Aktualizované: 18.20 hod.
Celkovo v 5930 okrskoch sa o 7.00 hod. otvorili volebné miestnosti, ktoré budú k dispozícii do 22.00 hod. Slováci si volia 15 poslancov do Európskeho parlamentu na 5 rokov, pričom môžu zakrúžkovať poradové číslo najviac dvoch kandidátov z jednej listiny spomedzi 23 politických subjektov. Hlasovací lístok je potrebné vhodiť do volebnej urny v obálke, bez nej by nebol platný.
Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán ministerstva vnútra Eva Chmelová vyhlásila, že všetky volebné miestnosti by mali byť otvorené:
„V tomto okamihu by malo byť všetkých 5930 volebných miestností otvorených. Ani v jednej z volebných miestností nebolo rozhodnutie, že by sa v nej začalo hlasovať skôr.“
Aj okresné volebné komisie pre Košice a Košice-okolie hlásia bezproblémový začiatok eurovolieb, pričom pri otvorení volebných miestností nenastal žiadny časový posun, čo potvrdil predseda okresnej volebnej komisie Košice Rastislav Lorinc:
„Zatiaľ je všetko v poriadku,“ uviedol Lorinc s tým, že komisia nemusela riešiť žiadny problém.
V Košiciach je 189 volebných okrskov. Členovia komisie si chystajú rozpis výjazdov na kontroly na vybrané miesta. V okrese Košice-okolie je 151 volebných okrskov. Tamojšia okresná volebná komisia eviduje štandardný úvod volieb bez potreby niečo riešiť.
Predĺženie moratória
Hlasovanie v troch volebných okrskoch v Palárikove v okrese Nové Zámky bolo prerušené, a to kvôli bielemu prášku, ktorý sa našiel na hlasovacích lístkoch. Na mieste zasahovali policajti aj hasiči. Dve z troch týchto volebných miestností sú od približne 10.00 hod. opäť otvorené, tretia je dostupná od zhruba 12.00 hod.
Incident o bielom neznámom prášku na hlasovacích lístkoch bol nahlásený zhruba o 9.00 hod. Hrabovská dodala, že polícia zatvorila dané volebné miestnosti a ľudí, ktorí sa v nich nachádzali, evakuovala.
Hovorca rezortu vnútra Matej Neumann konkretizoval, že na základe analýzy kontrolným chemickým laboratóriom civilnej ochrany v Nitre sa zistilo, že to bol biely škrob:
„Môžem potvrdiť, že analýzou sa zistilo, že nešlo o žiadnu nebezpečnú látku, ale o obyčajný škrob.“
„Niekedy sa aj takéto incidenty udejú, ale, našťastie, sa nikomu nič nestalo. Takže ide o vec, ktorú musíme riadne prešetriť a zabezpečiť to, aby ten priebeh bol plynulý,“ reagoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok s tým, že polícia robí všetko pre to, aby sa eurovoľby uskutočnili v pokoji.
Predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda oznámil, že volebné moratórium sa kvôli incidentu v Palárikove predĺžili o tri hodiny, potrvá teda do nedele 9. júna do 1.00 hod.:
„V Palárikove boli dokopy uzatvorené tri okrsky a ten, ktorý bol najdlhšie, bol presne od 9.00 hod. do presne 12.00 hod,, to znamená, že v túto chvíľu vieme povedať, že moratórium sa naozaj predĺži do jednej hodiny rannej. Dúfajme, že sa už nejaký zásadnejší incident nestane, ktorý by nám ho predĺžil ešte viac.“
Polícia riešila aj ďalšie incidenty vrátane predsedu okrskovej volebnej komisie v Trnave, ktorý nastúpil do volebnej komisie pod vplyvom alkoholu. Policajný prezident Ľubomír Solák spresnil, že policajti mu v dychu namerali takmer 1,5 promile alkoholu:
„O 13.00 hod. bola zvolená nová predsedníčka komisie a komisia funguje ďalej.“
Chmelová dodala, že ďalšie väčšie problémy nezaznamenali:
„Voľby prebiehajú pokojne. Stretávame sa iba s drobnými incidentmi, na čo členovia okrskových komisií využívajú našu infolinku.“
Burda pripomenul, že nepoužité hlasovacie lístky je potrebné okladať do schránky, ktorá je na to určená, pričom za ich vynesenie hrozí pokuta. Polícia sa podľa Soláka zaoberala aj ďalšími incidentmi, no vo väčšine volebných miestností je priebeh pokojný:
„V súčasnej chvíli sa na opatreniach aj v súvislosti so zvýšenou bezpečnostnou situáciou podieľa viac ako 1300 policajtov.“
Ďalší incident sa stal v Poprade. Hrabovská priblížila, že políciu kontaktoval občan, ktorý tvrdil, že mu nebolo umožnené voliť:
„Pri následnom preverení políciou bolo zistené, že oznamovateľ vo volebnej miestnosti predkladal rôzne kópie písomností vyhotovené pod jeho menom, zároveň však odmietol preukázať svoju totožnosť občianskym preukazom.“
Eurovoľby v Prešovskom kraji sú bez narušení a podnetov. Viaceré okresné volebné komisie (OVK) kontrolujú volebné miestnosti. OVK v Humennom má 165 okrskov vrátane okresov Snina a Medzilaborce. Zapisovateľ Ján Sental uviedol, že sa na komisiu doposiaľ nikto neobrátil a časť OVK je na kontrolách volebných miestností.
OVK Poprad má 92 volebných okrskov. Zapisovateľ Maroš Baranec potvrdil realizované kontroly s tým, že popoludní sa plánujú zamerať na okres Levoča so 47 okrskami.
„Počas dňa by sme chceli vykonať čo najviac kontrol,“ povedala členka OVK Stropkov Mária Džupinová, s tým, že majú v obvode 52 okrskov.
Aj OVK Bardejov hlási bezproblémový priebeh v 116 okrskoch. Podobná situácia je aj v OVK Vranov nad Topľou a Kežmarok.
„Máme naplánovaných počas dňa viacero kontrol, aktuálne si ich komisia rozdeľuje,“ skonštatovala predsedníčka OVK v Prešove Kamila Stašková, ktorá dodala, že v 231 okrskoch zatiaľ evidujú bezproblémový priebeh.
Zapisovateľ OVK Stará Ľubovňa so 61 volebnými okrskami Peter Lompart priblížil, že zatiaľ nezaznamenali ťažkosti ani problémy. Vedúci odboru všeobecnej vnútornej správy Okresného úradu Svidník Martin Miščík dodal, že OVK nekontaktovali ani voliči, ani nikto zo 78 volebných okrskov so žiadosťou o radu, ani s problémami či podnetmi.
Jedna z volebných miestnosti je zriadená aj v priestoroch renesančného kaštieľa v Humennom, v ktorom sídli Vihorlatské múzeum. V tomto okrsku je zapísaných viac ako 2000 voličov. Predsedníčka volebnej komisie Anna Kostrejová povedala, že občania prichádzajú postupne, pričom v dopoludňajších hodinách vydali približne 250 obálok:
„Zatiaľ mám pocit, že tu boli ľudia, ktorí to tu poznajú. Keď prídu, obzerajú si to, lebo je to predsa len historická budova. Zatiaľ prichádzajú skôr starší voliči, mladších očakávame neskôr.“
Kostrejová zhodnotila, že viac ľudí prišlo odvoliť po rannej svätej omši. Priebeh volieb označila za pokojný.
„Zaujímavé to máme v kaštieli, má to dobrú polohu, lebo je to v strede mesta,“ uviedla volička Valéria Hnátová.
Riaditeľka Vihorlatského múzea Zuzana Koščová zdôraznila, že voľby neovplyvňujú činnosť ani prevádzku tejto inštitúcie:
„Otvorené máme ako štandardne, od 14.00 hod. a k dispozícii sú návštevníkom expozície v kaštieli aj skanzen. Cez víkend je múzeum zvyčajne navštevované.“
Volieb sa môžu zúčastniť nielen občania Slovenskej republiky, ale aj iného členského štátu Európskej únie s trvalým pobytom na Slovensku. Vo volebnej miestnosti predložia občiansky alebo pobytový preukaz, respektíve slovenský cestovný doklad a čestné vyhlásenie o trvalom pobyte v cudzine. V prípade, ak má volič hlasovací preukaz, predloží aj ten.
Občania, ktorí kvôli zdravotnému stavu nemôžu prísť do volebnej miestnosti, môžu požiadať komisiu o prenosnú hlasovaciu schránku. Tí, ktorí kvôli zdravotnému znevýhodneniu nemôžu sami upraviť hlasovací lístok, môže im ho vyplniť iná osoba, ktorá musí postupovať podľa pokynov voličov, nesmie to byť však člen okrskovej volebnej komisie. Zároveň sa to týka aj tých, ktorí nevedia čítať alebo písať.
Na Slovensku plynie moratórium. Do skončenia hlasovania je zakázané viesť kampaň aj informovať o kandidátoch v ich prospech či neprospech. Volieb sa môže zúčastniť približne 4,37 milióna občanov, z toho zhruba 260-tisíc prvovoličov. Definitívne výsledky piatych eurovolieb na Slovensku budú zverejnené v nedeľu 9. júna po 23.00 hod., a to po ukončení hlasovania vo všetkých krajinách Únie. Priebežné výsledky nebudú známe.
Zdroj: TASR