Vyzbieraj diamanty Abovskej koruny: Kaplnka v morušovej aleji, Čaputovej lipa i jedinečný pohľad na Košice

KošiceTuristicKE

Slnečná jar cyklistom praje a pred nami je ďalší víkend ideálny na plnenie výziev bezplatného cykloprojektu Vrchárska koruna Abova.

Foto
Pohľad od vysielača nad N. Hutkou / PETER JESENSKÝ

V rámci dnešnej trasy si odškrtneme hneď dva vrcholy, pričom pred výškovými metrami budú mať tentoraz prednosť skôr dĺžkové kilometre. Kaplnka v morušovej aleji a vysielač nad Nižnou Hutkou totiž nepatria medzi obrovité kopce, ponúkajú však veľmi príjemné pohľady.

Štartujeme v Košiciach a cyklocestou popri Hornáde smerujeme z centra mesta na sídlisko Nad jazerom, odkiaľ pokračujeme po značenej cykloceste Eurovelo – stále popri rieke - až do Nižnej Myšle. Jazdu po rovinke môžu komplikovať niektoré blatisté úseky, ale na to sme si už zvykli. V metropole východu jednoducho nemáme šťastie na parádne cyklotrasy, ktoré si užívajú napríklad naši priatelia z Prešova, Bardejova či Spišskej Novej Vsi. Dostať sa von z mesta hociktorým smerom je možné buď v rušnej premávke, alebo kostrbatými poľnými cestičkami. Z hľadiska bezpečnosti teda volíme túto druhú možnosť.

Z Nižnej Myšle pokračujeme do Ždane a následne do Čane, presnejšie až k Čanianskym jazerám. Práve okolo nich pokračuje značená cyklocesta, ktorá nás privedie do Gyňova a odtiaľ si už môžeme užiť parádnu asfaltovú cestičku s peknými kovovými cyklokvetmi a s krásnym cyklomostom cez Hornád. Po jeho prejazde sa ocitáme v Trstenom pri Hornáde a to sme už blízko nášho prvého cieľa. Stačí pokračovať značenou cyklotrasou smer Skároš.

Foto
V Nižnej Myšli poteší i cykloprístrešok so základným servisom  / PETER JESENSKÝ

Táto trasa nás vyvedie z obce na mierny kopec s pekným výhľadom na Košice, pričom jej súčasťou sú morušová a lipová alej. Z pohľadu VKA nás zaujíma hlavne neprehliadnuteľná malá kamenná kaplnka.

258 m n.m., GPS: 48.5756700N, 21.3545250E

Kaplnka sa nachádza v morušovej aleji, ktorú tvorí sto moruší vysadených v roku 2023. Ide o pripomienku tradície chovu priadky morušovej v Trstenom, ktorá siaha až do roku 1854. Práve v roku 2023 tu pribudla aj samotná kaplnka zasvätená ružencovej Panne Márii. Potrebné informácie ponúka informačná tabuľa a priamo oproti kaplnke sa nachádza aj lipa vysadená prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Galéria k článku

Po krátkom oddychu pokračujeme cestou nahor a morušová alej sa mení na lipovú. Tzv. alej priateľstva nás privedie až do obce Skároš a jedinou nepríjemnosťou je pachová aróma hnojiska, okolo ktorého musíme prejsť. Ak máte čas, vyšliapte si ešte pár kilometrov smerom na maďarské hranice a objavíte tu zaujímavý park s pamätníkom, delami a inými pripomienkami druhej svetovej vojny.

Foto
Foto
Cyklocestu spestrujú aj cyklokvety / PETER JESENSKÝ

Druhým cieľom dnešného VKA putovania bude vysielač nad Nižnou Hutkou a dostať sa tam môžeme dvoma cestami. Rýchlejšou je klasický presun po hlavnej ceste cez Ždaňu a Nižnú Myšľu, atraktívnejšia a dobrodružnejšia je však cestička popod Slanské vrchy. Zo Skároša nás na ňu nasmeruje žltá turistická značka, ktorá nás privedie k horárni Červený vrch a následne pokračujeme Cestou sv. Alžbety až ku Koscelku. Ten sme už v minulosti v rámci Vrchárskej koruny Abova navštívili, rovnako tak blízky archeologický komplex v Nižnej Myšli.

Galéria k článku

Z Nižnej Myšle je to potom do Nižnej Hutky už len pár kilometrov a ostáva nám zdolať najvyšší bod dnešnej trasy. Tým je samotný vysielač, ktorý je neprehliadnuteľný už z diaľky. Z obce k nemu vedú viaceré cesty, no najjednoduchšou je nasmerovať si to od kostola ulicou Za kostolom a za posledným domom obce pokračovať miernym stúpaním poľnou cestou k vysielaču.

290 m n.m., GPS: 48.6655844N, 21.3643111E

Vysielač sa nachádza vo výške 290 metrov nad morom, čo nie je žiadna výšava. Napriek tomu ponúka veľmi pekné pohľady na Košice, Slanské vrchy i Volovské vrchy. Tesne pod vysielačom sa nachádza strom s tabuľkou VKA, ktorá vás ubezpečí, že ste na správnom mieste. Na tomto mieste je ideálne vybaliť nejakú orosenú odmenu (zásoby sme doplnili v obecných potravinách pri kostole) a len tak sa kochať pohľadom na vzdialený ruch veľkomesta.

Galéria k článku

Ostáva vrátiť sa z Nižnej Hutky späť do Košíc. Kedysi k tomu ideálne slúžila stará prechodová cesta medzi Vyšnou Hutkou a Krásnou, no tá je vzhľadom na výstavbu rýchlostnej cesty R4 neprejazdná. Hlavná cesta medzi N. Hutkou a Krásnou je veľmi frekventovaná a najbezpečnejšie je teda pokračovať z obce popri Toryse a na Jazero sa vrátiť cyklocestou popri Hornáde (lákavé je malé poodskočenie k čarovnému sútoku Torysy a Hornádu).

Celková dĺžka dnešného okruhu má čosi vyše 50 kilometrov, no vzhľadom na prevažne rovinatý profil ide o nenáročnú cyklistiku, ktorá si žiada len čas a chuť šliapať. A to by nemal byť počas tohto slnečného a teplého víkendu žiadny problém.

Komentáre