Z Florka je puberťák. Do ďalších rokov si želá zlepšenie infraštruktúry

KošiceŠport

Viete čo je to florbal? Jasné, že áno. V dnešnej dobe ide predsa o jeden z najpopulárnejších mládežníckych športov a venujú sa mu takmer na každej škole.

Foto
Oranžovo-čierna rodina Florkáčov / KOŠICE ONLINE

Pred pätnástimi rokmi to však vyzeralo úplne inak. O florbale počul málokto a keď sa rozhodli rozbehnúť tento šport na športovej škole na Užhorodskej ulici v Košiciach, klopali si mnohí na čelo.

„To je pravda. Keď sme s týmto športom začínali, tak sa ma ľudia pýtali, o čo vlastne ide,“ usmieva sa jeden zo zakladateľov košického klubu Florko Martin Kopejtko. „A dnes už nenájdete žiaka, alebo tínedžera, ktorý by nevedel, čo to florbal je. S kolegom Blaškom sme snívali o tom, že raz uvidíme v autobusoch či električkách deti s florbalovými hokejkami a toolbagmi na chrbtoch. Toto sme pred pätnástimi rokmi videli iba v Čechách. Teraz je to v Košiciach bežná vec a pre mňa je to ten najkrajší obraz.“

V čase založenia značky Florko už v Košiciach fungoval klub ATU, ktorý viedol v rámci Technickej Univerzity Juraj Dudovič. Zatiaľ čo on sa pohyboval vo vysokoškolskom prostredí, Florkáči začínali s deťmi na základnej škole.

„S ATU sme boli konkurentmi od prvého dňa, pričom s pánom Blaškom sme mali možno malú výhodu v tom, že sme pôsobili na športovej škole. Keď sme teda robili prvý nábor, mali sme veľa záujemcov. Lákalo ich skúsiť niečo nové, nepoznané. Po Železníkoch začali chodiť s florbalovými hokejkami, pričom ani ich rodičia v tom čase nevedeli, čo to vlastne robia,“ pokračuje M. Kopejtko, na ktorého nadväzuje prezident klubu Pavol Blaško: „Začínali sme na ZŠ Užhorodská, pričom na úvod sme dali hokejky chlapcom zo športových tried, predovšetkým futbalistom. Hneď prvý rok sme vyhrali turnaj Orion Floorball Cup a za odmenu sme získali zájazd na MS v hokeji 2004. Chlapci videli naživo finále a zápas o tretie miesto, pričom nám zaplatili aj cestu, ubytovanie a stravu. Išlo tak o veľmi povzbudivý štart do ďalšej práce.“

Foto
Derby zápasy medzi Florko a ATU patria tradične medzi extraligové vrcholy / KOŠICE ONLINE

Za svoje klubové farby si Florkáči určili oranžovú a čiernu. „Inšpirovali nás aj hádzanári, pretože my sme v čase našich začiatkov klopali na dvere hádzanárskej haly, aby sme tam mohli odohrať aspoň nejaký zápas raz za čas. Čo sa týka názvu, tak Florko vychádza zo samotnej podstaty florbalu. Tento názov znie možno detsky, ale nám sa stále páči. Zmeniť či doplniť by ho mohla iba nejaká veľká firma, ktorá by nám pomohla financovať klub.“

Na svojej škole našli mladí florbalisti od úvodu veľmi dobré podmienky. Druhým zlomom bolo potom prihlásenie sa do extraligy mužov.

„Spoločne s mojim synom sme oslovili viacerých chlapcov, ktorí končili s hokejom. V prvých rokoch sme pozbierali niekoľko druhých a tretích miest a to nás motivovalo k tomu, aby sme začali budovať kompletnú mládežnícku štruktúru. Dnes patríme medzi elitu slovenského florbalu,“ konštatuje s hrdosťou v hlase hlava klubu, ktorý oslavuje okrúhle pätnásťročné jubileum.

Za tých pätnásť rokov dosiahli hráči v oranžovo-čiernych dresoch množstvo úspechov a klubová vitrína je plná trofejí a medailí. Absolútnym vrcholom bol zisk extraligového titulu z roku 2014.

„Titul je samozrejme titul a je to náš najväčší úspech. Ja osobne som však hrdý aj na kategóriu, ktorú som viedol od prípravky a tituly majstra Slovenska získavala rok čo rok, vrátane tohto. Okrem toho som bol reprezentačným trénerom a emotívne bolo víťazstvo v C-kategórii v Bratislave,“ spomína Pavol Blaško, pod rukami ktorého sa za tie roky premleli desiatky florbalistov. Niektorí z nich už s kariérou skončili, no na svoj materský klub nezabúdajú. „Pomáhajú nám trénersky, alebo sponzorsky. Sú to chlapci, ktorí sa za tie roky pracovne etablovali doma i v zahraničí. Snažia sa nám pomáhať a sme za  to veľmi vďační. Sami totiž najlepšie vedia, aké náročné bolo organizovať výjazdy či turnaje. Za tie roky sme sa aj z pohľadu výstroje výrazne posunuli, ale chátrajú nám klubové minibusy a peňazí v športovom klube nie je nikdy dostatok.“

Medzi hrdých Florkáčov patrí aj slovenský reprezentant Martin Kátlovský, ktorý sa popri hre v A-tíme venuje aj trénerskej práci s najmenšími florbalistami.

„Pred pätnástimi rokmi som mal desať rokov a hrával som hokej. Ešte som ani netušil, čo to florbal je a k tomuto športu som sa dostal až ako pätnásťročný. V televízii som raz na STV3 videl derby Florko – ATU. Zapáčilo sa mi to a išiel som si to vyskúšať na jeden tréning. A odvtedy som florbalista,“ popisuje svoju cestu k florbalu člen spomínaného majstrovského tímu z roku 2014. „Bol to môj najkrajší športový moment. Vo finále sme vtedy zdolali Žilinu. Hoci bolo krásnych zážitkov veľa, titul je titul.“

Ako sám priznáva, florbalovým zručnostiam sa učil pomerne neskoro a hráči boli v tom čase tak trochu samorastmi. Dnes to majú mladí hráči oveľa jednoduchšie. „Je to veľký rozdiel. My sme prišli z hokeja, z futbalu. Tieto deti vyrastajú s florbalovými hokejkami od malička. Bude to teda florbalová generácia a keď sa s deťmi pracuje, tak sa dostaví aj úspech. Som presvedčený o tom, že keď tieto deti vyrastú, tak z nich budú lepší florbalisti, ako sme boli my.“

Florko Košice už totiž disponuje kompletnou mládežníckou pyramídou, ktorej jednotlivé zložky patria medzi najúspešnejšie tímy Slovenska.

„V niektorých kategóriách máme pritom do súťaží prihlásených aj viac družstiev. Našim cieľom je totiž lákať ku florbalu čo najviac detí a ak cítime záujem, snažíme sa im vychádzať v ústrety,“ hovorí Martin Kopejtko, podľa ktorého je florbalová základňa z roka na rok košatejšia a košatejšia.

„V pozícii predsedu regionálnej rady ma veľmi teší trend z posledných dvoch rokov. Členská základňa rastie z pohľadu počtu detí, ale aj klubov. Najnovšie nám pribudli Stará Ľubovňa a Levoča, záujem registrujeme aj z Humenného, nová akadémia vzniká v Prešove,“ zvestuje dobré správy dlhoročný mládežnícky tréner a funkcionár, podľa ktorého bude v tejto sezóne súperiť o miestenky na finálových turnajov Majstrovstiev Slovenska okolo 55 mládežníckych tímov z východu.

Foto
Pavol Blaško a Martin Kopejtko - duše Florka / KOŠICE ONLINE

Každoročný nárast florbalovej základne je pritom výsledkom usadenia sa tohto športu na školách. Ako totiž Martin Kopejtko hovorí, šport, ktorý sa robí v takomto prostredí, je jednoznačne odsúdený na úspech. „Florbal si našiel svoje pevné miesto na školách a v poslednej dobe je aj medializovaný. Tieto školské súťaže dávajú rovnaký priestor chlapcom i dievčatám a to prospieva členskej základni v kluboch. V tejto oblasti vnímame obrovský záujem.“

Zvyšujúci sa záujem však so sebou prináša aj príjemné problémy. Čoraz viac detí v klube spôsobuje tlak na tréningový proces. Viac detí si totiž vyžaduje viac trénerov a viac tréningových jednotiek.

„V tomto smere môžeme byť radi, že sa nám podarilo vrátiť s celou našou pyramídou do hádzanárskej haly Slavomíra Šipoša. Dohodli sme sa na podmienkach, ktoré vyhovujú obom stranám a Florko tak disponuje potrebným domácim zázemím. To nám umožňuje tréningový proces, ale napríklad aj organizáciu turnajov. Najmladšie kategórie hrajú totiž súťaže turnajovým spôsobom,“ upozorňuje M. Kopejtko.

Florko sa teda nachádza v období osláv svojho pätnásteho výročia v dobrej kondícii a je pripravené na nové výzvy.

 „Z Florka sa však po pätnástich rokoch stáva puberťák, ktorý aj v bežnom živote prináša oveľa viac starostí. Zo začiatku to bolo o nadšení, teraz sme narástli a potrebovali by sme aj podporu zo strany mesta. Košiciam totiž robíme výbornú reklamu a staráme sa o zdravý vývoj stoviek detí. Dvanásť rokov sme tu organizovali žiacke súťaže a v Košiciach sa vďaka tomu premleli tisícky detí. Florbal by si preto zaslúžil väčšiu pozornosť a všetci túžime po modernom stánku. Základom je však budovanie finančne menej náročných tréningových hál. Tie potrebujeme ako soľ a nehovorím iba za florbal,“ vysiela apel smerom ku kompetentným Martin Kopejtko a o potrebe zlepšenia infraštruktúry v metropole východu hovorí aj Pavol Blaško: „Bolo by samozrejme krásne mať jednu halu, ktorá by slúžila iba florbalu. My sme však skromní, veď my sme boli jedným z posledných extraligových klubov s vlastnými mantinelmi. Dovtedy sme si ich požičiavali. Vieme, že je to amatérsky šport, ale našim športovcom chceme zabezpečiť také podmienky, aby ich to stálo čo najmenej. Na to nám treba veľa peňazí a tradičným problémom sú tréningové plochy. Hál v Košiciach je málo. Pán primátor sľúbil investíciu 10 miliónov eur na haly a netrpezlivo teda čakáme na posun v tejto oblasti.“

Kvalitná infraštruktúra vytvára predpoklady pre kvalitnú prácu a kvalitná práca prináša kvalitné výsledky.

„Našou ambíciou je byť stále lepší! Vlani sme skončili na piatom mieste, pretože sme obetovali úspech A-tímu v prospech našich juniorov, ktorí postúpili do finále. Tento rok nemôžem mať iný cieľ ako zisk medaily,“ dodáva odhodlaným tónom šéf klubu Florko Košice Pavol Blaško.

autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre