Z Kostolian nad Hornádom pochádzajú významní umelci či športovci

KošiceZaujímavosti

Dedina sa chce zamerať aj na ochranu životného prostredia.

Obec Kostoľany nad Hornádom, ktorá sa nachádza pri Košiciach, sa môže pochváliť nielen bohatou históriou, ale aj úspešnými rodákmi. Prvá písomná zmienka obce, ktorá sa vyvíjala ako kostolná osada, pochádza z 30. rokov 14. storočia, ešte pod názvom Svätý Štefan. „V obci máme aj nález románskej rotundy, čo nám trošku prepisuje dejiny obce,“ uviedol starosta Anton Medvec s tým, že nález románskeho kostolíka podľa neho posúva obecné dejiny už do skorého stredoveku.  

Kostoľany sa vyvíjali ako majetková súčasť hradného panstva Sokoľ. Neskôr prešli pod mesto Košice, ktoré tam prevádzkovalo mlyn, pivovar, obhospodarovalo lesy a ďalšie majetky. „Veľmi významným medzníkom bola výstavba Košicko-bohumínskej železnice a neskôr aj chemickej továrne na výrobu umelého hnojiva. Tým sa obec pretvorila z poľnohospodárskej na robotnícku, na obec železničniarov, továrenských robotníkov. A to sa opäť odrazilo aj na vyššej úrovni obyvateľstva,“ vysvetlil Medvec. Obec sa v roku 1960 stala súčasťou Družstevnej pri Hornáde. Osamostatnila sa až v roku 2003.

Foto
Kostoľany nad Hornádom / TASR

Z obce pochádza aj prvá slovenská olympijská medailistka Matilda Pálfyová či spisovateľka Mária Kočanová. Jej brat je významným básnikom v Maďarsku. V Kostoľanoch tvoril aj insitný maliar Jozef Sabol. Dodnes v dedine na krosnách tká 82-ročná Mária Tomisová a sláčikové nástroje tam vyrába husliarsky majster Ľuboslav Klesa. „Našu obec reprezentuje aj folklórny súbor Karička, dobrovoľný hasičský zbor, v posledných rokoch sa snažíme obnoviť hasičskú tradíciu,“ dodal Medvec.

Pri farskom úrade pôsobí občianske združenie Štvorlístok Hornádu. Miestne občianske združenie Dedinka vybudovalo náučné chodníky a zabezpečovalo propagáciu obce. Samospráva pravidelne organizuje aj rôzne podujatia, čo potvrdil aj Medvec: „V lete je to Deň rodiny a turistický pochod k prameňu Irenka po trase náučného chodníka. V predvianočnom období organizujeme adventné trhy.“

Kostoľany nad Hornádom sa ako prvá obec z východného Slovenska stala súčasťou Iniciatívy prorodinnej samosprávy, ktorá aktívne podporuje rodinu. Ako povedal Medvec, občania sa zabavili aj na netradičnej rodinnej veselici: „Je to ples, na ktorý si môžete zobrať svoje deti. Malo to veľmi dobrú odozvu, budeme v tom určite pokračovať.“ Obec, ktorá má 1250 obyvateľov, chce dbať aj na ochranu životného prostredia. Zároveň sa plánuje zamerať aj na odpadové hospodárstvo, prevenciu či usmernenie občanov pri výstavbe domu, aby spĺňal environmentálny aspekt.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre