Z Domaše sa bude vypúšťať menej vody

VýchodSpravodajstvo

Sezóna v hornej časti vodnej nádrže je ohrozená.

Vodohospodári budú vypúšťať z vodnej nádrže Domaša menej vody. Samosprávy a aktivisti z jej okolia začali o tom na jar diskutovať, a to z dôvodu nízkej hladiny. „Na základe žiadosti Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), š. p., na mimoriadnu manipuláciu s vodnou stavbou Veľká Domaša Okresný úrad Prešov schválil vypúšťanie z nádrže do 30. júna tohto roka na úrovni 2,9 kubického metra za sekundu (m3/s),“ informoval hovorca SVP Marián Bocák. Správca je povinný sledovať vývoj kvality vôd pod vodnou stavbou a v prípade jej zhoršenia musí túto informáciu oznámiť Okresnému úradu Prešov. Vodohospodári z nádrže koncom apríla vypúšťali 3,5 m3/s, pričom v apríli to štandardne stúpa až na 4,9 m3/s.

Foto
Domaša potrebuje výraznejšie zrážky / TASR

Na problém okrem iných poukázal aj starosta obce Kvakovce Radovan Kapraľ, ktorý je spokojný s týmto rozhodnutím: „Podľa nášho názoru sa potvrdilo to, čo hovoríme už dlhodobo, že situácia na Domaši je kritická a keď sa nezačne šetriť s vodou, tak škody budú obrovské. Som rád, že sme dospeli k tomu, že sa kompetentní zhodli na tom, že situácia nie je jednoduchá, je kritická, a preto sa udrží na Domaši režim taký, podľa ktorého sa bude s vodou šetriť.“

V prípade, aj nedôjde k zlepšeniu situácie v podobe výraznejších zrážok, sezóna v hornej časti Domaše bude ohrozená. Ako potvrdil Bocák, stav Domaše je k dnešnému (13.5.) dňu na úrovni 155,71 metrov nad morom, čo predstavuje 49 percent jej celkového objemu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre