Za cestovateľským profilom Dze na vychodze je Košičanka Andrea Tóthová (+ podcast)

VýchodLetom svetom

Nápad podeliť sa o vlastné tipy na výlety prišiel pri návšteve zahraničných turistov, ktorých klasické "top desať" na východe nebavilo.

Foto
Andrea miluje východné Slovensko, no po inšpiráciu si rada odbehne aj do zahraničia / AT

Veľkonočné obdobie je ideálne na oddych, spomalenie či výlet. Niekedy si nevieme vybrať kam ísť, obľúbené lokality bývajú preľudnené, počasie sa nedá plánovať. Na internete nájdeme rôzne zoznamy naj miest a atrakcií.

„Top desať“ však nestačí každému, hlavne, ak fandíte menej komerčným, no rovnako krásnym miestam. Andrea Tóthová sa preto rozhodla vytvoriť cestovateľský profil, vďaka ktorému môžeme objavovať doteraz nepoznáme. Pod názvom „Dze na vychodze“ sa skrývajú tipy na výlety, krásne fotky a aj trošku histórie.

Foto
Za výlet rozhodne stojí aj Osturňa, rázovitá zamagurská obec na severe Slovenska / AT

Andrea Tóthová je východniarka, ktorá rada objavuje svoje okolie. Tesne pred pandémiou prišla s anonymným profilom, ktorý na Instagrame mapuje zaujímavé, nie až také komerčné miesta. V Rádiu Košice odhalila svoju identitu, o jej publikovaní na internete nevedela ani najbližšia rodina:

„Tento nápad vznikol veľmi dávno. Ani som vtedy  nevedela, že nejaký Instagram existuje. Bolo to ešte počas môjho štúdia na Technickej univerzite v Košiciach, kde som vyštudovala cestovný ruch. Zvlášť sme sa venovali oblastiam cestovného ruchu na základe prírodných trás. Vďaka mojim profesorom a terénnej výučbe, sme ako študenti navštívili miesta, na ktoré sa bežný návštevník nedostane. Spoznávali sme tak krásy prevažne východného Slovenska, ktoré nie sú až také známe širokej verejnosti a môžeme hovoriť o utajených krásach východu.“ 

Vďaka príspevkom, ktoré Andrea publikuje, môžeme nájsť zaujímavú trasu, neokukanú pamiatku, navštíviť netradičné miesto. Profil sa nešpecializuje na jednu cieľovú skupinu, inšpirovať môže každého. 

„Snažím sa vyberať miesta tak, aby si každý prišiel na svoje. Či už sú to rodiny s deťmi, nároční či adrenalínoví turisti, či sú to rekreační turisti, ktorí sa len potrebujú prejsť, vyčistiť hlavu. Niekto hľadá len to ticho, chce vnímať potôčik s čistou vodou a spievajúce vtáčiky... a popritom tam nájde aj niečo zaujímavé,“ uviedla cestovateľka.

Jedným z dôvodov vzniku profilu bolo aj zistenie, že ak si chcel neznalý turista na východe pozrieť niečo zaujímavé, všetky rebríčky a „top“ miesta odkazovali na pamiatky, ktoré síce stoja za návštevu, no náš kraj dokáže ponúknuť oveľa viac.

„Košice, Košice centrum, Košice ZOO, Dinopark, Bardejov, Levoča, Vysoké Tatry, to sú destinácie ktoré kraľujú rôznym rebríčkom. Chcela som ľuďom ukázať aj iné miesta, ktoré si rovnako zaslúžia pozornosť,“ hovorí Andrea.

Foto
Andrea si niektoré lokality nafotí v každom ročnom období, až tak ich uverejní  / https://www.instagram.com/dze_na_vychodze/

Cestovateľský nekomerčný profil založila Andrea tesne pred pandémiou. Vtedy ani len netušila, že sa ľudia práve počas náročných časov budú do prírody uchyľovať viac. Hľadali miesta, kde neplatí lockdown ani nie je nutné nosiť rúško.

„Východné Slovensko je bezodnou studnicou námetov a zaujímavých miest. Sú to hlavne mestá a miesta, ktoré dýchajú nejakou históriu, tajomstvom. Sú opradené rúškom mystifikácie. Je ich celkom dosť a na tie sa chcem v najbližšej dobe zamerať.“

kto Andreu na cestách sprevádza? Fotoaparát a fľaša vody:

„Najčastejšie cestujem sama. Niektoré miesta sú naozaj odľahlé, málokedy niekoho presvedčím, aby išiel so mnou. Najskôr to miesto chcem spoznať a až tak prichádzam druhý aj tretíkrát. Rovnako potrebujem čas na kvalitnú fotku, lebo tá sa neurobí raz dva. Niektoré miesta chcem zachytiť vo všetkých ročných obdobiach.“

Celý rozhovor s Andreou nájdete aj v podcastoch Rádia Košice.

Galéria k článku

Komentáre