V rámci dnešnej časti cyklistického objavovania krás Abova zamierime k populárnemu Ružínu. Cieľom však nebude lodenica pri Bradane či festivalová Počkaj beach v Margecanoch. Vďaka Vrchárskej korune Abova objavíme slušne utajené miesto, ktoré navštevujú generácie trampov a spomienku na viacerých z nich predstavujú pietne tabuľky na skale blízko pokojnej hladiny vody.
Základom je dostať sa k Ružínu a ak nie ste z tých, ktorí sa rozhodli absolvovať všetkých dvadsať vrcholov VKA výlučne pohonom vlastných nôh, nasadnite v Košiciach na vlak a vystúpte na stanici Margecany. Ešte ideálnejší je osobný vlak, ktorý zastavuje aj v staničke Margecany – zastávka. Tá sa totiž nachádza priamo v oblasti Rolova huta na príjemnej asfaltovej ceste popri vodnej nádrži. Jazdu tu spríjemňujú veľké drevené rozprávkové postavičky, pričom tá posledná – Pastúšik, stráži vstup do tunela.
Prejazd tunelom predstavuje príjemne adrenalínový zážitok. Svetlá sa spúšťajú na fotobunku na poslednú chvíľu a ak nemáme bicykel vyzbrojený svetlom, cítime sa miestami ako krtkovia. Väčším problémom ako svetlo však môže byť veľká vlhkosť a mláky sú tu v mokrejšom období pravidlom. V pamäti mám jeden pokus o rýchly prejazd, po ktorom som skončil hnedými bodkami oplieskaný a stovky bodiek by mi závidela aj kráľovná lienok.
Po výjazde z tunela pokračujeme výbornou pevnou cestou popri vode a užívame si krásne pohľady bez fyzickej námahy. Tá prichádza až so stúpaním, ktoré začína pri chate Marica. Od tohto bodu ostáva zdolať niečo vyše dvoch kilometrov, pričom sa stále držíme na spevnenej ceste vedúcej lesom smerom nahor. Výškové metre pribúdajú a my už postupne zvyšujeme pozornosť. Potrebujeme totiž trafiť neznačenú cestičku vedúcu k spomínanému táborisku. Veľkou pomocou je tabuľka VKA so šípkou, ktorá nás naviguje priamo k vode. Nachádza sa pred kopčekom a ak by sme teda išli túto trasu naopak, mohli by sme ju veľmi ľahko prehliadnuť. Pozor – táto tabuľka nie povinným fotopointom, tým je až tabuľková skala, ku ktorej sa už teraz jednoducho spustíme.
Cestička využívaná trampami i rybármi nás dovedie priamo k peknému miestu s lavicami a stolom, ako aj k samotnej skale. Našu pozornosť zaujmú spomienkové tabuľky pripomínajúce ľudí, ktorí tu trávili krásne chvíle v duchu trampského života. Tichú spomienku na tomto pietnom mieste ozvučujú na jar stovky žiab, ktoré využívajú ružínske brehy k hromadnému páreniu.
330 m n.m., GPS: 48.8615494N, 21.0540325E
V letnom období tu možno zmyť cyklistikou prepotené telo chladivým kúpeľom, teraz nám na osvieženie musí vystačiť prinesený proviant. Po povinnej fotke pri tabuľkách na skale sa vrátime rovnakou cestičkou späť na hlavnú a pokračujeme v smere pôvodnej jazdy.
Čaká nás ešte niekoľko kilometrov striedavého stúpania a klesania v oblasti Bujanova, pričom záverečný prudký zjazd po výbornej asfaltke nás „vypľuje“ priamo pod vodnou elektrárňou Ružín 1.
Ak máme cyklistiky na dnes dosť, nasadneme na vlak v stanici Ružín. V prípade dostatku energie pokračujeme autami málo frekventovanou časťou známeho Malého ružínskeho okruhu smerom do Malej a Veľkej Lodiny až do Kysaku, prípadne až do Košíc.
V prípade využitia vlaku platí, že dnešná trasa bola fyzicky pomerne nenáročná a celkové výškové metre nedosiahli ani dvesto metrov. Návšteva trampského fleku pod Ružínskou skalou však rozhodne nesklamala.