Okrem iného sú symbolom súdržnosti.
Zvony nás sprevádzajú celý život počas šťastných i smútočných udalostí. Síce sú typickým symbolom vo vianočnom období, ich význam siaha až za Nový rok.
„Traja králi nemôžu byť nespomenutí vo vianočnom čase. Bola veľmi silná viera, ľudová viera, že ak v nápise na zvone máme mená troch kráľov, takýto zvon má väčšiu silu, magickú moc a dokázal odháňať zlých duchov takisto počas roka. Gašpar, Melichar, Baltazár – varianty týchto mien, väčšinou v latinčine bývali najmä na stredovekých zvonoch,“ uviedol pre Rádio Košice povie kampanológ z Krajského pamiatkového úradu v Košiciach Juraj Gembický.
Vianoce sú síce sviatkom oddychu, avšak nie pre každého. Zvonári boli totiž v tomto období vyťažení viac než zvyčajne, čo potvrdil aj Gembický:
„Bolo viac liturgií, omší a viac príležitostí, takže sa namakali, ako sa ľudovo povie. Zároveň ich mali radi, lebo boli vtedy vyplácaní. Farár alebo teda richtár, pokiaľ to bol obecný zvonár. Pokiaľ to bol cirkevný kostolník, zvonár dostával od farára jednorazovú odmenu za celý rok. Dostal vyplatené vo víne alebo pšenici. Na Vianoce sa zrejme tešil každý zvonár, zvonárka.“
Zvony sú aj symbolom súdržnosti, ktorý spája ľudí rôzneho presvedčenia, náboženstva či farby pleti.
Autor: RÁDIO KOŠICE