Približne šesťtisíc z nich zostalo v metropole východu.
Od vypuknutia vojnového konfliktu u našich východných susedov uplynulo pol roka. Ukrajina dnes oslavuje Deň nezávislosti. Ide o jeden z najvýznamnejších dátumov, kedy si pripomína 31. výročie, čo ako bývalá sovietska republika vyhlásila svoju nezávislosť od Sovietskeho zväzu a vznikla tak nezávislá Ukrajina.
Viacerí odídenci sa počas prvých dní vojny, ktorá vypukla 24. februára tohto roka, presúvali práve do okolitých štátov. Najviac ich odišlo do Poľska, niektorí však prišli aj na Slovensko a zdržali sa aj v metropole východu. Podľa splnomocnenca Košíc pre vojnových utečencov Romana Dohoviča boli začiatky ich prijatia chaotické:
„Bolo to niečo, čo bolo úplne nové pre nás. Nevedeli sme, do čoho ideme. Bola to situácia, s ktorou sme sa my na území Slovenska alebo v rámci Európy prakticky nestretli od druhej svetovej vojny. Ten prílev utečencov bol veľmi veľký. Mesto zareagovalo veľmi promptne, hneď, ako videlo, že je problém, na stanici v spolupráci so svojimi mestskými organizáciami vytvorilo a otvorilo Centrum prvého kontaktu na kúpalisku Červená hviezda a v tých dňoch, keď boli tie najväčšie návaly, čiže ten druhý – tretí týždeň vojny, tak sme tam dokázali denne obslúžiť 2500 ľudí.“
Mesto dodnes pri kúpalisku na Staničnom námestí poskytuje núdzové ubytovanie pre odídencov, zabezpečuje dopravu či právne poradenstvo a psychologickú pomoc. V prvých dňoch bol na mieste prítomný aj Červený kríž, ktorý ponúkal zdravotnú starostlivosť. Košická radnica spolu so svojím partnerom Slovenskou akadémiou vied dopravila v rámci cezhraničného projektu do vojnou zmietanej Ukrajiny počas leta aj tri kamióny s humanitárnou pomocou pre obyvateľov Charkova a Užhorodu. Košice však naďalej ostávajú tranzitným mestom. Doteraz prešlo metropolou východu približne 200-tisíc Ukrajincov a zhruba šesťtisíc z nich tu zostalo.
„Určite nie všetci utečenci, ktorí prechádzali cez Košice, prešli aj cez naše centrum, to číslo je ozaj iba odhadované. Stále boli Košice vo veľkej miere mestom, ktoré bolo tranzitné. Tí ľudia, ktorí išli v prvej vlne, oni vedeli, kam idú, zväčša išli k svojim príbuzným, ktorých mali v iných štátoch Európy, a tak cez Košice iba prechádzali. Zhruba po nejakých dvoch – troch týždňoch sa tá situácia začala meniť a Košice pomaličky z toho tranzitného miesta sa nám zvýšil počet ľudí, ktorí tu chceli ostať, a tým pádom Košice naplnili svoju kapacitu, koľko utečencov vedeli prijať.“
Viacerí Ukrajinci tu však ostali, našli si prácu, ich deti začali chodiť do košických škôl, no mesto pre nich nevie nájsť dlhodobé ubytovanie. Radnica tento problém rieši. Podľa Dohoviča aktuálne zriadeným centrom prechádza denne približne 80 Ukrajincov, plánujú ho však ponechať funkčné:
„Mám informácie aj od iných organizácií, ktoré pôsobia aj na Ukrajine a ktoré nás pripravujú na to, že so zmenou počasia – s ochladením, s príchodom zimy – môžeme očakávať ďalšiu vlnu utečencov, podľa niektorých až okolo 100-tisíc Ukrajincov, ktorí by cez Slovensko, respektíve na Slovensko mali prísť v zimnom období.“
Mestu v tejto súvislosti pomáhajú napríklad aj košické oceliarne, potravinové veľkosklady, gastro zariadenia, ale aj verejnosť či desiatky dobrovoľníkov.
Autor: RÁDIO KOŠICE