Z ponuky skleníkového hospodárstva v Humennom je najväčší záujem o bylinky

VýchodSpravodajstvo

Zamestnanci Technických služieb mesta Humenné sa aj tento rok v skleníkovom hospodárstve starajú o približne 50-tisíc sadeníc kvetov, zeleniny a byliniek.

Foto
Novinkou sú rôzne druhy byliniek, zhruba desať až 12 druhov, časť sa už vypredala, je o ne veľký záujem / FB Mesto Humenné

Kým väčšina kvetov poputuje do mestských záhonov, ostatné priesady sú určené na predaj verejnosti. Podľa slov Františky Mudrej z Technických služieb mesta Humenné (TS) lákajú tento rok verejnosť najviac bylinky.

Práca v skleníkovom hospodárstve na predpestovaní sadeníc začína podľa slov Mudrej na prelome novembra a decembra. Z približne 20-tisíc vypestovaných kvetov ich 10-tisíc až 12-tisíc skončí každoročne v kvetinových záhonoch na území mesta. Aby sa skleníky nevyhrievali len pre ne, TS tu tiež predpestujú okolo 30-tisíc sadeníc zeleniny.

V tomto roku ide spolu o takmer 20 jej druhov. „Novinkou sú rôzne druhy byliniek, zhruba desať až 12 druhov. Časť sa už vypredala, je o ne veľký záujem," uviedla Mudra s tým, že aktuálne je tiež enormný záujem o kaleráby, paradajky a papriky.

Foto
Zisk z predaja priesad verejnosti, ktorý trvá spravidla do konca mája, predstavuje každoročne 5-tisíc až 7-tisíc eur. / FB Mesto Humenné

Tohtoročný záujem verejnosti pripisuje Mudra čiastočne nárastu cien potravín, vidí v ňom však aj iný trend. „Myslím si, že prechádzame do štádia, že si chceme vypestovať to svoje bio a vrátiť sa k tomu, čo nás starí rodičia učili, starať sa o zem," podotkla.

Ako dodala, skleníky TS v tomto období vo zvýšenej miere navštevujú celé rodiny. „Chodia sem s deťmi ako do botanickej záhrady," skonštatovala.

Mestské skleníky vykurujú TS najmä drevnou štiepkou získanou z orezov stromov či vianočných stromčekov, dokupovať palivo musia len počas dlhých zím. Zisk z predaja priesad verejnosti, ktorý trvá spravidla do konca mája, predstavuje každoročne 5-tisíc až 7-tisíc eur.

Zdroj: TASR

Komentáre