Yellowstonský národný park je v dôsledku záplav a zosuvov pôdy uzatvorený

SvetSpravodajstvo

Severná časť bola evakuovaná.

Americký Yellowstonský národný park zasiahli intenzívne lejaky, ktoré vyvolali záplavy a zosuvy pôdy. Z tohto dôvodu bola severná časť parku evakuovaná. Jeho správca Cam Sholly vyhlásil, že dočasne platí zákaz vstupu návštevníkov:

„Našou hlavnou prioritou je evakuovať severnú časť parku, kde voda zničila viacero ciest a mostov.“

Nepriaznivé počasie vyčíňa aj v niekoľkých obciach v okolí parku. Vzhľadom na to, že niektoré cesty a mosty boli zničené, časť obyvateľov nie je možné evakuovať. Zosuvy pôdy zároveň poškodili potrubia a voda zaplavila studne, preto sa neodporúča piť vodu z vodovodu.

Foto
Niektoré cesty a mosty boli zničené / TASR

Hladina rieky Yellowstone vystúpila na úroveň 4.2 metra, čím prekonala dovtedajší rekord z roku 1918, kedy dosiahla výšku 3,5 metra. Meteorológovia tvrdia, že za to môžu nielen prívalové dažde, ale aj topenie snehu.

Spojené štáty vrátane Yellowstonského národného parku niekoľko dní bojujú s extrémnymi výkyvmi počasia. Na stredozápade krajiny sa vyskytli silné búrky. Tisícky domácností sa tak ocitli bez dodávok elektrickej energie. V Chicagu platia výstrahy pred tornádami a viac ako tretinu Američanov trápia horúčavy.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre