Z Kuciakovho domu vo Veľkej Mači možno bude múzeum

SlovenskoSpravodajstvo

Odkúpia ho umelci za peniaze z verejnej zbierky. Vyhlásia ju v deň, keď sa mal mladý pár zosobášiť.

Dom, v ktorom bol zavraždený Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová, sa stane živým pomníkom. Povedal to pre Košice Online košický výtvarník Peter Kalmus, ktorý prišiel s celou myšlienkou ešte pred mesiacom.

„Samozrejme nápad vznikol tesne po tej brutálnej vražde, ale potreboval som získať podporu rôznych autorít, ako je Mišo Kaščák, Pohoda, Michael Kocáb, Jožko Ľupták, Robert Bezák, Daniel Pastrirčák, Miňo Mojžiš, redakcia Týždňa, Štefan Hríb, tých ľudí pribúda,“ priblížil Kalmus s tým, že do Veľkej Mače sa chystá aj s mamou zavraždenej Martiny Kušnírovej.

V záhrade by chceli umelci vytvoriť parčík, kde by sa v lete konali napríklad komorné stretnutia či koncerty. Ako využijú interiér, zatiaľ nie je isté, zvážia všetky alternatívy. Medzi možnosťami je aj múzeum s fotografiami či sklad.

„Rozhodne nechceme, aby tam boli nejaké apartmány, aby tam niekto spával, respektíve aby to v živote nikto neobýval, tak by som to povedal.“

Foto
Dom, v ktorom boli zavraždení dvaja mladí ľudia / TASR

Peniaze na odkúpenie domu chcú získať z verejnej zbierky, ktorú vyhlásia 5. mája na veľkom koncerte v Gregorovciach, kedy sa chystala mladá dvojica zosobášiť. Podujatie by sa tak malo podľa Kalmusa niesť v duchu svadby Jána a Martiny in memoriam.

„Mama Martiny je strašne chudobná a aj Jankovi rodičia sú veľmi chudobní. Chceme to urobiť, aby sme ich zbavili bremena dlhov, a ostatné peniaze použili na rekonštrukciu. Architekti, ktorí na tom budú robiť, a aj všetci ostatní to budú robiť bez nároku na honorár,“ uviedol Kalmus s tým, že mladý pár dom zvnútra zrekonštruoval, fasádu zvonku už však prerobiť nestihol.

Podľa košického výtvarníka chceli mať zavraždení Ján a Martina svoj dom v takom anglickom duchu, respektíve vo flámskom štýle, ktorý je charakteristický tehlami. Aktivisti by chceli prerobiť aj bránu. Všetkým by mala pripomínať udalosti z februára tohto roku.

Foto
Dodnes ľudia pri dome Jána Kuciaka zapaľujú sviečky / TASR

„Na tej velikánskej bráne by bol decentný nápis: V tomto dome vtedy a vtedy boli zavraždení novinár Janko Kuciak a jeho snúbenica archeologička Martinka Kušnírová. Premiér bol Robert Fico, minister vnútra Kaliňák, predseda policajného zboru Gašpar a tak ďalej. Tých päť základných mien, ktorí boli vo funkciách.“

Odkúpenie domu s rekonštrukciou by malo podľa Kalmusa stáť do 100-tisíc eur. Financie by chceli vyzbierať v rámci občianskeho združenia. S náležitosťami okolo nej má pomôcť advokát Daniel Lipšic, ktorý zastupuje aj rodiny pozostalých.

„Janko Kuciak sa svojím spôsobom, samozrejme nechtiac, stal slovenským Palachom. Ale najtragickejšie a najbrutálnejšie je, že tam boli dvaja ľudia zavraždení – mladí, zaľúbení, život pred sebou, plánovali v tom dome bývať 50 rokov, mať tam deti, vnúčatá a tak ďalej. To je tá najväčšia tragédia,“ skonštatoval na záver Peter Kalmus.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre