Vyzbieraj diamanty Abovskej koruny: Zážitkový okruh Pod planinami

VýchodTuristicKE

Leto sa stále nevzdáva a hoci sa na bicykloch potíme stále výrazne viac, než by nám bolo milé, pekné slnečné počasie volá po pokračovaní zdolávania vrcholov Vrchárskej koruny Abova.

Foto
Kóméta pri Zádielskej tiesňave / PETER JESENSKÝ

V rámci objavovania okolitých krás sa dnes vyberieme za piatimi úžasnými bodmi. Niektoré z nich sú notoricky známe, iné poznajú len veľkí fajnšmekri. Na programe je totiž zážitkový okruh Pod planinami Slovenského krasu.

Okruh zložený z viacerých bodov je každoročnou súčasťou VKA. Niekto ho miluje, iný nenávidí. Spravidla je totiž spojený s orientačnou výzvou a hľadaním. O to väčší je však následný pôžitok z objavenia všetkých predpísaných bodov.

Východiskovým bodom dnešnej trasy bude Moldava. Presunúť sa sem možno veľmi komfortne vlakom a uhlíková stopa tak bude minimálna. Na úvod nás čaká jediný úsek v cestnej premávke, nebude však vôbec dlhý. Z Moldavy sa totiž presunieme smerom na západ len do najbližšej obce, ktorou je Drienovec.

Foto
Dnešná trasa meria cca 34 km s prevýšením necelých 400 metrov

Z Drienovca naberáme smer k lomu, ktorý je krásne viditeľný aj z hlavnej cesty. Po príchod k lomu obchádzame jazierko a vydávame sa poľnou cestou smerom na juhozápad. Tá nás zavedie k jedinečným mokradiam v lesíku uprostred lúk medzi samotným Slovenským krasom a hlavným cestným ťahom. Priznám sa, že hoci som ten lesík videl počas ciest autom mnohokrát, jeho pravú krásu som objavil až zásluhou VKA. Ukrýva totiž úžasný vtáčí stacionár, ktorý sem láka ornitológov z celého Slovenska i zahraničia.

Galéria k článku

Vtáčí stacionár Drienovec – 48.6161303N, 20.9150397E

Ornitológov tu stretávam i teraz. Z prvej ruky tak čerpám informácie o vtáčích druhoch, ktoré tu majú svoj stály či prechodný domov. Z informačnej tabule sa dozvedám ďalšie podrobnosti a teraz už teda viem, že ide o stacionár zriadený v roku 2006. Odborníci na pozorovanie operencov vybudovali v mokradiach drevené chodníčky a pomocou sietí lovia vtáky, ktoré následne krúžkujú a inventarizujú. Vskutku zaujímavé a veľmi príjemné miesto, ktorý navyše ponúka príjemný chládok aj v súčasných horúčavách.

Po prvej z piatich fotiek dnešného okruhu sa vraciame späť k lomu a od jazierka si to tentoraz smerujeme vyššou zvažnicou smerom na západ popod les. K nášmu druhému bodu sa presúvame dolnou hranicou lesa Slovenského krasu a nejde tak o nič fyzicky náročné.

Foto
Vstup do jaskyne je zamrežovaný / PETER JESENSKÝ
Foto
Pri jaskyni sa nachádza aj tabuľka VKA / PETER JESENSKÝ

Po výjazde z lesnej časti pokračujeme vyjazdenou cestou veľkou lúkou a po prechode potôčikom s názvom Skalný sa držíme cestičky, ktorá vedie popod les. V orientácii nám pomáhajú poľovnícke posedy, pričom priamo za tým s číslom 1 sa nachádza náš druhý dnešný cieľ – Skalistá jaskyňa.

Skalistá jaskyňa- tabuľka VKA – 48.6231569N, 20.8878342E

Podobných jaskýň je v Slovenskom krase mnoho a v podstate ide o zamrežovaný vchod do jaskyne, ktorá je najväčšou na Jasovskej planine.

Foto
Socha anjela v Háji / PETER JESENSKÝ

Po získaní druhej fotografie sa vraciame k prejazdu cez potok a potom sa už jednoduchým zjazdom spúšťame na betónovú účelovú cestičku, ktorá nás pripojí na hlavnú cestu vedúcu do obce Háj. Tá je známa predovšetkým zásluhou krásnej sústavy vodopádov, k tým však môžeme ísť tentoraz iba dobrovoľne. Z pohľadu okruhu nás totiž zaujíma iná miestna atrakcia a tou je filmový anjel umiestnený v priestore cintorína.

Anjel na cintoríne v Háji – 48.6287733N, 20.8573214E

Filmového anjela s výškou 7,5 metrov a jeho odlomené krídlo tu ponechali americkí filmári, pričom išlo o kulisu v známom filme Za nepriateľskou líniou s hercami Owenom Wilsonom a Gene Hackmanom.

Foto
Pamätník prvého košického maratónu / PETER JESENSKÝ

Tretia povinná fotografia je teda v mobile a my sa posúvame ďalej. Z Hája sa vydávame smerom k Turnianskemu hradu a okolo jeho južnej časti prichádzame do obce Turňa. Dobrým orientačným bodom je známy motorest Réva, ktorý sa nachádza priamo pri ceste. Len pár desiatok metrov za ním púta pozornosť starý židovský cintorín a cestou k nemu nachádzame náš štvrtý bod – pamätník prvého Medzinárodného maratónu mieru.

Pomník 1. košického maratónu – 48.6042006N, 20.8734494E 

Na fotografii pri pamätníku sa nachádza i fotografia účastníkov historicky prvého ročníka populárneho košického maratónu, ktorého tradícia trvá už sto rokov.

Foto
Kométa sa nachádza na lúčke pred vstupom do tiesňavy / PETER JESENSKÝ

Od maratónskeho pamätníka sa vraciame späť na hlavnú cestu, ktorú následne križujeme smerom na protiľahlé parkovisko pri reštaurácii pod Turnianskym hradom. Odtiaľ si to poľnou cestou popod lesom nasmerujeme k Zádielskej tiesňave. Samotný kaňon je z pohľadu prejazdu cyklistov zakázaný, to nás však tentoraz trápiť nemusí. Našim posledným piatym bodom je totiž veľká žltá kométa, ktorá sa nachádza na lúčke pred samotným vstupom do tiesňavy.

Zádielská Kométa – 48.6166853N, 20.8321247E

Foto

Všetkých päť bodov okruhu teda máme a z obce Zádiel sa po hlavnej ceste posúvame smerom na juh do Dvorníkov. Cyklocesta s názvom Moldavská cesta nás následne popod Turniansky rybník vráti komfortným spôsobom späť do Turne nad Bodvou. Po čosi vyše tridsiatich zážitkových kilometroch ostáva počkať si na miestnej stanici na vlak a vrátiť sa späť do Košíc.

Komentáre