Z projektu košických gymnazistov medzinárodný úspech: O ich ekologický tuhý čistič majú záujem krajiny z celého sveta

KošiceZaujímavosti

Na konte majú aj víťazstvá z prestížnych súťaží.

Študenti košického Gymnázia Poštová 9 zaznamenali medzinárodný úspech. So svojou firmou REN, ktorá vyrába ekologický tuhý čistič TUČI, zvíťazili vo svetovom finále medzinárodného projektu v silnej konkurencii škôl zo Španielska, Singapuru či z Japonska.

„V utorok 16. júna sa nám podarilo vyhrať svetové kolo Social Innovation Relay. Boli vyhlásené top tri tímy, medzi ktorými sme sa nachádzali aj my, okrem toho, že tam boli aj tímy zo Singapuru, z Grécka. V súťaži ide o sociálne inovatívny biznis. V ten istý deň sme mali ešte aj národné kolo súťaže Company of the Year, teda Firma roka, v ktorej sa nám podarilo obsadiť prvé miesto z kvalitnej konkurencie a postupujeme na medzinárodné kolo,“ uviedol pre Košice Online Lukáš Weiszer.

Foto
Študentská firma REN / TUČI

Svetový záujem

O TUČI je čoraz väčší záujem, čo potvrdil aj Weiszer:

„Z výhier v oboch súťažiach sme sa neskutočne tešili, vzhľadom na to, že v priebehu polhodinky sme sa dozvedeli obidva výsledky, takže radosť sa ešte zdvojnásobila. Veľmi sa tešíme z toho, že o náš produkt je záujem a vieme ho posúvať aj za hranice Slovenska. Veľmi sa tešíme záujmu aj z iných krajín, ako z Belgicka a Anglicka.“

Košickí gymnazisti vyrábajú a predávajú svoj produkt v ekologických predajniach a bezobalových obchodoch nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike. Ako povedala Tímea Hujdušová, firme REN sa venujú aj vo svojom voľnom čase:

„Firma roka je súťaž, do ktorej sa naša škola každoročne pripravuje. Väčšinou to vyúsťuje tým, že keď sa nám podarí vyhrať, tak nás pošlú na medzinárodné kolo niekam do zahraničia. Tento rok sa to malo konať v Lisabone, ale kvôli koronavírusu sa to presunulo na online verziu, ale aj tak to budú vysielať z Lisabonu. Myslím si, že môžeme ísť aj tak trochu príkladom našim rovesníkom a ľuďom, ktorí sú mladší ako my, pretože my sme budúcnosť.“

Foto
Prezentácia TUČI / facebook.com/renslovakia

Chránené dielne

Z dôvodu zvýšeného dopytu a výroby plánujú začať spolupracovať aj s chránenými dielňami. Ako povedal Alex Blandón, ekologickým čističom chcú tak prispieť nielen k zlepšeniu životného prostredia, ale aj k rozvoju komunity:

„Chceme komunikovať s chránenými dielňami, aby sme nielen zefektívnili, ale aj zrýchlili výrobu TUČI. Dúfame, že sa nám podarí až zdvojnásobiť rýchlosť výroby pomocou chránených dielní. Zatiaľ komunikujeme s Londýnom a s Vietnamom s tým, že Vietnam si nechávame na neskôr, keďže tam to boli oveľa väčšie objednávky, ako by sme čakali. Londýn zatiaľ vyzerá reálnejšie, uvidíme. V najbližšom mesiaci sa určite zameriame skôr na vnútornú kvalitu firmy a potom budeme pokračovať v expanzii.“

Foto
TUČI neškodí prírode / facebook.com/renslovakia

Študentská firma v čase pandémie

Ako firma REN zvládla pandémiu koronavírusu?

„V apríli sme paradoxne zažili vo firme zatiaľ najväčší úspech. Dosiahli sme dvakrát väčší predaj našich balení ako počas ostatných mesiacov, aj keď to bolo náročné na výrobu. Potrebovali sme sa nejakým spôsobom dohodnúť a stretnúť, aby sme to mohli vyrábať. Počas pandémie to bolo ťažké sa takto stretnúť,“ dodal Blandón.

Študenti si pre svojich zákazníkov pripravili aj novinku. Už čoskoro si budú môcť zakúpiť TUČI v špeciálnej edícii s názvom Leto na Slovensku.

Komentáre