Vyzbieraj diamanty Abovskej koruny: Kobylianka, milšia sestra Kobylej hory

KošiceTuristicKE

Spomínate si na Kobyliu horu? Väčšina účastníkov Vrchárskej koruny Abova 2021 ju označila za najnepopulárnejší vrchol z vlaňajšieho itineráru. Náročné škriabanie na horu s výškou 882 metrov, no bez akéhokoľvek výhľadu, zanechalo v cyklistoch nepríjemné spomienky. V prípade jej milšej sestry Kobylianky to bude iné. Napriek svojej výške 655 metrov svojich návštevníkov odmení veľmi peknými pohľadmi na viaceré svetové strany.

Foto
Miesto vrcholu nám identifikuje chotárny stĺpik č. 37

Kobyliu horu a Kobylianku delí vzdušnou čiarou necelých päť kilometrov a je teda jasné, že sa opäť vyberieme na hrebeň v blízkosti Sedla Podkova.

Foto
S deťmi štartujeme z obce Rudník / KOŠICE ONLINE
Foto
Nasleduje dlhé stúpanie na Sedlo Podkova / KOŠICE ONLINE

Z Košíc sa tam dostaneme cez Myslavu a Hýľov, ak sa rozhodnete pre cyklistiku s deťmi, odporúčame odstaviť auto v obci Rudník.

Základom je vyšliapať stúpanie do známeho Sedla Podkova. Zatiaľ čo vlani sme z neho štartovali na Kobyliu horu smerom na západ, tentoraz naberieme presne opačný smer, čiže na východ. Od rampy pri malom parkovisku v sedle je to na Kobylianku iba 2,3 kilometra a v orientácii nám výrazne napomôže fakt, že sa budeme po celý čas držať zelenej turistickej značky.

Foto
Zo Sedla Podkova pokračujeme po zelenej turistickej značke / KOŠICE ONLINE
Foto
Lesná cesta na viacerých miestach stúpa, no prostredie je veľmi príjemné / KOŠICE ONLINE

Ja som sa vybral z Rudníka aj s obomi deťmi a pomerne dlhé stúpanie na Sedlo Podkova je tak pravidelne sprevádzané výčitkami a otázkami, či tam už budeme. Jazdu uľahčuje fakt, že ide o asfaltovú cestu, na ktorej je však iba veľmi riedka premávka a ide tak o príjemné a bezpečný lesný úsek. Zo Sedla je to potom už o klasickej lesnej cestičke, ktorá však naberá na dvoch úsekoch pomerne nepríjemné stúpajúce parametre. Nie je však hanbou trochu potlačiť a potom si opäť užívať čaro samoty v lese.

Foto
Cesta je lemovaná viacerými chotárnymi stĺpikmi / KOŠICE ONLINE

Cieľom trasy je chotárny stĺpik číslo 37. Nachádza sa priamo pri cestičke a jeho okolie ponúka krásne výhľady.

655 m n.m., GPS: 48.7197192N, 21.0606992E

Foto
Cieľom je stĺpik č. 37

Les je tu pomerne riedky a pôsobí tak trochu neupratane. Zásluhou vyrezaných či popadaných stromov sa však vyznačuje peknými pohľadmi na viaceré strany. Na južnej strane Rudník a Jasov, keď urobíme pár krokov medzi stromy na severnú stranu, objavia sa Kobylia hora a Zlatá Idka. Jednoducho príjemné lesné, výhľadové miesto. Zatiaľ čo ja sa rozplývam a fotím na všetky strany, deti sa tvária, že ich to nezaujíma a žobrú sladké odmeny. V poriadku - každému to, po čom túži. Hlavne, že sme tu.

Foto
Užívame si výhľady na všetky strany / KOŠICE ONLINE
Foto
Vyrúbané stromy otvorili priestor výhľadom / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Foto

Naspäť sa môžeme vydať rovnakou cestou, ale ak máte chuť na dlhšiu cyklotúru, pokračujte pokojne po zelenej značke. Tá vás privedie cez Holičku až na Sedlo pod Bielou skalou. Tam si môžete vybrať pokračovanie na Bukovec, alebo sa po modrej spustiť do Šemše k ďalšiemu vrcholu VKA – Kaplnke Semseyovcov.

Foto

Komentáre