Z histórie košického podnikateľstva – košická likérka bratov Kohnovcov

KošiceHistoricKE

Liehovarníctvu sa v Košiciach veľmi nedarilo. V 60. rokoch 19. storočia bolo v meste osem liehovarov a z nich sa udržali iba dva, aj to nakrátko. Na príčine boli stúpajúce výrobné náklady, keď začali vyrábať lieh z obilnín namiesto zemiakov a dovoz týchto surovín bol z väčších vzdialeností. Avšak popri neprosperite liehovaru sa v meste darilo výrobniam likérov. V Košiciach boli dve likérky firiem Bratia Kohnovci a Adler a Gold a obe boli v celej krajine veľmi uznávané.

Foto
Dobový pohľad na továreň, ktorá stála na dnešnej Štúrovej ulici  / HistoricKE

My sa dnes zameriame na likérku Kohnovcov. Pri jej zrode stál Jozef Kohn, ktorý podnikal v Českom Těšíně už v prvej polovici 19. storočia. Odtiaľ dodával výrobky svojej likérky do celej krajiny a dostali sa aj do Košíc. Tu mali jeho produkty u konzumentov veľký úspech. Jozef tak založil svoju košickú firmu v roku 1850. Zo začiatku prevládali v ponuke výrobky materskej firmy dovážané z Těšína. V tom čase rum vyrábali v menšom množstve a skôr sa zamerali na rozšírenie sortimentu krémových likérov.

V 80. rokoch 19. storočia založil Jozef Kohn aj samostatnú filiálnu výrobňu v Košiciach. V továrni sa vyrábal kvalitný sladký likér na francúzsky spôsob (tzv. francúzsky krém), rum a od roku 1889 koňak s ochrannou známkou erbu grófa Csákyho. Gróf Csáky vymohol aj štátnu podporu. Výrobky likérky si objednávali najlepšie reštaurácie a hotely v Uhorsku i v Rakúsku.

Koncom 80. rokov prevzal vedenie podniku Filip Aufricht, v tom čase niesla továreň názov „Bratia Kohnovci a gróf Csáky, továreň na koňak, likéry a rum“.

Prevádzka bola pôvodne zriadená v tzv. „Barlaiho dome“ na dnešnej Alžbetinej ulici č. 53. Okolo roku 1890 sa presťahovala do vlastných objektov na Szepsi körút 38 (za prvej republiky zvanej Moldavská okružná č. 38 a dnes je to Štúrova ulica č. 6). Nová veľká prevádzka bola umiestnená v dvoch budovách na rozlohe 1800 metrov štvorcových. Koncom 19. storočia zamestnávala okolo 15 robotníkov.

Žiaľ, úmrtie zakladateľa Jozefa Kohna (1891) a neskôr Filipa Aufrichta (1898) zoslabilo, spolu s krízou vinohradníctva, fungovanie podniku. Noví majitelia Emanuel Kulka a Hugo Schönherz mali problém udržať fungovanie závodu na začiatku 20. storočia.

Foto
Reklama na podnik bratov Kohnovcov „Prvá košická parná továreň na rum a likérové špeciality a koňaky“, rok 1920 / HistoricKE

Likérke sa ale podarilo na čas zlepšiť situáciu a aj po vzniku Československa sa továrni darilo a pokračovala ďalej vo svojej produkcii. V roku 1921 sa zúčastnila hospodárskej výstavy v Košiciach.

Účasť starej spoločnosti. S radosťou oznamujeme, že na otvorení výstavy v Košiciach sa zúčastní aj dlhoročná továreň na výrobu likérov a rumu bratov Kohnovcov. Mali sme možnosť vidieť kolekciu firmy zostavenú s výnimočným vkusom. Je zbytočné tu popisovať známe a vynikajúce produkty tejto továrne. / Kassai Hírlap, 28. august 1921

Foto
Hlavičkový papier s vyobrazením továrne bratov Kohnovcov a nadpisom „Prvá košická parná továreň na rum a likérové špeciality“, rok 1928 / HistoricKE
Foto
Hlavičkový papier s vyobrazením továrne bratov Kohnovcov z roku 1930, v ponuke sa spomínajú aj destiláty, víno, brandy, slivovica, borovička a ovocné pálenky  / HistoricKE

 

Autor: HistoricKE

 

Komentáre