Z koronavírusu sa oficiálne vyliečili prví dvaja Slováci

SlovenskoKoronavírus

Predtým boli dvakrát negatívne testovaní.

Slovensko oficiálne eviduje prvých dvoch vyliečených pacientov, ktorí boli nakazení ochorením COVID-19. Ako informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí, osoba s koronavírusom, ktorej ustúpili príznaky ochorenia, musí stráviť ešte dva týždne v karanténe. V prípade, ak nebude prejavovať žiadne ochorenie, musí byť ešte dvakrát negatívne testovaná a napokon je vyhlásená za človeka, ktorý prekonal koronavírus.

Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas uviedol, že občania, ktorí boli v povinnej karanténe napríklad z dôvodu, že sa vrátili zo zahraničia, sa budú môcť vrátiť do normálneho života, ak neprejavujú žiadne príznaky.

Foto
Marek Krajčí / TASR

Krajčí povedal, že v nemocniciach v Bratislave, Košiciach a Martine sa pripravujú takzvané červené zóny, teda bloky vyhradené len pre infikovaných. Podľa jeho slov sú pripravené pre pacientov, ktorí budú potrebovať špičkovú zdravotnú starostlivosť. Červené zóny by mali byť pripravené do siedmich dní.

Šéf rezortu zdravotníctva dodal, že v hlavnom meste pôjde o nemocnice aj pavilónové bloky, v Košiciach o jednu nemocnicu a v Martine vyhradia dva pavilóny: „Budeme sa prispôsobovať situácii, pretože nikde nie je napísané, že zostanú len tie. Budú sa postupne rozširovať, bude sa to neustále prehodnocovať.“

Mikas zdôraznil, že zatiaľ sa nepristúpilo k sankciám pre porušovanie nosenia ochranného rúška mimo svojho domu či bytu: „Prijali sme opatrenie, aby si ľudia uvedomili dôležitosť nosenia rúška. Ak sa budú hromadiť prípady nedodržiavania týchto opatrení, nájdeme možnosti, ako sankcionovať týchto ľudí. Máme určité legislatívne možnosti, postupovali by sme v spojení s políciou.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre