Z jedného z obytných domov v Krompachoch sa zrútila strecha

VýchodSpravodajstvo

V meste je vyhlásená mimoriadna situácia.

Z jedného z obytných domov na Hornádskej ulici v Krompachoch sa v noci zo stredy (6.11.) na štvrtok (7.11.) zrútila strecha. Mimoriadna situácia v meste aj naďalej trvá. Ako informovala primátorka mesta Krompachy Iveta Rušinová, približne tridsať žien s deťmi sú stále umiestnené v komunitnom centre, kde im zabezpečili základnú stravu, hygienu aj náhradné oblečenie. Muži sú v provizórnych stanoch. „Jeden sme rozložili, mohli dostať ležadlá a spacáky, to však nikto z nich nevyužil. Paradoxom tiež je, že niektoré deti ani neprišli do školy, kde mohli byť cez deň v teple a majú tam aj stravu. Všetku ťarchu nechávajú na meste, pýtajú od nás pomoc, ale sami neurobia nič,“ uviedla Rušinová s tým, že niektorí odišli k príbuzným či známym a snažia sa situáciu vyriešiť sami.

Foto
Prepadnutá strecha / TASR

Rušinová zdôraznila, že obyvatelia si svoje bývanie zničili sami. Strecha spadla pravdepodobne v dôsledku toho, že boli pod ňou rozobraté krokvy – tiahla, ktoré ju držali pohromade. Rušinová skonštatovala, že k situácii prispela aj zanedbaná údržba stavby a jej devastácia obyvateľmi: „V rámci mimoriadnej situácie sme v tejto jednej radovej zástavbe dali urobiť statický posudok, ktorý povie, v akom stave tá stavba je a či je ešte vôbec obývateľná. Ešte však zatiaľ nie je hotový. Predpokladám, že v podobnom stave sú aj ostatné obydlia na Hornádskej ulici, ale to už je vec, ktorú si musia vyriešiť ich majitelia, to nie je záležitosť mesta. My ich vyzveme, aby si svoje rodinné domy zabezpečili v súlade so stavebným zákonom.“

Zatiaľ nie je známe, ako dlho budú môcť byť obyvatelia z narušenej stavby umiestnení v komunitnom centre, ktoré prioritne slúži na iné účely ako na bývanie. V spolupráci s miestnym úradom práce zabezpečili pre približne osemdesiat ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou, humanitárnu pomoc v podobe základných potravín. Mesto zároveň aktívne spolupracuje s Okresným úradom v Spišskej Novej Vsi a Slovenským Červeným krížom.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre