Vznikne v Prešove nová lekárska fakulta?

PrešovSpravodajstvo

O štúdium všeobecného či zubného lekárstva sa ročne uchádzajú tisícky záujemcov.

Aj východné Slovensko dlhodobo čelí nedostatku lekárov či zdravotníkov. Jedným z riešení je posilnenie kapacít či rozšírenie ponuky vysokoškolského štúdia. Vzdelávanie v týchto odboroch zabezpečuje na východe Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach a Fakulta zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity (PU). Práve v metropole Šariša pokračuje výstavba vojenskej nemocnice, kde okrem iného vzniknú stovky pracovných miest. Napriek tomu, že o štúdium všeobecného či zubného lekárstva sa ročne uchádzajú tisícky záujemcov, vytvorenie novej lekárskej fakulty v Prešove sa zatiaľ neplánuje, čo nám potvrdil rezort zdravotníctva:

Odbor zdravotníckeho vzdelávania Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR) v súčasnosti neeviduje iniciatívu PU v Prešove na posilnenie alebo vytvorenie nových študijných programov v oblasti zdravotníckych povolaní. PU ako verejná vysoká škola nepodlieha priamej pôsobnosti MZ SR a v plánovaní svojho rozvoja je autonómna. V prípade takejto iniciatívy by sa MZ SR vecou zaoberalo v rozsahu svojich kompetencií. Proces akreditácie vysokoškolských študijných programov je však v pôsobnosti Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo.“

Foto
Prešovská univerzita má zatiaľ Fakultu zdravotníckych odborov (Ilustračná fotografia) / TASR

Začiatkom minulého roka vzniklo memorandum o spolupráci v oblasti podpory, rozvoja a modernizácie Fakultnej nemocnice Jána Adama Reimana v Prešove a Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku. Svojím popisom ho odobrili ministri školstva, zdravotníctva a obrany, riaditelia oboch nemocníc a rektori UPJŠ, PU a Katolíckej univerzity v Ružomberku. Rezort školstva uviedol, že cieľom memoranda je najmä koordinácia v oblasti vzdelávania zdravotníkov, rozvoja výučbových pracovísk a posilňovania prepojenia medzi vysokými školami a praxou:

„Zriadenie novej lekárskej fakulty v Prešove nie je súčasťou memoranda ani aktuálnych plánov rezortu. Memorandum predpokladá využitie existujúcich kapacít lekárskych fakúlt. V oblasti prípravy lekárov pre potreby Ozbrojených síl sa počíta so zapojením Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorá by zabezpečovala vzdelávanie aj pre potreby rozvoja zdravotníckych kapacít v prešovskom regióne.“

PU plánuje pokračovať a naďalej rozvíjať spoluprácu s fakultnou nemocnicou, a to aj po jej transformácii a začlenení do systému vojenského zdravotníctva. Zároveň je podľa jej hovorkyne Ingrid Timkovej pripravená byť zmluvným partnerom nemocnice vo všetkých oblastiach klinickej odbornej praxe pri vzdelávaní budúcich zdravotníkov v akreditovaných povolaniach.

„Fakulta zdravotníckych odborov PU priebežne monitoruje potreby zdravotníckej praxe a požiadavky trhu práce. V nadväznosti na rozvoj vojenského zdravotníctva a aktuálne spoločenské potreby univerzita zvažuje prípravu a akreditáciu nových študijných programov, ktoré by reflektovali špecifické požiadavky. Potenciálne ide napríklad o študijné programy zamerané na vojenské ošetrovateľstvo alebo vojenské zdravotníctvo.“ 

Ak vznikne konkrétna požiadavka zo strany štátu, PU je podľa Timkovej pripravená na jej odborné posúdenie a na proces akreditácie príslušných študijných programov vrátane lekárstva:

„PU je pripravená v prípade spoločenského záujmu a ochoty financovania zo strany príslušných ministerstiev rozšíriť svoju vzdelávaciu ponuku aj o lekárske štúdium a má v tejto oblasti už dlhší čas pripravený odborný projekt.“

Komentáre