Vyzbieraj diamanty Abovskej koruny: Nenáročná Kóta 311

KošiceTuristicKE

Udreli pekelné pekoty a vybrať sa teraz na bicykli na dlhé okruhy predstavuje samovraždu. Zo zásuvky Vrchárskej koruny Abova si preto dnes vytiahneme niečo kratšie a ľahšie. Kótu 311 nad Bysterom.

Foto
Kóta 311 ponúka krásny pohľad na Košice / KOŠICE ONLINE

Hneď na úvod je potrebné uviesť, že túto trasu zvládnu aj detskí cyklisti (okruh z Jazera meria necelých 20 kilometrov a prevýšenie predstavuje iba 190 metrov), no nejde o nejakú nudu a odmenou za vyšliapanie kopca je jedinečný výhľad na Košice a Volovské vrchy.

Nabalení vodou vyrážame od splavu na Jazere a z Krásnej sa presúvame do Košickej Polianky. Za mostom cez rieku Torysa bočíme do obce a v nej odbočíme doľava smerom na cintorín. Za ním pokračujeme smerom doľava, stále hore kopcom a prichádzame na koniec dediny. Pokračujeme najstrmšou poľnou cestou a neskôr pokračujeme smerom doľava. Potom doprava a smerujeme hore na lúky, ktoré boli kedysi ovocnými sadmi.

Foto
Prístupová cesta z Košickej Polianky / KOŠICE ONLINE

Po vyjazdenej poľnej ceste prichádzame k najvyššiemu bodu pod lesom – kóte 311. Miesto pre fotografiu určuje pripevnená zalaminovaná tabuľka VKA. Z tohto miesta sa ponúka aj krásny výhľad na okolitú krajinu a Košice.

311 m n.m., GPS: 48.7053281N, 21.3606008E

Foto
Pohľad z kopca nad Bysterom / KOŠICE ONLINE

Cesta ďalej smeruje nadol do obce Byster a z neho sa môžem vrátiť do Košíc cez Zdobu a viaceré cyklotrasy, ktoré nás privedú na Heringeš, Panorámu, alebo do Košickej  Novej Vsi. Ak však máte dostatok času a chuti, vyberte sa z Bystera po hlavnej ceste smerom na Olšovany a na vrchole stúpania zabočte na žltú turistickú značku doľava do lesa.

Foto
Prechodová žltá značka medzi Bysterom a Olšovanmi smeruje do Orechového lesa / KOŠICE ONLINE

V tomto prípade vás čaká zaujímavá jazda lesom, pričom žltá značka sa postupne napojí na modrú a Orechový les vás „vypľuvne“ na cestu nad Ďurďošíkom. Potom sa už stačí iba spustiť do Bidoviec a poľnou cestou okolo letiska dorazíte k ďalšiemu z vrcholov VKA – Románsko-gotickému kostolu vo Svinici.

Foto
Románsky kostol vo Svinici predstavuje jeden z vrcholov VKA / KOŠICE ONLINE

Cestu späť nechávame na ľubovôli, najbezpečnejšou alternatívou je asi vrátiť sa do Košíc cez Ďurkov, Olšovany a opäť cez Byster a Zdobu. Prípadne späť cez Košickú Polianku a okolo Letnej záhradky späť na sídlisko Nad Jazerom.

Komentáre