Začala sa prípravná fáza výstavby novej vojenskej nemocnice v Prešove

PrešovSpravodajstvo

Fungovať má do troch rokov.

Minister obrany Robert Kaliňák dnes oznámil, že sa začalo s prípravnými prácami k výstavbe novej vojenskej nemocnice v Prešove  s tým, že stavať by sa malo začať na koncu jari 2025. Cieľom je sfunkčniť nemocnicu do troch rokov.

„Začali sa už prípravné práce s výrubom zelene, pripravujú sa búracie práce, prekládka inžinierskych sietí, samozrejme, zriadenie staveniska, vybudovanie komunikácií, ktoré stavenisko potrebuje a s napojením na súčasnú infraštruktúru, ktorá tam je. To je fáza asi troch mesiacov. So zakladacími prácami by sa malo začať niekedy na prelome septembra, októbra,“ uviedol riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku a koordinátor projektu Marian Križko.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Výstavba by podľa Križka nemala ovplyvniť chod prešovskej nemocnice, nejaké obmedzenia sú však možné.

„Výstavba novej budovy bude v odľahlej časti areálu, v zadnej časti areálu, ale keďže k nej neexistuje samostatný vstup a musíme využívať infraštruktúru, kadiaľ dnes chodia pacienti, lekári, sestry, návštevy, tak to bude počas nasledujúcich rokov výstavby naozaj zvýšená záťaž,“ vyjadril sa riaditeľ.

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana sa má tak podľa Kaliňáka premiestniť do novej budovy, čím sa podľa jeho slov zvýši rozsah zdravotnej starostlivosti. Súčasné priestory nemocnice môžu následne slúžiť ako vzdelávacie inštitúcie či školiace strediská. Do novej budovy sa rovnako presunie aj personál, a Kaliňák a Križko očakávajú, že nová nemocnica priláka aj ďalších zamestnancov.

Projekt financuje rezort obrany, podľa Kaliňáka je na to pripravený.

„Na niektoré drobnejšie projekty budeme používať aj niektoré výzvy, ktoré súvisia s eurofondami, pretože sú tam veci na vedu a výskum, sú tam niektoré veľmi náročné prístrojové zariadenia, ktoré budú slúžiť aj v oblasti lekárskeho výskumu,“ dodal minister.

Nová nemocnica v Prešove má byť koncovým typom zdravotníckeho zariadenia, ktorý v regióne Šariš poskytne viac ako 2800 pracovných miest pri lôžkovej kapacite približne 950 lôžok. Tie je možné aj reprofilizovať až na kapacitu 1300 lôžok. Celkové náklady na projekt predstavujú sumu 550 miliónov eur.

 

Zdroj: TASR

Komentáre