Vyzbieraj diamanty Abovskej koruny: Z Čerešenky na Diaľnu

KošiceTuristicKE

Vonku nič nové. Grilujeme sa vo vlastnej šťave, v práci snívame o čvachtaní sa vo vode a s hrôzou počúvame každodenné správy o nových a nových útokoch na teplotné rekordy. Cyklisti sa však nevyhovárajú a poctivo pokračujú v plnení úloh Vrchárskej koruny Abova.

Foto
Kopec Diaľna ponúka pekné výhľady / KOŠICE ONLINE

Vzhľadom na súčasné horúčavy však budem milosrdný a dnešným cieľom tak bude jeden z najľahších vrcholov z dvadsaťčlennej ponuky – Diaľna. Do batohu si teda nabaľme veľa tekutín, poriadne sa namažme ochranným krémom a ide sa na to.

Základom je vymotať sa z rozpálenej betónovej džungle a volím teda príjemný lesný zjazd od vodojemu na Furči do Hrašovíka. Cez Beniakovce sa popod diaľnicou dostanem z Vajkoviec krátkym stúpaním do Chrastného. Stále rovno a poľnou cestou sa dostávam k dôverne známej rozhľadni Čerešenka (v rámci VKA sme sem zavítali v roku 2020).

Foto
Populárna rozhľadňa Čerešenka / KOŠICE ONLINE
Foto
Stretávajú sa tu Abov a Šariš / KOŠICE ONLINE

Po pekných výhľadoch z Čerešenky na miesta bývalých slávnych bojov medzi vojskami kráľa Karola Róberta a Omodejovcami z roku 1312 pokračujem od veže na protiľahlú poľnú cestu. Tá vedie až k lesu a nasleduje mierne stúpanie po jeho ľavom kraji. Nejde o značenú cestu a pravidlá sú teda jasné – mierim stále na sever, vždy po tej najširšej cestičke. Týmto spôsobom sa dostanem až k dnešnému cieľu, ktorým je neprehliadnuteľné sústromie. Priamo na ňom sa nachádza tabuľka VKA,  ktorá potvrdí správnosť dosiahnutia bodu. Nemýľte si ho so samotným vrcholom Diaľna, ktorý sa nachádza v lese (384) a nevedie k nemu cesta. Nie je teda ničím zaujímavý a organizátori preto zvolili za fotopoint peknú partiu javorov horských. Z tohto miesta je totiž krásny výhľad na masív Tlstej nad Kašajovkou, Prešovské sopúchy a dokonca i na Prešov.

365 m n.m., GPS: 48.8161292N, 21.3704058E

Foto
Na sústromí sa nachádza tabuľka VKA / KOŠICE ONLINE
Foto
Výhľad na Slanské vrchy / KOŠICE ONLINE
Foto
Cieľ dnešnej etapy / KOŠICE ONLINE

Návraty rovnakou cestou nemám rád a v tomto prípade sa vyložene núka pekná alternatíva návratu. Spred lesíka, ktorým sme prichádzali, vedie smerom nadol pekne vyjazdená poľná cesta. Tá ma popri poli privedie až k známemu krížu nad Ploským. Áno, aj toto miesto sme už navštívili v rámci VKA. Konkrétne v rámci vlaňajšieho Severovýchodného okruhu. Odskočiť si tak možno aj do blízkeho tufového kaňonu, ktorý predstavuje vskutku unikátne a pôsobivé miesto.

Foto
Kríž nad Ploským / KOŠICE ONLINE
Foto
Tufový kaňon pri Ploskom / KOŠICE ONLINE

Cez Ploské sa potom možno vrátiť do Košíc cez Vajkovce, alebo prepojovacou cestou medzi Budimírom a Družstevnou pri Hornáde. Práve tam začína lesná cyklocesta vedúca priamo do dediny Ťahanovce.

Foto

Komentáre