Zachovaný parný mlyn v Buzici ponúka návrat do minulosti

VýchodZaujímavosti

Návštevníci môžu spoznať proces mletia, triedenia, čistenia a transportu obilia.

V obci Buzica v okrese Košice-okolie sa nachádza zachovaný parný mlyn, ktorý ponúka návrat do čias pred sto rokmi, keď sa na mletie múky využívala sila pary. Pôvodne klasicistická sýpka bola prestavaná na mlyn v roku 1922, pričom do roku 1953 sa tam mlelo obilie a krupica. Obec v roku 2014 zrekonštruovala schátranú budovu pomocou eurofondov. „Podľa našich informácií na Slovensku, ale možno aj v strednej Európe, je to jediný takýto parný mlyn, ktorý má strojné zariadenie na 99 percent v kompletnom stave a všetko môže byť funkčné,“ uviedol starosta Buzice Jozef Mohňanský. Návštevníci môžu spoznať proces mletia, triedenia, čistenia a transportu obilia. Zároveň okrem mnohých zachovaných detailov uvidia napríklad aj starý ručný hasiaci prístroj.

Foto
Parný mlyn v Buzici / TASR

Pôvodná budova z roku 1811 patrila šľachtickému rodu Szentimreyovcov, v roku 1920 ju odkúpil Károly Máté a po prestavbe ju zmenil na štvorpodlažný mlyn. Strojné zariadenie pochádza od firmy Polednyák z Košíc. Mechanizmus poháňal najprv jednovalcový parný stroj a neskôr dieselový motor. Objekt do 50. rokov minulého storočia slúžil na skladové účely Štátneho majetku a potom začal chátrať. V roku 1990 ho do vlastníctva získali pôvodní majitelia.

Obec odkúpila mlyn a následne ho zrenovovala. V rámci cezhraničného projektu na to získala 307-tisíc eur. „Bolo to, ako sa hovorí, päť minút pred dvanástou, lebo budova už bola staticky vo veľmi zlom stave. Ale myslím si, že sa nám podarilo zachrániť veľmi peknú budovu aj pre ďalšie generácie,“ dodal Mohňanský s tým, že mechanizmus mlyna by sa dal sfunkčniť, ale obmedzovalo by to návštevníkov z hľadiska bezpečnosti. Z tohto dôvodu samospráva o tom neuvažuje. Pamiatka slúži ako múzeum, ktoré navštevujú aj žiaci základných či stredných škôl alebo ako školiace stredisko a miesto spoločenských stretnutí a výstav.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre