Za históriou košického hotela Bristol

KošiceHistoricKE

Košičania spomínajú na známejšie košické hotely ako Schalkház, Europa či Imperial. Rušná Mlynská ulica mala aj ďalší známy hotel, ktorý dostal kozmopolitný názov Bristol a od otvorenia ponúkal prvotriedne ubytovacie služby a kvalitnú reštauráciu.

Foto
Mlynská ulica (v tom čase zvaná ako Kossuth Lajos utca) vpravo s nárožným domom – Bristol száloda – hotel Bristol, okolo roku 1910  / HistoricKE

Hotel Bristol s reštauráciou bol situovaný na rohu ulíc Kováčska a Mlynská. Vtedajšie popisné číslo 6 sa zavše uvádzalo aj ako Kováčska 2. Pôvodne tu stál Rumpoldov prízemný hostinec, ktorý si v roku 1892 prenajal Hermann Glück. V roku 1909 hostinec odkúpil Emil Davidovics. V tomto roku bolo pristavané druhé poschodie a objekt bol upravený na účely hotela.

Foto
Nový majiteľ podniku Emil Davidovics vyslovil vďaku za zavedenie kvalitného kúrenia v priestoroch vynoveného hotela: „V mojom novopostavenom hoteli som spokojný s prácou a prevádzkou vami inštalovaného parného kúrenia do takej miery, že cítim motiváciu, aby som vám podľa mojich hotelových hostí verejne poďakoval, kachle prekonali moje očakávania, takže tento spôsob ústredného kúrenia a vašu energiu môžem so všetkou úctou odporučiť.“  / Kaschauer Zeitung, 13. január 1910

Architektúra budovy je zaujímavá svojou nárožnou orientáciou. Po smrti Emila Davidovicsa, ktorý padol na bojisku počas 1. svetovej vojny, viedla hotel jeho manželka Malvína. Tá v roku 1920 dala podnik do prenájmu Martinovi Braunovi. S týmto nájomcom však podnik získal i nie najlepšie prívlastky. Podľa článku v novinách Slovenský východ sa stal miestom stretávania sa „podivných živlov“. Vtedajší majiteľ Martin Braun sa sám dostal do opletačiek s úradmi v roku 1923 za „obchodný styk s lupičmi a vreckármi“.

Nájomca bol tak čoskoro vymenený a podnik sa snažil znovuzískať si dobré meno. V medzivojnovom období hotel disponoval 20 posteľami. Ceny izieb boli stanovené na 12 Kčs za jednoposteľovú a 24 Kčs v prípade dvojposteľovej izby. Súčasťou hotela bola aj menšia reštaurácia, ktorá ponúkala studenú aj teplú kuchyňu, nechýbali plzenské pivá, tokajské stolové aj samorodné vína. Vo dvore sa nachádzala letná záhrada.

Foto
Novinová reklama hotela Bristol / Novosti, 18. november 1937
Foto
Jedálny lístok hotela Bristol z roku 1931  / HistoricKE

V roku 1936 hotel zdedil syn Emila Davidovicsa – Alexander (Sándor), ktorý zamestnával 11 pracovníkov, reštauráciu prezentovali ako prvotriednu kuchyňu za ľudové ceny. V jedálni koncertoval denne skvelý muzikant Illés Ramses so svojou kapelou.

Foto
Hotel Bristol na fotografii Mlynskej ulice z 30. rokov 20. storočia / Východoslovenské múzeum v Košiciach

Počas vojnových rokov (1942) bol Alexander povolaný na front a vedenie podniku ostalo v rukách jeho manželky Fridy (rod. Hausmann). Tá podnik prenajala dvojici Bertalan Béres a Adolf Spira. V tých časoch tu pravidelne vystupovala cigánska kapela Henrika Orgována.

Po vojne bol hotel zaradený do druhej kvalitatívnej kategórie a novým nájomcom hotela a reštaurácie bol Eduard Žitník. Bristol v roku 1948 zastihol rovnaký osud ako všetky ostatné hotely a reštaurácie a stal sa jednou z prevádzok košickej siete reštaurácií a podnikov.

 

Autor: HistoricKE

 

Komentáre