Vyzbieraj diamanty Abovskej koruny: Krásny pohľad na Košice bez veľkej námahy

KošiceTuristicKE

Zatiaľ čo na západe Slovenska bojujú s prívalovými dažďami, my na východe sa smažíme ako pstruhy na ražni. Z ponuky Vrchárskej koruny Abova si teda vyberieme niečo, čo až tak veľmi neunaví a zároveň ponúkne dostatok občerstvovacích staníc. Bonusom bude pôsobivý výhľad nevyžadujúci dlhé stúpanie – Vysielač nad Nižnou Hutkou.

Foto
Vysielač nad Nižnou Hutkou / PETER JESENSKÝ

Spoločne s deťmi sa spúšťame z KVP-čka a cez mesto sa presúvame známym cyklochodníkom popri Hornáde na Jazero a asfaltovým Eurovelom až na koniec sídliska. Z pohľadu jazdy sa potrebujeme dostať na ľavú stranu Hornádu a cez železnú lávku sa preto presúvame do Krásnej a okamžite sa napájame na cyklocestu popri rieke. Tá nás bezpečne a bez ruchu autodopravy privedie až do Nižnej Hutky, pričom v diaľke sa miestami objavuje cieľ dnešného výletu.

 

Foto
Pri cykloceste sa nachádza aj ranč s koníkmi / PETER JESENSKÝ

Jedinou komplikáciou tejto trasy je stavba rýchlostnej cesty R4. Čulý stavebný ruch je však počas víkendov predsa len pokojnejší a popod rastúci most prejdeme bez väčších problémov. Vítaným spestrením je aj krátke poodbočenie k sútoku riek Hornád a Torysa.

Foto
Sútok Torysy a Hornádu / PETER JESENSKÝ

Od sútoku je to už do N. Hutky len pár minút a po prekrižovaní hlavnej cesty mierime obcou smerom nahor. Majákom určujúcim smer je veža Reformovaného kostola, ku ktorému nás privedie Hlavná cesta. Asfaltka začína stúpať, deti šomrať.

 

Foto
Od kostola smerujeme na lúku za obcou / PETER JESENSKÝ

Od kostola pokračujeme doľava ulicou Za kostolom a za posledným domom pokračujeme otvorenou lúkou smerom k lesíku. Po prejazde úzkym pásom stromov sa ocitáme pred koncovým stúpaním, pričom vysielač je na dohľad. Hoci však ide len o pár stoviek metrov, záverečné stúpanie je pomerne drastické a nevyhnutné bude aj krátke tlačenie bicykla.

Galéria k článku

Tabuľka VKA je umiestnená na krásnej čerešni, ktorá sa nachádza pár metrov pred samotným vysielačom. Ostáva odfotiť sa a začať sa kochať pohľadmi na viaceré svetové strany. Košice ako na dlani, rovnako tak U. S. Steel, Čanianske jazerá či južná časť Slanských vrchov. Z nadhľadu môžeme sledovať aj pokroky v budovaní cesty R4.

290 m n.m., GPS: 48.6655844N, 21.3643111E

Foto
Hoci je vysielač umiestnený relatívne nízko, výhľady sú krásne / PETER JESENSKÝ
Foto
Košice sú priamo pred nami / PETER JESENSKÝ

Príjemné posedenie na tráve strpčuje len bodavý hmyz a tak sa pomaly dvíhame a nasleduje návrat späť. Za normálnych okolností by sme volili nejaké zokruhovanie trasy, no s deťmi preferujeme bezpečnosť a volíme preto návrat rovnakou cestou, akou sme prišli. Tá nás bezpečne privedie späť do Krásnej a to už je len kúsok na sľúbenú chladivú odmenu v známej Letnej záhradke. Dopĺňame spálené kalórie i tekutiny a cestou domov sa ešte osviežime zmrzlinou v centre mesta. A hoci sa zdala byť celá cesta nenáročná, výsledných 48 kilometrov dalo v teplote nad 30 stupňov mladým cyklistom pekne zabrať.

 

Foto

Komentáre