Za 6 sekúnd na 140 km/h. Strach musí byť vašim kamarátom, usmieva sa novodobý gladiátor Bendik

VýchodŠport

Zjazdové lyžovanie ponúka adrenalín v každej zo svojich disciplín, no kráľovskou kategóriou je určite zjazd. Pretekári v ňom dosahujú najväčšie rýchlosti a najdlhšie skoky. Hovorí sa, že zjazd nie je pre hocikoho a pustiť sa strmhlavo dolu svahom dokážu len lyžiari s vyoperovaným pudom sebazáchovy.

Foto
Martin Bendik na súťažnej trati v nórskom Kvitfjelle / TASR

„Ja tomu hovorím, že sme novodobí gladiátori,“ usmieva sa slovenský zjazdár Martin Bendik.Za šesť sekúnd totiž naberáme rýchlosť 140 kilometrov za hodinu. Veľkým extrémom je hlavne Kitzbühel. V rámci pasáže Mausefalle (pasca na myši) tam letíte vzduchom takmer 80 metrov. Tam musíte vypnúť hlavu a ísť na plný kotol.“

Absolvovať takýto extrém naháňa strach. V prípade profesionálnych lyžiarov by však obavy zväzovali nohy.

„So strachom sa nesmie bojovať. Strach musíte mať ako kamaráta. Potrebujete však mať zdravý rozum a vedieť, kde si môžete čo dovoliť. Chce to zdravý rešpekt a vedieť, ako tú jazdu ísť,“ hovorí z vlastných skúseností lyžiar spod Vysokých Tatier, ktorý už momentálne ladí formu na novú sezónu. Z domácich veľhôr sa presunul do alpského strediska Hintertux.

„V Tatrách to už nejde. Ešte pred pár týždňami sme sa chceli spustiť zo Slavkovského štítu, ale už by to nebolo bezpečné. V budúcnosti mám však zlyžovanie tohto štítu na svojom zozname,“ naznačuje zaujímavú výzvu Bendik, ktorý vyštartoval do zahraničia, akonáhle to umožnilo otvorenie hraníc. „Pripravený som na 150 percent a veľmi sa teším, že môžem konečne lyžovať. V auguste som zvykol chodiť na sústredenie do Čile, ale to je v tejto chvíli otázne. Vieme totiž, že situácia v Južnej Amerike je momentálne vážna.“

Mimochodom, slovenskí lyžiari zvyknú cestovať za tréningovými podmienkami na viaceré kontinenty. Aké sú rozdiely medzi Európou, Južnou Amerikou a Oceániou?

„V Čile sú skôr dlhšie, trojkilometrové zjazdovky. Dá sa tam teda dobre trénovať zjazd a Super G. To je moja disciplína. Na Novom Zélande a v Austrálii sú kopce kratšie a tam teda chodia skôr technickí pretekári. Ideálne sú Alpy, ale v lete tam bohužiaľ nie je trať zľadovatená a tie tréningy vtedy nie sú plnohodnotné,“ vysvetľuje 27-ročný Popradčan.

Vrcholom tejto sezóny by pre neho mali byť majstrovstvá sveta, no ich osud je zatiaľ otázny.

„Uvidíme, či budú, alebo ich posunú o rok. V každom prípade by som chcel absolvovať všetkých deväť zjazdov Svetového pohára a v programe máme aj najťažší zjazd v Kitzbühli,“ rysuje svoj tohtosezónny plán Martin Bendik.

Foto
Popradský lyžiar naberá psychické sily na golfe / KOŠICE ONLINE

Počas karanténneho obdobia vypomáhal v rodinnej firme na výrobu majonéz a okrem toho využíval tréningové podmienky, ktoré ponúkali lesy Vysokých Tatier. Psychické sily čerpal počas svojho obľúbeného golfu.

„Golf mi pomáha hlavne po psychickej stránke. Človek pri ňom príde na iné myšlienky. Čo sa týka môjho štýlu, tak ja som tvrdý ranar. Dávam do toho celú silu a potom len pozerám, kam tá loptička ide. Hendikep mám okolo 17, čiže nejde o nič senzačné. Postupne sa však zlepšujem,“ usmieva sa reprezentant v zjazdovom lyžovaní.

Práve golf ho priviedol aj na košickú Alpinku. Na tomto ihrisku je doma bývalý reprezentačný futbalový tréner Ján Kozák, ktorý patrí medzi vynikajúcich golfistov a disponuje hendikepom pod desať. „Viem, že je skvelý a na súboj ho radšej nevyzvem. Trúfol by som si síce, ale následky by boli fatálne. Porazený totiž potom musí platiť tú fľašu,“ dodáva so širokým úsmevom Martin Bendik.

Autor: PETER JESENSKÝ

Komentáre