Začalo sa hlavné pojednávanie so Štefanom Ághom v kauze televíznych zmeniek

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 12.10 hod.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku dnes otvoril hlavné pojednávanie so Štefanom Ághom v kauze zmeniek televízie Markíza. Obžalovaný sa dostavil na proces spolu s jeho právnym zástupcom Marekom Parom. Ágh popiera svoju vinu, pričom skonštatoval, že sa bude brániť tak, aby preukázal svoju nevinu. ŠTS po približne hodine a pol pojednávania odročil proces na január budúceho roka, kedy by mali vypovedať ako svedkovia bývalý riaditeľ Markízy Pavol Rusko a podnikateľ Marian Kočner.

„Nedopustil som sa žiadneho trestného činu. Žiadne zmenky som nesfalšoval. Mnou podpísané zmenky sú pravé,“ reagoval Ágh s tým, že zo spisu sa stratili niektoré časti a nemá k nim prístup, avšak naďalej sa plánuje zúčastňovať pojednávacích dní, keďže je na dôchodku a má čas.

„Obžaloba je dôvodná. Obžaloba predložila zákonné dôkazy, ktoré usvedčujú obžalovaného zo skutku, pre ktorý stojí pred súdom. Mám za to, že námietky zo strany obhajoby sú účelové a ako obhajoba hovorí o ťahaní králikov z klobúka, tak dnes sme to zažili v priamom prenose z jej strany,“ povedal právny zástupca Markízy Tomáš Kamenec, pričom námietky obhajoby považuje za taktiku vyvolania chaosu:

„Máme za to, že spis obsahuje dôkazy, ktoré má obsahovať, ktoré smerujú k usvedčeniu obžalovaného a dôkazy považujeme za zákonné.“

„Vo všeobecnosti je to dlhodobý problém na strane prokuratúry, konkrétne ÚŠP, že nie je umožňované advokátom mať prístup k úplnému spisu. Týkalo sa to tak takzvanej piatej zmenky, kde podklady k nej doteraz nemáme a v podstate až v tomto štádiu konania, napriek tomu, že prokurátor prezentoval pred médiami 150-percentnú istotu, tak až v tomto odvolacom konaní v súvisiacej trestnej veci predkladá ďalšie dôkazy. Dokonca to došlo tak ďaleko, že predložil úradný záznam od vyšetrovateľa Petra Juhása o údajnom predložení nejakých čiastkových výstupov z Europolu. To by však znamenalo, že príslušníci Europolu pred súdom klamali. Zároveň je tam veľmi závažný fakt, že kde mal doteraz tie digitálne stopy Juhás, či ich mal niekde vo vačku, keďže nie sú v spise,“ skonštatoval Para.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), obžalovaný a jeho obhajca v úvode odmietli uzavrieť dohodu o vine a treste. Para podal viacero námietok vrátane tej voči zloženiu senátu, ktorú však ŠTS po porade zamietol. Prokurátor prečítal obžalobu, z ktorej vyplýva, že Ágh s komplicmi v roku 2016 vystavili zmenky so spätným podpisom z roku 2000.

V roku 2016 podali na Okresný súd Bratislava V návrh na vydanie platobného rozkazu so splatnosťou v tom roku a v roku 2017. Malo ísť o vyrovnanie sporu medzi spoločnosťou Gamatex a TV Markíza. Prokurátor však zdôraznil, že tento spor bol dávnejšie vyrovnaný. Ágh podľa neho úmyselne sfalšoval cenné papiere a dopustil sa obzvlášť závažného zločinu falšovania cenných papierov spolupáchateľstvom.

„Obžalobu považujeme za nedôvodnú. Nie je možné, aby obžaloba nesprístupnila dôkazy aj obhajobe,“ uviedol Para, ktorý spochybnil dôkazy získané prostredníctvom aplikácie Threema z Kočnera.

 „Cítim sa byť nevinný,“ vyhlásil Ágh.

Foto
Štefan Ágh / TASR

Obžalobu v tejto veci podal koncom júna prokurátor ÚŠP Ján Šanta. Ágh doposiaľ figuroval v tejto kauze ako obvinený. Vo februári bol zatiaľ neprávoplatne odsúdený bývalý riaditeľ Markízy Pavol Rusko a Kočner. Ágh bol v kauze Gamatex považovaný za pravú ruku Kočnera. Následne ho vylúčili na samostatné konanie. V júli minulého roka počas procesu s neprávoplatne odsúdenou dvojicou vypovedal ako svedok.

ŠTS koncom februára uznal Kočnera a Ruska za vinných z falšovania zmeniek TV Markíza, pričom obaja boli odsúdení na 19 rokov za mrežami. Kočner dostal aj peňažný trest 10-tisíc eur. Rozsudok však nie je právoplatný. Odsúdení podali odvolanie, vo veci tak bude rozhodovať Najvyšší súd. Ten pôvodne vytýčil termín verejného zasadnutia na 10. a 11. novembra, ale kvôli pandémii koronavírusu bol napokon zrušený. Nový termín zatiaľ nebol vytýčený.

Z obžaloby vyplýva, že Kočner a Rusko po dohode s Ághom vyhotovili štyri sfalšované zmenky, ktoré mali predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov, čím by získali 69 miliónov eur. Kočner bol senátom ŠTS neprávoplatne oslobodený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Zároveň čelí obvineniu aj v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy svojej bývalej spoločníčky Sylvie Klaus-Volzovej.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre