Vyzbieraj diamanty Abovskej koruny: Kríž nad Bukovcom – príjemné s užitočným

KošiceTuristicKE

Už pri marcovom zverejnení dvadsiatich miest Vrchárskej koruny Abova 2023 mi bolo jasné, že bod s poradovým číslom 9 bude ideálnym pre horúce letné dni. Kríž nad Bukovcom totiž ponúka pekné pohľady, no zároveň je to z neho iba na skok ku chladivým vlnkám vodnej nádrže.

Foto
Kríž nad Bukovcom chráni mohutný strom / KOŠICE ONLINE

Leto udrelo v plnej sile a nastal teda čas na splnenie tejto výzvy. Z pohľadu fyzického výkonu bude podstatné prekonať výškový rozdiel na trase Myslava – Baška. A keďže to počas týchto horúcich dní vyzerá na hlavnej ceste ako na prístupovej ceste k trenčianskemu letisku počas Pohody, vyberieme sa nahor jednou z príjemne tienistých lesných cestičiek.

Možnosťou číslo 1 je zabočiť tesne za mostom cez Myslavský potok doprava a zabočiť na šotolinovú lesnú cestičku, ktorá nás vyvedie až k autobusovej zastávke v Baške. Ešte o čosi miernejšie stúpanie nás čaká v prípade, ak si vyberieme lesnú cestu vedúcu pomedzi rodinné domy od kostola svätého Bartolomeja. Do lesa sa dostaneme cez veľkú dieru v plote za posledným domom a po počiatočnom krátkom nazbieraní výškových metrov nás čaká už len veľmi príjemná cyklistika priamo do Bašky.

Foto
Horná nádrž Bukovec / KOŠICE ONLINE

Z Bašky je to už potom len o miernom stúpaní. Pokračovať môžeme lesnou cestou spoza autobusovej zastávky, alebo absolvujeme kilometer po hlavnej ceste a po výjazde z lesíka zabočíme doprava cez rampu na veľké pole. Zablúdiť sa tu prakticky nedá, poľom totiž vedie iba jedna výrazná cesta vyjazdená hospodárskymi strojmi. V diaľke už sledujeme vysielač, pri ktorom sa nachádza cieľ nášho výletu.

Foto
Záver vedie cez poľnú cestu / KOŠICE ONLINE
Foto

K samotnému krížu sa už v podstate spúšťame a po pár minútach sme pri vysielači. Hneď v jeho bezprostrednom susedstve sa nachádza solitérny strom, ktorého tieň spríjemňuje posedenie na lavičke pod krížom. Ten tu stojí už od roku 1848 a ohradený je kovovou záhradkou.

430 m n.m., GPS: 48.7158314N, 21.1507281E

Galéria k článku

Najpôsobivejšie na tomto mieste sú určite výhľady. Z okolia kríža sa možno pokochať pohľadmi na obe vodné nádrže Bukovca – pitnú i rekreačnú. Jej voda láka ako oáza v púšti a nám už teda ostáva iba pokračovať v smere doterajšej jazdy a spustiť sa nadol do obce Bukovec. Pohľad na preplnené parkoviská a autá lemujúce cestu k vodnej nádrži len potvrdzujú, že vydať sa sem na bicykli bol dobrý nápad. Z itinerára VKA si odfajkneme ďalší vrchol a pred sebou máme celý deň strávený opaľovaním a kúpaním. A tak to má v horúcom lete byť.

Foto
Jednoducho znázornené dve alternatívy trás z Myslavy ku krížu nad Bukovcom

Komentáre