Z niektorých školských internátov a ubytovní košickej župy sa v prípade núdze stanú karanténne zariadenia

VýchodKoronavírus

K dispozícii bude viac ako 1200 izieb.

Košický samosprávny kraj (KSK) začal s dezinfekciou niektorých školských internátov vo svojej pôsobnosti, ktoré by v prípade karantény mohli slúžiť nielen záchranným zložkám, ale aj občanom s podozrením na nový koronavírus. Ako informovala hovorkyňa KSK Anna Terezková, košická župa vie v prípade núdzového stavu poskytnúť viac ako 1200 izieb v školských zariadeniach, ktoré sú prázdne kvôli dočasnému prerušeniu vyučovacieho procesu.

„Aj napriek tomu, že situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu je v našom kraji relatívne pokojná, môže sa to rýchlo zmeniť a my chceme byť v tejto ťažkej dobe čo najviac nápomocní a hlavne pripravení. V každom regióne nášho kraja sme preto zabezpečili ubytovacie kapacity pre prípad ubytovania záchranárov, ozbrojených zložiek, dobrovoľníkov, ale aj každého ohrozeného alebo nakazeného človeka vírusom COVID-19. Už teraz máme k dispozícii desať zariadení s viac ako 1 200 izbami a 3 500 lôžkami,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Foto
Jedna z pripravených izieb / KSK

Dezinfekcia sa už zrealizovala v internáte a hoteli Hotelovej akadémii v Košiciach, kde je k dispozícii 155 lôžok, čo potvrdil aj Trnka: „Už dnes budú v týchto priestoroch ubytovaní prví záchranári z košickej záchranky, ktorí musia byť 48 hodín v karanténe, postupne tu budú ubytovaní aj lekári a ďalší zdravotníci. V záujme ochrany ich zdravia sme ochotní poskytnúť im náhradné ubytovanie. Situácia sa mení zo dňa na deň, chceli sme preto vopred pripraviť naše zariadenie pre prípad potreby.“

Školské zariadenia budú slúžiť zdravotníckemu personálu, hasičom, policajtom či občanom, ktorí budú musieť ostať v povinnej karanténe. KSK na tieto účely pripravil aj Školu v prírode v Kysaku, Školský internát, Medická 2 a internát pri SOŠ, Grešákova 1. V Rožňave je to internát pri Obchodnej akadémii, Akademika Hronca 8, v Michalovciach Internát Dúha na Špitálskej ulici, v Spišskej Novej Vsi Školský internát pri Hotelovej akadémii, v Sobranciach Turistická ubytovňa v správe SOŠ obchodu a služieb a vo Viničkách Turistická ubytovňa pri SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre