preslávenej zmrzliny a návrat domov.

Keďže mám však času na rozdávanie, vraciam sa od Irenky iba k spomínanému altánku a naskakujem opäť na modrú značku (toto už deťom neodporúčam). Prvá fáza je pomerne nepríjemná a vedie prudko do kopca. Po vystúpaní niekoľkých vrstevníc sa značka stáča doľava, ale to je presne tá chvíľa, kedy ju potrebujem opustiť a pokračujem rovno cez veľkú lúku. Z nej sa spúšťam na výbornú cyklocestu, ktorá smeruje zo Sokoľa na Kráľovú studňu. Stúpam kľukatou, no príjemne širokou cestou a tá ma dovedie až k miestu, ktoré poznajú vrchári z vlaňajšieho itinerára Vrchárskej koruny Abova. Pohľad na studničku s drevenou kráľovskou korunou neomrzí nikdy, rovnako tak príbeh o vysadených lipách a návšteve kráľa Mateja Korvína.

Foto
Kráľova studňa má v jarnom období jedinečné čaro / KOŠICE ONLINE
Foto
Ak ste si zvolili pokračovanie túry po cykloceste ku Kráľovej studni, čaká vás odmena v podobe osvieženia na Hrešnej / KOŠICE ONLINE

Po občerstvení pokračujem smerom nahor a napájam sa na červenú značku Cesty hrdinov SNP. Bočím doľava a naberám smer Hrešná. Cestou sa nedá nezastaviť pri známej Vyhliadke na Tatry a potom je to už iba o zjazde k populárnej chate. Ešte jedno čapované „švestkové nealko“ a zelenou značkou sa spúšťam dolu do Čermeľa.

Komentáre