Vyzbieraj diamanty Abovskej koruny: Výhľadový vysielač na 21. poludníku - Abrahám

KošiceTuristicKE

Zákaz vstupu do lesov v Košiciach a okolí poriadne okresal plány cyklistov zbierajúcich vrcholy Vrchárskej koruny Abova. Väčšina z nich je pochopiteľne situovaná práve do lesov. V ponuke dvadsiatich zaujímavých miest sa však nájde aj taký, ktorý nás nenúti opustiť asfaltovú cestu a pri jeho návšteve neporušíme ani súčasné obmedzenia – Abrahám, 21. poludník.

Foto
Cieľom trasy je vysielač Abrahám / KOŠICE ONLINE

V tomto prípade ide o vyložene cestnú cyklistiku a pripraviť sa tak musíme aj na spoločnosť áut. Hustota premávky je však našťastie počas víkendu redšia a okolo kopčeka s biblickým pomenovaním Abrahám nevedú hlavné ťahy.

Cieľom dnešnej cyklistiky bude vysielač, ktorý je situovaný na polceste medzi Jasovom a Rudníkom. S výškou 330 metrov nad morom nejde o žiadneho giganta, ktorý by nás donútil siahnuť si na dno svojich síl. Hodnotu túry však zvyšujú kilometre, ktoré potrebujeme na ceste k nemu zdolať.

Možnosti dosiahnutia Abraháma sú v podstate dve. Prvá, kratšia, je spojená s cestou vlakom do Moldavy, odkiaľ sa možno následne presunúť do Jasova a odtiaľ nabrať smer Rudník. Ja osobne však preferujem klasický vlnovitý cestný okruh z Košíc do Košíc. Jeho celková dĺžka je cca 50 kilometrov, na asfaltovej ceste však ubiehajú kilometre tradične výrazne rýchlejšie ako v lese. Aj ležérni pupkáčikovia či tréningovo zanedbaní atléti to teda zvládnu za nejaké tri hodinky. S občerstvovacími pauzami či atraktívnou zachádzkou do Jasova za štyri.

Vyrážam teda z Košíc a cez Myslavu a Nižný Klatov prichádzam k najťažšej horskej prémii dňa, ktorou je povestný tiahly kopec na Hýľov. Nepríjemná vrchárska lahôdka dá tradične zabrať a neostáva nič iné, len zaťať zuby a krútiť pedálmi. Výdych prichádza na poli pri kríži a potom je to až po odbočku na Rudník veľká pohodička. Približne tri kilometre pred Zlatou Idkou ma naviguje doľava smerovník na Rudník a nasleduje pomerne krátke stúpanie do Sedla Podkova. Z tejto strany je rozhodne jednoduchšie ako naopak. Ostáva spustiť sa nadol do obce Rudník a z nej si to nasmerovať na Jasov.

Foto
Cesta medzi Zlatou Idkou a Rudníkom je málo frekventovaná / KOŠICE ONLINE

Samotný vrchol Abrahám sa nachádza necelé dva kilometre za Rudníkom. Nájsť ho je jednoduché, ide totiž o vysielač, ktorý je viditeľný už z diaľky. Z hlavnej cesty stačí zabočiť na poľnú cestičku, ktorá vedie priamo k vysielaču. Ten je situovaný priamo na 21. poludníku a na plote pri vysielači sa nachádza tabuľka Vrchárskej koruny Abova oznamujúca dobytie vrcholu s poradovým číslom 15.

Foto
Z hlavnej cesty bočíme na poľnú cestu, naviguje nás viditeľný vysielač / KOŠICE ONLINE
Foto
Správnosť dosiahnutia vrcholu nám potvrdí tabuľka na breze / KOŠICE ONLINE
Foto
Na jar bola z Abrahámu dobre viditeľná zasnežená Kojšovská hoľa / KOŠICE ONLINE
Foto
Pekný pohľad na pohorie v okolí Kojšovky / KOŠICE ONLINE

330 m n.m., GPS: 48.6821981N, 20.9965694E

Samotný vysielač nepredstavuje nejaký architektonický skvost. Nie je to ani ľúbezné miesto, na ktorom by ste mali chuť vybrať z ruksaku klobásku s cibuľou. Hodnotu miestu však dodáva jeho výhľad. V pozadí Rudníka sa totiž týči masív Kojšovky, neprehliadnuteľná je aj Kobylianka. Aj tá je jedným z vrcholov VKA a s Abrahámom je dobre kombinovateľná. Nachádza sa však v lese a tak vás tam teraz poslať nemôžem.

Foto
Obci Rudník dominuje kostol svätého Juraja / KOŠICE ONLINE

Čo však môžem odporučiť, je pokračovať po návrate na hlavnú cestu smer Jasov. Ten je totiž jedným zo skvostov východného Slovenska a Premonštrátsky kláštor, rybník, Jasovská jaskyňa či vyhliadka zo skaly nad ňou sú jednoducho povinnými jazdami každého turistu a cykloturistu. Priamo pri jaskyni je navyše skvelá reštaurácia, ktorej dávam desať hviezdičiek z desiatich. Doplniť energiu pred cestou späť je rozhodne dobrým nápadom.

Foto
Premonštrátsky kláštor v Jasove / KOŠICE ONLINE
Foto
Pohľad na Jasov z jasovskej vyhliadky, v pozadí Kojšovská hoľa / KOŠICE ONLINE

Z Jasova sa vraciam do Rudníka, no tentoraz už nesmerujem na Podkovu, ale smer Košice naberám cez obce Novačany, Hodkovce a Šemša. Trasa je to neustále hore-dole a hoci tak nejde o žiadne Alpe D´Huez, výškové metre pribúdajú na tachometri celkom svižne. V Malej Ide bočím na Bukovec a v týchto letných dňoch padne vhod osvieženie v chladivých vodách rekreačnej nádrže. Spoteným telom teda zvyšujem salinitu vody a na zahodenie nie je ani vychladený radler. Potom ostáva už len zdolať posledný kopček na Bašku a užiť si kľukatý zjazd do Myslavy.

 

Foto

Komentáre