Vyzbieraj diamanty Abovskej koruny: Po stopách medzevských baníkov

KošiceTuristicKE

Po niekoľkých horúcich dňoch ovlažil lesy dážď a pri našom putovaní vrcholmi Abovskej koruny sa preto vydáme na ďalšie miesto, ktoré ponúka pevnejší podklad a nehrozí borením sa v blate.

Foto
Vodný mlynček v doline Hummel

Reč bude o banskej štôlni, ktorá sa nachádza v krásnej doline Hummel, no cestou spoznáme napríklad aj žalostný stav Moldavskej jaskyne.

Východiskovým bodom dnešnej trasy bude Moldava (tí pohodlnejší sa môžu odviesť až do Vyšného Medzeva, zdatným vytrvalcom naopak nebránime dostať sa tam vlastným pohonom až z Košíc).

Zo železničnej stanici v Moldave si to na úvod smerujem k Tescu, čiže na Rožňavskú ulicu vedúcu z mesta smerom na Rožňavu. Tesne pred výjazdom z mesta však bočím doprava a stúpanie ulicou SNP ma privádza k majestátnemu drevenému krížu.

Foto
Výhľad od kríža na Moldavu / KOŠICE ONLINE
Foto
Majestátny kríž nad Moldavou / KOŠICE ONLINE

Práve z tohto miesta mám Moldavu ako na dlani a v tej chvíli si ani neuvedomujem, čo všetko skrýva bralo pod krížom. To je totiž prešpikované jaskynnými chodbičkami. Schádzam teda schodmi od kríža smerom nadol a to sa už napájam na červenú turistickú značku, ktorá vedie smerom na sever. Cestičkou pod skalami prichádzam k Moldavskej jaskyni. V tej chvíli sa vo mne miešajú pocity ako banán s mliekom v rannom shakeri. Pôsobivý zamrežovaný vstup do jaskyne je obsypaný odpadkami. Nemusím byť Sherlock Holmes, aby som pochopil, kto ich sem nanosil. Čarovné miesto bohužiaľ priťahuje typy ľudí, ktorí majú čistotu v paži. Sledujem tento smutný výjav a v hlave uvažujem, či by bolo niečo takéto možné napríklad v Nemecku. Čiže v krajine, ktorá mala na neďalekú oblasť silný vplyv. K „Mantákom“ z Medzeva mám však v tejto chvíli ešte pomerne ďaleko a naskakujem späť do pedálov.

Foto
Vstup do Moldavskej jaskyne je posiaty odpadkami / KOŠICE ONLINE
Foto
Okolie Moldavskej jaskyne / KOŠICE ONLINE

Pokračujem ďalej po značke, ktorá prechádza za športovým ihriskom na cyklocestu a tá ma privádza až ku kaplnke svätého Rocha. Toto miesto má v dnešnej dobe špeciálny význam, biely kostolík totiž postavili na počesť obetí cholery z devätnásteho storočia. Svätý Roch bol totiž ochrancom proti epidémiám. Z tohto miesta sa vraciam smerom do centra a po krátkom doplnení zásob vychádzam Hlavnou ulicou z Moldavy smerom na Jasov. Aj toto mestečko ponúka viacero krás (Jasovská jaskyňa, kláštor Premonštrátov, či rybník), no ja tentoraz nezastavujem a poháňaný fandením bosonohých šarvancov „Ideš Sagan!“ z geta na konci obce pokračujem až do Medzeva.

Foto
Pohľad na Jasov sponad Jasovskej jaskyne / KOŠICE ONLINE

Kutie rýľa či ochutnávka drienkovice sa však dnes nekonajú a aj múzeum kinematografie rodiny Schusterovej musia počkať. Ja totiž v tejto chvíli naberám paru na nepríjemné stúpanie medzi Medzevom a Vyšným Medzevom. Tento kopček to totiž v podstate najväčšou drinou dnešnej etapy a môj tep naberá na intenzite.

Po príchode do Vyšného Medzeva ma pri kostole sv. Márie Magdalény vítajú informačné tabule pozývajúce na náučný chodník „Po stopách našich predkov“. Tak touto ponukou sa už veru nechám zlákať. Práve tento chodník ma totiž dovedie k dnešnému cieľu. 
 

Foto
Silný vplyv nemeckej kultúry je čitateľný aj na informačných smerovníkoch a tabuliach / KOŠICE ONLINE

Táto cestička je už vyloženou vychutnávačkou a ak aj neholdujete cyklistike, príďte si ju prejsť s deťmi na pešo. Neoľutujete!

Informáciami nabité tabule sa striedajú s prístreškami, ohniskami a turistická duša pookreje aj pri malebnom jazierku. To všetko v doline s názvom Hummel. Deti zaujme totem, dospelých vodný mlynček, či replika historickej pece, v ktorej pri slávnostných príležitostiach predvádzajú ukážky tavenia železa.

Foto
Deti určite zaujme aj farebný totem / KOŠICE ONLINE

Po dobrej značenom chodníku smerujem stále nahor a to už prichádzam k neprehliadnuteľnému Krížu mŕtvych baníkov. Od tohto miesta je to už k vstupu do štôlne iba pár metrov. V prípade mokrejšieho počasia sa môžeme pre potreby Vrchárskej koruny Abova odfotiť už tu, ja mám šťastie na suchšie podmienky a prichádzam teda až priamo k vstupu do stredovekej štôlne.

Foto
Kríž mŕtvych baníkov pripomína banícku históriu doliny / KOŠICE ONLINE
Foto

470 m n.m., GPS: 48.7388156N, 20.8917442E


Zaslúžené občerstvenie realizujem v jednom z drevených prístreškov a potom je to už len o ceste späť. Ak sa pýtate, kam vedie asfaltová cestička, po ktorej sme prišli ku štôlni (ona totiž pri nej nekončí), tak odpoveď znie – na Kloptaň. Pozor ale, toto je už naozaj pre extrémnistov. Asfalt totiž časom prejde do klasickej zvažnice a znalcom tohto kopca nemusíme hovoriť, že ide o jeden z najnáročnejších vrcholov Abova. Pre peších turistov s množstvom času je to však zaujímavá alternatíva na dobytie tejto Abovskej ozdoby s drevenou vyhliadkovou vežou.

Foto
Vstup do stredovekej štôlne býva často zaplavený / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Foto
Na tomto mieste sa konajú ukážky tavenia / KOŠICE ONLINE

Dĺžka prístupu/prevýšenie:

Prístup z Moldavy do Medzeva | 18,7km/205m
Okruh Medzev – štôlňa – Medzev | 9,1km/174 m

 

Komentáre