Za zavedenie transakčnej dane môže podľa premiéra bývalá vláda

SlovenskoSpravodajstvo

Je nezrušiteľná, bez nej nemôže nastať konsolidácia štátneho rozpočtu.

Transakčná daň je nezrušiteľná, pretože prináša taký objem peňazí, bez ktorého nie je možná konsolidácia. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol premiér Robert Fico, ktorý udôraznil, že v uplynulých dňoch nehovoril o jej zrušení, ale o oprave technických problémov.

Za zavedenie transakčnej dane môže podľa Fica bývalá vláda, ktorá rozvrátila verejné financie. Zároveň oznámil, že vláda čoskoro predstaví ďalší balík konsolidácie na rok 2026. Transakčná daň sa podľa Fica stala témou len preto, že súčasná opozícia zodpovedá za „najhoršie verejné financie“. Vyzval ju, aby si to uvedomila:

„Povedal som, že niečo v dani upraviť, ale nepovedal som, že ju treba zrušiť. V tomto okamihu je transakčná daň nezrušiteľná, prináša taký objem peňazí, bez ktorých si nevieme predstaviť konsolidáciu.“

Transakčná daň má priniesť 700 až 800 miliónov eur. Ak mala byť určitá platba oslobodená od transakčnej dane, ale nedošlo k tomu, treba to podľa Fica upraviť. Vláda bude podľa premiéra pokračovať v konsolidácii, aj keď „to bude bolieť“. Oznámil, že jej objem na budúci rok bude nižší ako v tomto roku.

Zároveň ocenil rating na úrovni A+, ktorý Slovensku potvrdila medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P). Zhoršila však výhľad krajiny zo stabilného na negatívny. Fico zdôraznil, že nepriaznivý výhľad nie je dôsledkom toho, že by Slovensko nezvládalo „procesy“, ale dôvodom je situácia vo svete. Znamená to tiež podľa neho, že Slovensko postupuje správne v procese konsolidácie.

Foto
Za zavedenie transakčnej dane môže podľa premiéra bývalá vláda / TASR

Zákon o covidových amnestiách má podľa premiéra Roberta Fica „obrovskú logiku“, je spravodlivý a  treba ho opätovne schváliť. Premiér bude preto mobilizovať poslancov, aby prelomili veto prezidenta Petra Pellegriniho, ktorý zákon vrátil do parlamentu. Prípadné technické pripomienky prezidenta je Fico ochotný akceptovať. Premiér zdôraznil, že v rokoch 2020 až 2023 boli ľudia neoprávnene izolovaní:

„Museli platiť stravné, krížom-krážom sa dávali pokuty, ktoré neboli oprávnené. Prezident má právo veta, ja ho rešpektujem, je to jeho ústavné právo.“

Dodal, že uplatniť si nárok na odškodnenie by malo byť možné len do augusta. Zákon je podľa neho vecou spravodlivosti. Upozornil tiež na to, že aj hlava štátu musí rešpektovať, pokiaľ Národná rada Slovenskej republiky jeho veto prelomí a zákon prijme opäť. Upozornil aj na to, že je treba zmierniť napätie v súvislosti s vakcínami proti ochoreniu COVID-19. Kvantitatívna analýza by podľa neho mohla toto napätie zmierniť. Nútiť ľudí očkovať sa nebolo podľa neho správne. Fico tiež vyhlásil, že splnomocnenec vlády pre preverenie pandémie Peter Kotlár nebude odvolaný:

„Nikdy to nedovolím, Kotlár robí dobrú, poctivú robotu.“

Fico pripomenul, že Kotlár má do 30. júna predložiť kompletnú správu o svojej činnosti. Premiér tiež odmieta, že by bola novela zákona o mimovládnych organizáciách tzv. ruským zákonom:

„Zákon je postavený na európskych štandardoch,“ povedal s tým, že ak by to tak nebolo, už má Slovensko „na krku“ európske a medzinárodné inštitúcie a nevidí dôvod, aby hlava štátu zákon nepodpísala.

 

Zdroj: TASR 

Komentáre