Za nedostatkom darcov krvi je aj pandémia koronavírusu

VýchodKoronavírus

Ich počet limitujú viaceré pravidlá.

Trend darovania krvi bol na východe stabilný až mierne stúpajúci. Darcov však odradila pandémia koronavírusu a pravidlá. Najmenej ľudí prichádzalo darovať vzácnu tekutinu v prvej vlne. Momentálne sa situácia stabilizovala, no stále sa to nepribližuje k počtu pred prepuknutím pandémie.

„Národná transfúzna služba (NTS) má na východnom Slovensku pracoviská v Košiciach, Prešove a v Poprade. Toho času je situácia v stave zásob krvi na týchto pracoviskách optimálna, čo znamená, že vieme v plnej miere zásobovať nemocničné zariadenia na základe ich objednávok,“ uviedla pre Rádio Košice Martina Frigová z NTS.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Je ťažké zhodnotiť, ktorá krvná skupina je pre nemocnice potrebnejšia ako iná, pretože nedokážu predpovedať, akí pacienti sa do zariadení dostavia, čo potvrdila aj Frigová:

„Vo všeobecnosti môžeme povedať, že toho času je menej krvnej skupiny A a potom všetkých krvných skupín z negatívnych Rh faktorov. Preto vyzývame každého, kto je zdravý, aby prišiel a daroval krv, nakoľko nikdy nevieme, ktorá krvná skupina bude potrebná.“

Darcov je málo nielen kvôli nákaze, ale ich počet limitujú aj pravidlá. Nemôžu darovať krv, ak boli za posledných 14 dní v zahraničí alebo v úzkom kontakte s osobou z cudziny. Obmedzenia sa týkajú aj druhu vakcíny, ktorou bol záujemca očkovaný.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre