Z jazdectva sa stáva ženský šport, hlavnú súťaž však vyhral Spišiak Kuchár (FOTO)

KošiceŠport

Problémy so slintačkou a krívačkou výrazne oddialili štart parkúrovej sezóny a spoločne so všetkými jazdeckými pretekmi na Slovensku boli odložené aj prvé dve kolá UVLF Cupu v Košiciach. Tie boli pôvodne naplánované na marec a apríl, no prvé kolo Univerzitného pohára sa napokon uskutočnilo až v máji. Priaznivci parkúrového skákania si užili päť súťaží s výškou prekážok od 70 do 110 centimetrov, pričom k videniu bolo vyše 150 štartov.

Foto
Maroš Kuchár po víťazstve  / PETER JESENSKÝ

Tá slintačka nám rozbila naše plány. Museli sme rušiť preteky a štart sezóny sa posunul. Preteky však boli rušené všade a to sa prejavilo na hlade pretekárov po súťažiach. V rámci našich pretekov sme tak mali vo všetkých súťažiach vyše 30 štartov a to je pekné číslo. S prvým kolom sme teda spokojní a verím, že stratené doženieme v lete. Do septembrového finále by sme chceli stihnúť šesť kôl,“ vyslovil sa riaditeľ pretekov UVLF Cup Marek Horváth.

Univerzitný pohár je určený predovšetkým pre mladých jazdcov, pričom kategórie nie sú rozdelené podľa veku, ale podľa výšky prekážok. „Nakoľko súťažíme do 120 centimetrov, ide predovšetkým o ponúkanie šancí pre mladých pretekárov v dorasteneckom a juniorskom veku. Rovnako tak aj pre amatérov. Profesionálni jazdci sa už venujú skôr vyšším súťažiam a cestujú na prestížnejšie preteky v zahraničí. Našou snahou je umožniť napredovanie mladým ľuďom z jazdeckých škôl.“

Posunutý štart sezóny podľa všetko posunie aj termíny tradičných pretekov Pohár rektora UVLF a Pohár primátora. Tie by sa mali po novom uskutočniť na prelome septembra a októbra, pričom v tom čase vyvrcholí aj seriál pretekov UVLF Cup. 

Víťazom súťaže s najvyššími prekážkami sa stal v rámci jeho prvého kola Maroš Kuchár z jazdeckého klubu Slávia Spišská Nová Ves. 

„Boli to veľmi dobré preteky na kvalitnom parkúre a v kvalitnej konkurencii. Mal som koňa, ktorý je na týchto parkúroch skúsený a dosiahli sme už veľa pekných výsledkov. Od štartu po cieľ išlo všetko podľa plánu a tešíme sa z víťazstva,“ vyslovil sa víťaz pretekov, ktorý mal v súťaži dva kone – Roninu a Sutherlanda. Prvenstvo dosiahol na chrbte Roniny, pričom druhého Mareka Filinského z Hrabušíc zdolal o šesť sekúnd. 
 

Galéria k článku

Pre Kuchára išlo o druhé preteky sezóny, tie prvé stihol absolvovať v Pezinku. „Okrem toho chodím na preteky ako staviteľ parkúrov a takto som absolvoval dve podujatia v Trenčíne. Do Košíc však chodím veľmi rád, pretože tu som aj študoval a tento areál poznám dobre. Pre mňa osobne však bolo novinkou skákať v krytej hale, ktorá bola navyše pekne rozšírená. Čo sa týka ďalšieho programu, tak ja sa už pomaly orientujem skôr na svojich zverencov a viac ako moje úspechy ma budú tešiť pekné výsledky v ich podaní.“

Spišská Nová Ves patrí medzi tradičné jazdecké bašty. Otec Maroša Kuchára bol dlhoročný reprezentant Slovenska a do národného tímu to dotiahli aj on a jeho brat. „Talentov máme našťastie veľa a snažíme sa ich podporovať.“

V rámci výchovy novej generácie je neprehliadnuteľný trend feminizácie jazdeckého športu. „Je to tak a aj u nás už jazdia predovšetkým dievčatá. Mali sme šikovného chalana zo Spišskej Novej Vsi, ale prestúpil do konkurenčného klubu. Ostali sme teda iba baby, ja a otec. Momentálne už chlapci o kone taký záujem nemajú, ale dievčatá majú koníkom veľmi blízko.“

To, že sa stal zo slovenského jazdectva ženský šport, potvrdil aj Marek Horváth z košického JK TJ Slávia UVLF. „Je neskutočný úspech, že sme tu mali štyroch chlapcov. Máme totiž aj súťaže, v ktorých sú na štarte iba ženy. Aj v našej jazdeckej škole máme 90 percent dievčat. Tieto nižšie prekážky zvládajú dievčatá bez problémov a neraz sú aj lepšie, nakoľko majú jemnejšiu ruku. Dokážu odjazdiť veľmi pekne a toto je asi trend, ktorý je teraz všade vo svete. Chlapci zrejme prešli k futbalu, motošportu a iným športom.“
 

Foto
Monika Duždová ovládla súťaž na metrových prekážkach / PETER JESENSKÝ

Zatiaľ čo súťaž s výškou prekážok 110 centimetrov ovládli dvaja muži, vo všetkých zvyšných súťažiach zvíťazili ženy. Pozíciu veľkého domáceho talentu potvrdila stále iba 12-ročná Monika Duždová, ktorý vyhrala na chrbte Gold Bara súťaž na metrových prekážkach.

„Dopadlo to super a som šťastná, že som si mohla konečne zapretekať po dlhšom čase. V súťaži som jazdila na dvoch koňoch. Prvý je ešte mladý, s Gold Barom chodím vyhrávať. To je už skúsený, dvadsaťročný kôň s dobrou povahou. Súťaž nám vyšla veľmi pekne a verím, že takto to bude pokračovať i ďalej. Cieľom pre túto sezónu je kvalifikovať sa na 110-tke na majstrovstvá Slovenska,“ vyslovila sa spokojným tónom pretekárka klubu JK TJ Slávia UVLF Košice.
 

Komentáre