Začína rekonštrukcia Slaneckej cesty za takmer 12 miliónov eur

KošiceSpravodajstvo

Prvé automobily by po zrekonštruovanej Slaneckej ceste mali jazdiť v auguste 2023.

Foto
Som veľmi rada, že vďaka 17 miliónom eur z Regionálneho operačného programu IROP, ktorý riadi naše ministerstvo, sa najvyťaženejší úsek Slaneckej cesty bude zásadným spôsobom renovovať a ľuďom sa bude cestovať ľahšie, rýchlejšie a hlavne bezpečnejšie, komentovala začiatok rekonštrukčných prác n Slaneckej ceste Veronika Remišová / FB Mesto Košice

Budúci týždeň sa začne s rekonštrukciou Slaneckej cesty, ktorá je najvyťaženejšou cestou II. triedy v Košickom kraji. Počas pracovných dní ňou priemerne denne prejde viac ako 28 tisíc vozidiel, cez víkend je ich okolo 17 tisíc. Je to vyššia dopravná záťaž než na diaľnici Budimír – Bidovce alebo na ceste I. triedy medzi mestom a U.S. Steelom. Ak by sa Slanecká cesta nerozšírila, podľa výsledkov spracovanej dopravnej štúdie by sa najneskôr v roku 2026 stala počas špičky úplne neprejazdnou.

Obyvateľov sídliska Nad Jazerom a ani motoristov nečakajú v nasledujúcich týždňoch výraznejšie dopravné obmedzenia, tie nastanú až v priebehu budúceho roka. Hlavné stavebné práce, ktoré budú mať okrem iného za následok aj presmerovanie dopravy z pravej strany Slaneckej cesty smerom do Krásnej na vnútrosídliskové komunikácie, začnú na jar roku 2022. 

Dlho očakávaná modernizácia sa uskutoční z dôvodu zlepšenia bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Mesto na ňu získalo aj nenávratný finančný príspevok z eurofondového Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške 95 percent oprávnených nákladov na tri samostatné projekty. Spolufinancovanie mesta vrátane dodatočných nákladov na preložky inžinierskych sietí by malo dokopy predstavovať sumu 950 000 eur. 

Foto
Vizualizácia rekonštrukcie Slaneckej cesty v Košiciach. Jej modernizáciu zrealizuje bratislavská spoločnosť Doprastav, ktorá zvíťazila vo verejnej obstarávaní s cenou 11,9 milióna eur / Mesto Košice

Modernizáciu Slaneckej cesty zrealizuje bratislavská spoločnosť Doprastav, ktorá zvíťazila vo verejnej obstarávaní s cenou 11,9 milióna eur s DPH. Výsledná suma je o 7 miliónov menšia než predpokladaná hodnota tejto zákazky, čo predstavuje 38-percentnú úsporu. Vedenie mesta v tejto súvislosti rokuje s predstaviteľmi vlády o možnosti, či by bolo množné, aby sa ušetrené peniaze použili na financovanie niektorých ďalších infraštruktúrnych projektov v meste.  

Celková dĺžka rekonštruovaných alebo zrenovovaných ciest na Slaneckej ceste a v jej najbližšom okolí bude predstavovať 2275 metrov. Okrem samotnej výstavby štvorprúdovej komunikácie a rekonštrukcie všetkých jej ôsmych križovatiek tam vznikne 10 moderných zastávok integrovanej mestskej a prímestskej hromadnej dopravy, nainštalujú informačné systémy pre cestujúcich aj pre vodičov a takisto vznikne aj 2,2 km dlhý cyklochodník vedúci popri Slaneckej ceste. Prvé automobily by po zrekonštruovanej Slaneckej ceste mali jazdiť v auguste 2023. V rovnakom čase by mal byť hotový aj cyklochodník a zmodernizované zastávky MHD. 

Foto
Rekonštrukcia Slaneckej cesty je najvýznamnejší dopravný projekt za posledné roky, povedal košický primátor Jaroslav Polaček / Mesto Košice

Tesne pred začiatkom rekonštrukčných prác sa v piatok priamo na mieste bola pozrieť aj ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová. „Som veľmi rada, že vďaka 17 miliónom eur z Regionálneho operačného programu IROP, ktorý riadi naše ministerstvo, sa najvyťaženejší úsek Slaneckej cesty bude zásadným spôsobom renovovať a ľuďom sa bude cestovať ľahšie, rýchlejšie a hlavne bezpečnejšie. Pre nové eurofondové obdobie sme zaviedli zmeny, že takéto projekty sa budú môcť financovať naraz z jedného balíka, čím sa značne zjednoduší a urýchli celý proces,“ uviedla Remišová.

Košický primátor Jaroslav Polaček pripomenul zložitý proces majetko-právneho vysporiadania pozemkov, ktorý bol podmienkou pre získanie stavebného povolenia a možnosti čerpania finančných zdrojov z eurofondov. Mesto muselo rokovať s vlastníkmi pozemkov o takmer 100 kúpnych, zámenných a nájomných zmluvách vrátane zmlúv o zriadení vecného bremena na zhruba 200 parcelách. 

„Rekonštrukcia Slaneckej cesty je najvýznamnejší dopravný projekt za posledné roky. Som veľmi rád, že sa nám aj vďaka nesmiernemu úsiliu desiatok ľudí na magistráte a kvalitnej spolupráci s ministerstvom podarilo dostať k uskutočneniu tejto investície. Predchádzali tomu stovky náročných rokovaní na najrôznejších úrovniach od vlastníkov pozemkov až po vládne inštitúcie. Dôležité je, že budúci týždeň začíname, za čo by som chcel poďakovať každému, kto k tomu prispel."

Foto
Nasledujúce mesiace tu možno bude stavebná divočina, no na konci dňa nám to celé prinesie výsledok, ktorý bude stáť za to, doplnila starosta mestskej časti Nad jazerom Lenka Kovačevičová / Mesto Košice

Keďže táto veľká modernizácia si vyžiada aj dopravné obmedzenia, primátor požiadať o trpezlivosť všetkých obyvateľov sídliska nad Jazerom a vodičov, ktorí budú tadiaľ prechádzať.   

„Robíme to pre zlepšenie dopravnej dostupnosti celého sídliska, ktorá je najmä počas špičiek neúnosná. Hlavné rekonštrukčné práce sa začnú budúci rok. Dovtedy budú pripravené aj obchádzkové trasy, aby čo najmenej zasiahli do životov obyvateľov. Nielen Jazerčania si po dlhých rokoch čakania zaslúžia, aby cez ich sídlisko prechádzala cesta spĺňajúce všetky súčasné štandardy, pri ktorej budú mať zmodernizované zástavky MHD a nový cyklochodník,“ povedal Polaček.

„Po šiestich náročných rokoch sme sa konečne dočkali modernizácie Slaneckej cesty. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí priložili ruku k dielu, aby sme tu mohli takto stáť. Bez tých 17 miliónov z regionálneho programu by sme o Slaneckej ceste v Košiciach mohli len snívať. Chceme poprosiť každého o veľkú dávku trpezlivosti. Nasledujúce mesiace tu možno bude stavebná divočina, no na konci dňa nám to celé prinesie výsledok, ktorý bude stáť za to," doplnila starosta mestskej časti Nad jazerom Lenka Kovačevičová.

Komentáre