Vyzbieraj diamanty Abovskej koruny: Príjemná Čierna Moldava s kaplnkou sv. Huberta

KošiceTuristicKE

Novú sezónu Vrchárskej koruny Abova sme si otvorili spoločným výjazdom na Ladislavovu vyvieračku a Hačavskú Maracanu. Počasie potom priaznivcom amatérskej cykloturistiky príliš neprialo, no slniečko je späť v práci a nastal čas opäť šliapnuť do pedálov.

Foto
Kaplnka sv. Huberta / KOŠICE ONLINE

Pre mnohých cyklistov sa sezóna stále iba rozbieha a po zimnej prestávke potrebujú oprášiť bicykle a otestovať stav kondície. Aj u nás doma sme vytiahli detské bicykle len pred pár dňami a po klasickom dofúkaní kolies a kontrole stavu bŕzd som akceptoval jednoznačnú požiadavku detvákov – „nech je to niečo ľahké“.

Z ponuky dvadsiatich vrcholov som teda ukázal prstom na Kaplnku svätého Huberta v údolí Čiernej Moldavy. Príjemná, jemne stúpajúca lesná asfaltová cesta sa nachádza približne na polceste medzi Medzevom a Štósom. My sme sa na jej začiatok dopravili autom, ktoré sme odstavili v oblasti autobusovej zastávky Štós – Čierna Moldava.

Foto
Pohľad na kaplnku a chatu zhora / KOŠICE ONLINE

V prípade, ak auto nemáte, predstavuje najjednoduchšiu voľbu presun vlakom do Moldavy a odtiaľ je to k začiatku údolia približne 26 kilometrov. Cesta je pritom zväčša rovinatá a spríjemniť si ju možno návštevou Jasova či Medzeva, ktoré ponúkajú známu jaskyňu, Premonštrátsky kláštor či vodný hámor.

Samotné, približne päťkilometrové stúpanie Čiernou Moldavou ku kaplnke je naozaj príjemné a keď už nefrfľali ani moje deti, tak mi môžete veriť. Dojem z pohodovej lesnej cyklistiky umocňujú pohľady na prebúdzajúcu sa flóru v okolí rieky Bodvy. Tá je v tejto oblasti skôr potokom, pramení totiž v hornej časti doliny pod Bodovkou. Jemný adrenalín dvíha iba tabuľka na strome upozorňujúca na možný výskyt medveďa hnedého.

Foto
Tabuľka jemne vystraší, na asfaltovej cestičke by však stret hroziť nemal / KOŠICE ONLINE
Foto
Cesta vedie peknou dolinou / KOŠICE ONLINE

Premávka je tu v podstate nulová, povolenie na vstup do doliny totiž majú iba lesníci. Ide tak o pohodovú a zároveň bezpečnú cyklistiku pre rodiny s deťmi. Spoznať cieľový bod je navyše veľmi jednoduché. Priamo pri cestičke nás totiž zastaví neprehliadnuteľná kaplnka. Tá je zasvätená patrónovi poľovníkov Sv. Hubertovi a ukrýva v sebe peknú drevenú plastiku s jeleňom, poľovníkom a jeho psom.

Galéria k článku

Priamo pri kaplnke sa nachádza drevený stôl s lavičkou, no ešte vhodnejším miestom na konzumáciu dovezeného občerstvenia je veľký altánok, ktorá sa nachádza v protiľahlej poľovníckej chate Čierna Moldava. Tá patrí štátnym lesom a jej okolie zaujme aj krásnym kovovým ohniskom.

Foto
Krásne kované ohnisko pri chate / KOŠICE ONLINE

Po občerstvení ostáva návrat rovnakou cestou, pričom v tomto prípade už ide iba o stúpanie bez nutnosti namáhavého krútenia pedálov. Nemotorizovaní cyklisti sa vrátia do Moldavy, tí vytrvalejší to majú do Košíc cez Rudník, Malú Idu a Bukovec približne 40 kilometrov.

Foto
Návrat od kaplnky vedie po rovnakej cestičke / KOŠICE ONLINE
Foto

Komentáre