Z obecnej budovy v Zádieli vznikne múzeum a informačné centrum

VýchodSpravodajstvo

Spustenie prevádzky je naplánované do konca augusta.

V Zádieli v okrese Košice-okolie pribudne Múzeum Slovenského krasu – Zádielska tiesňava spolu s informačným centrom. Spustenie prevádzky je naplánované najneskôr do konca augusta. Obecná budova so súpisným číslom 25 z roku 1868 sa nachádza približne 350 metrov od parkoviska pri vstupe do doliny. Pôvodne slúžila ako škola a škôlka, v súčasnosti je však v havarijnom stave. V uplynulých dňoch tam začala prvá etapa stavebných prác za zhruba 340-tisíc eur.

„V prednej – južnej časti bude informačné centrum, ktoré bude slúžiť najmä turistom. V strednej časti bude múzeum, kde budú vystavené rôzne pamiatky obce a predmety od obyvateľov,“ povedal starosta Zádielu Attila Nehoda s tým, že v muzeálnej časti objektu budú vystavené aj rastliny a živočíchy charakteristické pre Zádiel a jeho okolie:

„V zadnej – severnej časti budovy bude vybudovaná spoločenská miestnosť.“

Foto
V Zádieli vznikne Múzeum Slovenského krasu – Zádielska tiesňava spolu s informačným centrom / TASR

V podkroví budovy by mali v budúcnosti pribudnúť ubytovacie kapacity. Nehoda pripomenul, že nová atrakcia v Zádielskej doline mala byť k dispozícii vlani:

„Všetko sa to začalo v roku 2020. Náklady sa však pre infláciu zvýšili a museli sme meniť rozpočet a dožiadať peniaze.“

Obec plánuje na kompletizáciu projektu vyhlásiť ďalšie verejné obstarávanie, pričom tieto práce boli predbežne vyčíslené na približne 130-tisíc eur. Samospráva je partnerom projektu cezhraničnej spolupráce v programe Interreg Slovensko – Maďarsko. Celkové náklady predstavujú zhruba 460-tisíc eur a budú financované z eurofondov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre