Vyzbieraj diamanty Abovskej koruny: Po stopách šemšianskej šľachty

KošiceTuristicKE

Po minulotýždňovom štarte nášho putovania Vrchárskou korunou Abova 2022 nenáročným Heringešom tu máme ďalší víkend a nastal teda čas odfajknúť si ďalšiu trasu. Stabilne pekné počasie je však bohužiaľ minulosťou a na východ dorazil dážď. Záhradkári majú radosť, my cyklisti už menej.

Foto
Bezprostredne pri kaplnke sa nachádzajú hroby Semseyovcov / KOŠICE ONLINE

Upršané dni velia vyberať z kratších výziev, ktoré umožnia využiť aspoň nejaké priaznivé poveternostné okienka. Práve takým vrcholom by mohol byť bod č. 4, ktorým je Kaplnka rodu Semseyovcov.

Cieľový bod dnešnej cyklotúry sa nachádza nad obcou Šemša, ktorá je ukrytá za dvomi menšími kopčekmi na západ od Košíc. Dostať sa tam na bicykli do hodinky je celkom zvládnuteľné.

Foto
Mapka prístupu od košického letiska

Základom je pochopiteľne doraziť do Šemše. Našou snahou je vyhnúť sa hlavnému, najfrekventovanejšiemu ťahu cez Pereš a Malú Idu. Osobne volím trasu cez Bukovec, ktorá je známa stúpaním plným zákrut z Myslavy (paralelne vedie aj vyložene lesná cesta, na ktorej sa vyhnete autám úplne) . Čiara na ceste na konci stúpania nad Baškou mi zakaždým pripomenie, že práve tu zbieral minulý rok vrchárske prémie pelotón s Petrom Saganom či Chrisom Froomom v rámci pretekov Okolo Slovenska. Vtedy si tento kopec vyšliapali hneď dvakrát. Nám to bude stačiť raz a potom už nasleduje príjemné klesanie k vodnej nádrži, okolo ktorej prefrčíme do Malej Idy a z nej sú to už do Šemše iba štyri kilometre cez kopček.

Organizátori VKA však ponúkajú aj alternatívnu trasu, ktorá je síce trochu dlhšia, no rovinatejšia a prakticky úplne eliminuje kontakt s autami. V tomto prípade sa vydávame po Čkalovovej ulici z Barce okolo letiska až za letecké múzeum. Pri bráne leteckej školy doprava po šotolinovej ceste až k rýchlostnej komunikácii a po prechode pri zastávke električky do Poľova, okolo parčíka s peknou sochou sv. Michala a po Poľovskej ulici do lesa. Cesta nás temer výlučne priamym smerom privedie do Malej Idy priamo na hlavnú križovatku. Po dedine smer Jasov a tesne pred koncom obce doprava a po Zimnej ulici pokračujeme do lesa. Na jednom mieste sa cesta akoby stráca, ale nezreteľná odbočka doľava sa po chvíli mení opäť na peknú cestu. Vychádzame na lúky a po nich zjazdom na cestu už len kúsok pred Šemšou.

Foto
Obelisk pred Šemšou / KOŠICE ONLINE
Foto
Cenné informácie o obelisku ponúka informačná tabuľa / KOŠICE ONLINE

Či už ste si vybrali jednu, alebo druhú prístupovú trasu, pred Šemšou vás víta obelisk, ktorý postavili na pamiatku stavby cesty na trase Košice – Šemša – Jasov v rokoch 1901 až 1903. V tom čase bol županom Abovsko-Turnianskej župy Ondrej Rakovszký. Na západnej strane obelisku sú uvedené mená ľudí, ktorí prispeli na jeho výstavbu, na východnej tých, ktorí spolupracovali na výstavbe cesty. Infotabuľa ponúka aj veľmi zaujímavú dobovú fotografiu na impozantný oblúkový most, ktorý sa nachádzal v parku kaštieľa.

Od obelisku pokračujeme po náučnom chodníku, ktorý nám ponúkne ešte niekoľko takýchto poučných infotabúľ. Z pohľadu trasy platí, že sa držíme na pravej strane a mierime nahor do lesa popri chatárskej oblasti. Na konci asfaltky nás pri vstupe do lesa víta tabuľa s informáciami o Palovej hore.

Foto
Na konci asfaltovej časti cesty sa nachádza tabuľa o Palovej hore / KOŠICE ONLINE

Pokračujeme výraznou lesnou cestou, ktorá nás poza kaštieľ a jeho park spoľahlivo dovedie až ku kaplnke. Od obelisku pred obcou ku kaplnke sú to presne dva kilometre, pričom necelých 600 metrov pred cieľom sa môžeme osviežiť vodou z drevenej studničky Pod Orhedikom.

Foto
Studnička pod Orhedikom / KOŠICE ONLINE
Foto
Studnička je z lesnej cesty neprehliadnuteľná / KOŠICE ONLINE

Po príchode ku kaplnke načerpáme informácie z infotabule a bicykel oprieme o plot pred cintorínom. Práve tu si urobíme fotografiu pre účely VKA a s bicyklom sa zbytočne neteperíme až medzi hroby. Pred pôvabnou kaplnkou sa totiž nachádzajú miesta posledného odpočinku rodu Semseyovcov, ktorý bol úzko spätý s históriou tejto obce.

Prvá zmienka o Šemši je z roku 1280 pod názvom Scemse. Neskôr sa názov menil na Sempse, Zemsce, Scemche, Eghazas-Zempse, Isep-Zemse, Zemse-Zemsa, Scemcha, Scempse, Semse, Semssa a od roku 1920 ju poznáme ako Šemšu.

Foto
Bicykel necháme pred bráničkou / KOŠICE ONLINE
Foto
Každý september sa tu konajú omše / KOŠICE ONLINE
Foto
Infotabuľa pred kaplnkou / KOŠICE ONLINE
Foto
Hrobky rodu Semseyovcov / KOŠICE ONLINE

385 m n.m., GPS: 48.6893742N, 21.1207700E

Už v roku 1322 kúpil časť obce s kostolom spišský kastelán Tomáš, ktorý je považovaný za zakladateľa rodu Semseyovcov. Tým patrila neustále sa rozvíjajúca obec až do roku 1848 a práve pri tejto lesnej kaplnke sa nachádzajú hroby členov tohto slávneho rodu.

Foto

Po návšteve kaplnky sa vraciame do obce, pričom za pozornosť stojí aj samotný kaštieľ s krásnym parkom. Ten sa však navštíviť nedá, nakoľko je momentálne sídlom Domova sociálnych služieb.

Foto
Kaštieľ v obci pôsobí veľmi majestátne / KOŠICE ONLINE
Foto
Za múrmi kaštieľa sa nachádza Domov sociálnych služieb / KOŠICE ONLINE

Ak sa však cítite pri sile a lesy nie sú premočené, vyskúšať môžete aj cestu, ktorá pokračuje od kaplnky nahor. Táto zvážnica vás privedie až na spojenie s modrou turistickou trasou, ktorá vedie na Sedlo pod Bielou skalou. Odtiaľ sa potom spustíte k priehradnému múru vodnej nádrže Horného Bukovca.

Foto
Cestou od kaplnky nahor sa dostanete až do Sedla pod Bielou skalou / KOŠICE ONLINE
Foto
Sedlo pod Bielou skalou / KOŠICE ONLINE

Návrat zo Šemše nechávame na vás a verme, že ďalší cyklovýjazd už budeme o týždeň plánovať s vidinou výrazne lepšej predpovede počasia.

Komentáre