Začali sa predčasné parlamentné voľby

SlovenskoArchívParlamentné voľby 2023

Prinášame vám niekoľko praktických pokynov a zaujímavostí.

Na Slovensku sa dnes o 7.00 hod. otvorili volebné miestnosti a verejnosť si deviatykrát v histórii samostatného štátu vyberá zloženie parlamentu. K dispozícii je viac ako 6000 okrskov, pričom najviac je v Prešovskom kraji a najmenej v Trnavskom. V rámci Košíc je otvorených 193 miestností, z toho najviac v mestskej časti Západ.

Vo voľbách kandiduje 24 strán a hnutí a jedna koalícia – spolu je to viac ako 2700 kandidátov. Volič môže zakrúžkovať najviac štyri mená, lístok však môže vložiť do obálky aj neupravený. Ak si vyberie viac ako štyroch kandidátov, preferenčné hlasovanie sa nepočíta, ale podpora konkrétnej strane áno.

V súvislosti s voľbami sa objavili správy, že na volebných obálkach musí byť iba pečiatka červenej farby, inak je neplatná. Obrátili sme sa na Ministerstvo vnútra SR, ktoré túto informáciu poprelo. V reakcii uviedlo, že farbu pečiatky rieši iba Odporúčanie Ministerstva vnútra. Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. 

Volebné miestnosti sa zatvoria o 22.00 hod., následne sa očakávajú prvé predbežné výsledky.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Zo zahraničia hlasovalo poštou 58 779 voličov, ide o rekordný počet. Ministerstvo vnútra SR uviedlo, že o túto formu voľby požiadalo spolu 72 993 ľudí. Zákonná lehota na doručenie návratnej obálky sa skončila včera (29.9.) o 12.00 hod.

„Návratnú obálku vrátilo 80,5 percenta zaregistrovaných voličov zo 104 štátov,“ informoval rezort.

Najviac obálok prišlo z Českej republiky, Spojeného kráľovstva a Nemecka. V prvej desiatke sú tiež Rakúsko, Švajčiarsko, Holandsko, USA, Írsko, Belgicko a Francúzsko.

„Všetky návratné obálky boli priebežne ukladané do zapečatených schránok. Spracovávať hlasy zo zahraničia bude 18 osobitných okrskových volebných komisií, ktoré sú zložené zo zástupcov kandidujúcich politických subjektov,“ doplnilo ministerstvo.

Obciam a mestám odoslalo zoznamy voličov, ktorí odhlasovali poštou. Samosprávy musia týchto voličov zo zoznamu vyčiarknuť.

„Voliči s trvalým pobytom na Slovensku, ktorí nestihli včas zaslať návratnú obálku alebo ju vôbec neodoslali, majú možnosť voliť v deň volieb na území SR. Hlasovať môžu v obci trvalého pobytu,“ priblížil rezort.

Prvýkrát mohli slovenskí občania hlasovať poštou vo voľbách do Národnej rady SR v roku 2006. V týchto voľbách to bolo po šiesty raz. Pri ostatných voľbách v roku 2020 volilo prostredníctvom pošty takmer 49-tisíc voličov.

Foto
Slováci rozhodnú o zložení parlamentu / KOŠICE ONLINE

V uliciach je v súvislosti s voľbami zvýšený počet policajtov, ktorí dohliadajú na ich pokojný priebeh, ale zaoberajú sa aj volebnou korupciou. Polícia zároveň upozorňuje na zneužívanie umelej inteligencie – zachytila totiž viacero prípadov dezinformačných a manipulatívnych videí a audio nahrávok týkajúcich sa volieb. Ide napríklad o účelovo zostrihané nahrávky, ktoré ponúkajú falošné a nepravdivé informácie. Tieto správy sú podľa polície často šírené anonymnými a falošnými účtami, a to najmä v tzv. alternatívnych médiách.

 

Zdroj: TASR

Komentáre