Vznik a následné odstraňovanie ležovísk bezdomovcov v Košiciach je začarovaným kruhom

KošiceSpravodajstvo

Týmto problémom sa zaoberajú aj mestské časti.

Bezdomovectvo je dlhodobým globálnym problémom, s ktorým bojuje aj metropola východu. V Košiciach sa nachádzajú ležoviská, ktoré slúžia ľuďom na ulici ako dočasné príbytky, napríklad v okolí autobusovej stanice, v záhradnej lokalite Čičky aj pod mostami rieky Hornád. Okrem toho, že nepôsobia esteticky, v chladnom období neposkytujú ani dostatok tepla. Problémom sa zaoberá aj mestská polícia, ktorá však nemôže konať, ak sa dotyční nedopúšťajú protiprávneho konania.

„To sú lokality väčšinou niekde v parkoch. Niekde v úzadí alebo teraz napríklad sme mali problém v lokalite Alpinka alebo na Bankove, niekde trošku bokom od mesta, kde napríklad v tých prístreškoch, ktoré sú určené pre turistov, si oni urobili práve takého ležovisko,“ vysvetlil pre Rádio Košice Branislav Barna z Mestskej polície v Košiciach, ktorý zároveň vyzval občanov, aby pri akomkoľvek podozrení z vykonávania protiprávnej činnosti volali na číslo 159 alebo 158.

Polícia sa však často stretáva s odmietavou odozvou u ľudí bez domova, ktorým sa snažia pomôcť. Týmto problémom sa zaoberajú aj mestské časti vrátane Starého Mesta.

„Zhodou okolností, aj uplynulý týždeň sme vypratávali a čistili tri ležoviská v rámci Starého Mesta. Tieto ležoviská väčšinou nachádzajú naši pracovníci v rámci Kuzmányho sídliska pod rôznymi okrasnými kríkmi a pri rôznych výklenkoch budov a podobne,“ uviedol starosta Starého Mesta Igor Petrovčik.

Pracovníci mestskej časti riešia túto situáciu pravidelne už niekoľko rokov, aj keď ju nemajú v kompetencii. Oficiálny postup pri odstraňovaní ležovísk totiž závisí od toho, kde sa nachádzajú. Ak sú prítomné na trávnatých povrchoch, má to zvyčajne na starosti Správa mestskej zelene. Ak sú na vyasfaltovanej ploche, rieši to magistrát zabezpečením externého dodávateľa.

Foto
Ležoviská nepôsobia esteticky a v chladnom období neposkytujú dostatok tepla (Ilustračná fotografia) / TV KOŠICE

Výnimkou pravidelného výskytu ležovísk nie je ani mestská časť Západ, čo nám potvrdil jej starosta Marcel Vrchota:

„Odporučil by som obyvateľom, aby naozaj nevyhadzovali kusy nábytku alebo matrace tým spôsobom, že ich voľne položia ku kontajnerovisku, ale aby využili bezplatnú možnosť odovzdania týchto matracov alebo nábytku v zberných dvoroch.“

Ležoviská sa vyskytujú aj v mestskej časti Košice – Juh. Podľa starostky Anny Súkeníkovej ich často registrujú na Železníkoch či na Fejovej ulici. Problém s bezdomovectvom sa snažia riešiť pomocou činnosti aktivačných pracovníkov v teréne či dobročinných zbierok.

„Nie sú tam len matrace a vankúše, ale často tam vykonávajú aj fyzické potreby. Každý rok organizuje naša mestská časť so sestrami vincentkami aj charitatívnu kapustnicu pre ľudí bez domova. Takisto aj poslanci mestskej časti Juh organizujú pravidelne v decembri zbierku, takzvané Kilečko, kde sa zbierajú potraviny, ktoré sa následne odovzdávajú na Bosákovej ulici,“ skonštatovala Súkeníková, ktorá nedávno oslovila v tejto veci Arcidiecéznu charitu v Košiciach. Tá vyhľadáva práve ľudí bez domova a snaží sa im poskytnúť adresnú pomoc.

„V prípade, ak nás o to požiadajú, vieme byť nápomocní, ale často sa stáva, že riešenie už z rôznych dôvodov nie je možné nájsť. Najväčší problém je zdravotný stav jednotlivých ľudí bez domova, amputácia končatín, neplatiči poistenia, až po obsadenosť lôžok, ako aj to, že zariadenia krízovej intervencie sa nevedia postarať o zdravotne chorých, nakoľko v týchto zariadeniach nie je zdravotný personál a ani bezbariérový prístup,“ doplnila Silvia Hrabčáková z Arcidiecéznej charity v Košiciach.

Počet ľudí bez doma v ostatných rokoch stúpa a aj preto metropole východu chýba nízkoprahové denné centrum. V ňom môžu klienti stráviť deň, kým sa večer vrátia do charitného zariadenia. Práve počas dňa sa na ulici totiž často uchýlia k alkoholu a strácajú motiváciu k náprave.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre