Peter Pellegrini zložil prezidentský sľub a predniesol prejav

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 15.55 hod.

Slávnostnú schôdzu parlamentu v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave dnes otvoril podpredseda Národnej rady (NR) SR Peter Žiga. Novozvolený Peter Pellegrini zložil ústavou predpísaný sľub do rúk predsedu Ústavného súdu SR a ujal sa tak funkcie prezidenta SR. Fiačan zloženie sľubu v zmysle ústavy potvrdil.

„Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony,“ povedal Pellegrini Ústavu SR.

Žiga sa zároveň poďakoval prezidentke Zuzane Čaputovej:

„Ako prvá žena v histórii v pozícii hlavy štátu reprezentovala Slovensko doma a v zahraničí vždy slušne a dôstojne.

Zmienil tiež, že Pellegriniho poznajú aj zahraniční partneri a druhá najvyššia volebná účasť dáva novej hlave štátu silný mandát.

„Hlava štátu má stáť nad súbojom politických rivalov byť tu pre všetkých občanov bez rozdielu a spoločnosť má spájať. Nachádzame sa v ťažkom období, keď Slovensko potrebuje spájanie, zmierenie, rozvahu a pokoj,“ vyjadril sa Žiga s tým, že výzvou bude konštruktívna spolupráca inštitúcii.

Bývalá prezidentka Zuzana Čaputová v sobotu poobede symbolicky odovzdala Prezidentský palác novej hlave štátu Petrovi Pellegrinimu. Nový prezident tak na nádvorí absolvoval prehliadku Čestnej stráže prezidenta SR a následne sa zúčastní slávnostného obedu v paláci, na ktorý Pellegrini pozval 15 mladých ľudí a 15 seniorov.

Neskôr večer položí Pellegrini veniec k Pamätníku M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji a aj k pamätníku Brána slobody na bratislavskom Devíne. Deň inaugurácie ukončí nový prezident SR slávnostnou recepciou na Bratislavskom hrade.

Foto
Pellegrini zložil ústavou predpísaný sľub do rúk predsedu Ústavného súdu SR / TASR

Poradcom prezidenta Petra Pellegriniho pre medzinárodné právo, právne a ústavnoprávne otázky má byť profesor Miroslav Slašťan z bratislavskej Univerzity Komenského.

„Je to osoba, ktorá možno nie je taká mediálne známa, ale je to profesor v primeranom veku s primeranými skúsenosťami a cením si na ňom, že sa viac venuje odbornej práci ako svojej vlastnej prezentácii v médiách. Myslím si, že môže byť veľmi dobrou posilou,“ uviedol Pellegrini.

Na inaugurácii je prítomná rodina, najvyšší ústavní činitelia, dosluhujúca prezidentka Zuzana Čaputová, podpredseda NR SR Peter Žiga a šéf Ústavného súdu SR Ivan Fiačan. Premiér Robert Fico sa pre svoj zdravotný stav inaugurácie nezúčastní. Na schôdzu prišli tiež bývalí prezidenti SR Andrej Kiska, Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič či poslanci NR SR. Rovnako aj bývalý český prezident Miloš Zeman a expremiér Česka Andrej Babiš.

Pellegrini vo svojom inauguračnom prejave uviedol, že z Prezidentského paláca chce ponúkať najmä pokoj. Za svoje hodnoty považuje štát, národ, rodinu a človeka. Štát by sa mal byť podľa neho silný tam, kde zlyháva trh, a postarať sa o nápravu. Zároveň dokázať chrániť svoje hranice, napĺňať svoje vlastné národnoštátne záujmy a hlásiť sa o svoje miesto za svetovým stolom.

„Slovo národ sa nikdy nesmie stať obeťou politickej korektnosti. Plne rešpektujem každého jedného občana SR, bez ohľadu na to, k akému národu sa hlási,“ uviedol.

Rodinu považuje Pellegrini za základnú bunku slovenskej spoločnosti, človek by mal byť podľa neho stredobodom pozornosti štátu.

„Nerodíme sa s rovnakými schopnosťami a rovnakými predpokladmi. Ale každý si zaslúži rovnakú šancu a rovnakú štartovaciu čiaru,“ vyjadril sa nový prezident.

Dodal tiež, že stav spoločnosti je výsledkom rozhodnutia každého jej člena. Zároveň vyhlásill, že druhý historicky najsilnejší mandát priamo voleného prezidenta ho zaväzuje, aby bol v každej situácii pre každého občana oporou.

„Som presvedčený, že musíme do spoločenského života vrátiť základné prvky úcty k štátu, k jeho symbolom a v tomto zmysle aj k pôsobeniu prezidenta republiky,“ doplnil.

Foto
Rodinu považuje Pellegrini za základnú bunku slovenskej spoločnosti / TASR

V súčasnosti podľa neho Slovensko potrebuje súdržnosť, jednotu a spoločný ťah na bránu. Verejnosť by si však nemala podľahnúť názoru, že z politiky sa musí vytratiť spor. Podľa Pellegriniho má byť politika miestom výmeny názorov a aj súbojov, ktoré však musia mať svoje pravidlá. Rovnako nemá rozdeľovať rodinu, priateľov či kolegov, a tolerovať by sa podľa neho nemalo ani vedomé šírenie zla a nenávisti.

„Nedovoľme urážať ľudí za ich prejavený politický názor. Nepochopené, sklamané a urazené politické egá sa musia pozrieť predovšetkým do zrkadla, a nie viniť zo svojho neúspechu spoluobčanov a voličov,“ poznamenal.

Vyzval tiež na rešpektovanie výsledku volieb a na to, aby sa politické spory riešili vo volebných miestnostiach, a nie so zbraňami na námestiach. Slovensko vníma ako rozdelené vysokým mentálnym múrom, spoza ktorého na seba pokrikujú dve oddelené skupiny spoločnosti.

„Dnes je tento múr už aj pokropený krvou. A ak k nej už nikdy nemá pribudnúť ďalšia, musíme ten múr spoločne zbúrať,“ dodal prezident.

Vo svojom prejave tiež vyhlásil, že Slovensko bolo, je a ostane pevnou súčasťou Európskej únie i Severoatlantickej aliancie, ale nebude sa v nich nikdy báť hovoriť svojím suverénnym hlasom.

„Budem spájať Slovensko, na ktorom spoločne žijú ľudia rôznych národností, vierovyznania, svetonázoru, orientácie či rasy. Budem hľadať cestu, ako dať všetkým ľuďom pocit súdržného spoločenstva, ktoré dokáže ťahať za jeden povraz a posúva svoju vlasť k lepšej budúcnosti,“ uviedol Pellegrini.

Ponúkať chce víziu zjednoteného a súdržného národa, ktorý sa dokáže spojiť pre spoločný cieľ. Zároveň chce pracovať aj na zdravých vzťahoch so všetkými našimi susedmi. 

„Ukrajine chceme pomôcť, aby sa mohla tešiť zo spravodlivého mieru a následnej obnovy,“ pripomenul.

Prezidentský palác chce ponúkať ako miesto, kde sa môže rodiť dlhodobá vízia Slovenska a kde sa môžu stretnúť za jedným stolom aj znepriatelené politické strany a skutoční odborníci.

 

Zdroj: TASR

Komentáre