Za slušné Slovensko opäť vyzýva k protestom

KošiceSpravodajstvo

Požadujú novú vládu a nezávislé a objektívne prešetrenie vraždy novinára.

Iniciatíva Za slušné Slovensko avizovala, že požiadavky obyvateľov smerované na vládu ešte stále neboli naplnené, pričom od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej uplynulo 7 mesiacov. Aj preto je ohlásený ďalší pochod. V Košiciach, ako aj v Banskej Bystrici a Bratislave sa ľudia zídu už tento piatok. Podľa  košického organizátora pochodu Jána Gálika dôvodov vyjsť do ulíc pribúda.

„Za tých sedem mesiacov sme nevideli žiaden posun na politickej scéne ani žiadne indície k tomu, že by vláda podnikla kroky k vyšetreniu vraždy alebo prešetreniu rôznych káuz, o ktorých Ján písal. Za posledné mesiace sa vynárajú nové kauzy, ako napríklad únos Vietnamca alebo rozklad SAV,“ zhodnotil Gálik.

Požiadavky sa od začiatku protestov nezmenili, keďže podľa organizátorov nebola ani jedna naplnená. Opäť preto požadujú novú vládu a nezávislé a objektívne prešetrenie vraždy novinára a jeho snúbenice. „Tieto protesty určite majú zmysel, ako sme videli aj v minulosti, pod tlakom verejnosti odstúpil Fico, Kaliňák a takisto aj Gašpar. Bolo by priveľmi optimistické, myslieť si, že po jednom pochode sa všetko vyrieši, predpokladáme teda, že sa do ulíc viackrát vrátime,“ vníma situáciu Gálik.

Foto
lustračné foto / TASR

Najzásadnejšou zmenou na politickej scéne za posledný polrok je podľa politológa Michala Cirnera zmena predsedu vlády, i keď v nezmenenej podobe ostala vládna koalícia. Zlým príkladom pre protestujúcich ľudí je fakt, že nikto z kompetentných, ktorí nesú priamu, či nepriamu zodpovednosť za to, v akom stave sú naše bezpečnostné zložky nebol potrestaný. „Protesty sa obnovujú, má to svoju logiku. Niektoré persony, ktoré museli odísť sa vracajú. Nie síce do pôvodných pozícií. Dobrým príkladom je policajný prezident, ktorý sa po tlaku ulice vzdal pozície, teraz je už ale poradcom súčasnej ministerky vnútra,“ myslí si politológ.

Piatkovým pochodom chcú jeho organizátori poukázať na to, že politici majú slúžiť ľuďom a kauzy majú byť vyšetrené. „Protestami sa dá dosiahnuť mnoho, dôkazom sú západoeurópske krajiny. Ak aspoň tri percentá obyvateľov vyjdú do ulíc, politici to berú veľmi vážne a môže to mať ďalekosiahle následky,“ dodal.

Pochod sa v Košiciach začne v piatok o 18.00 hod. pred dolnou bránou, odtiaľ sa jeho účastníci od 19.00 hod. budú presúvať okolo Hlavnej ulice. „Chcel by som všetkých vyzvať, aby si zobrali nejakú sviečku alebo baterku a symbolicky zasvietiť svetlo nádeje pre slušnejšie Slovensko. Program budeme priebežne zverejňovať na Facebooku. Príde pani Zlatica Kušnírová, mama nebohej Martiny a účasť sľúbil aj František Oravec, farmár z východu, ktorý problémy s kauzami agrodotácií,“ priblížil pochod Gálik.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre