Začína sa Art Film Fest. Na čo sa môžete tento rok tešiť?

KošiceArchívArt Film Fest Košice 2021

Síce pôjde o komornejšiu verziu podujatia, ale programovo rovnako kvalitnú.

Po ročnej pauze spôsobenej pandémiou prichádza do Košíc Medzinárodný filmový festival Art Film Fest (AFF). Diváci uvidia desiatky filmov oceňovaných nielen doma, ale aj v zahraničí. Ako pre Košice Online povedal Peter Gašparík, snímky sa budú premietať v kinách aj na netradičných miestach, konkrétne v priestoroch Katovej bašty či v areáli Amfiteátra:

„28 ročník Medzinárodného filmového festivalu AFF začína dnes a potrvá až do nedele 27. júna. Prinesie na košické plátna množstvo zaujímavých filmov, či už domácich, alebo svetových. Prinesie sprievodné podujatia a zaujímavých hostí a hostky. Čo sa týka filmov, tento rok ich premietame v troch hlavných programových sekciách.

Prvou z nich je Medzinárodná súťaž hraných filmov. V tej súťažia prvé, druhé a tretie filmy režisérov a režisérok z celého sveta, súťažia o ceny Modrý anjel.

Najpočetnejšou programovou sekciou je tento rok Panorama. Nazvali sme ju tak aj preto, lebo poskytuje naozaj široký prehľad o svetovej kinematografii. Sú tam zastúpené filmy mnohých krajín, viacerých kontinentov a všetkých žánrov. Týchto filmov je dohromady 22.

V sekcii Slovenská sezóna každoročne predstavujeme domáce filmové novinky. Tento rok to nebude inak, bude ich 12, budú to hrané aj dokumentárne filmy a každý z nich príde uviesť tvorca alebo tvorkyňa, niekedy dokonca celé delegácie.“

Foto
Po ročnej pauze prichádza do Košíc Art Film Fest / TASR

Porotkyne Medzinárodnej súťaže hraných filmov v zložení Tereza Nvotová, Natália Germáni a Maja Hriešik vyberú spomedzi deviatich snímok tú, ktorá získa ocenenie Modrý anjel pre najlepší film. Zároveň bude udelená aj cena za najlepšiu réžiu, ženský a mužský herecký výkon. Súčasťou programu bude aj odovzdávanie ceny Hercova misia.

„Tento rok odovzdáme jednu Hercovu misiu výbornému českému hercovi, známemu najmä z komediálnych filmov, Petrovi Nárožnému. Pán Nárožný si cenu prevezme na otváracom ceremoniáli vo štvrtok 24. júna. S verejnosťou sa stretne na tlačovej konferencii, ktorá je naplánovaná na piatok 25. júna o 13.00 hod. v Kulturparku v našom presscentre. Pána Nárožného ešte budú mať Košičania a Košičanky možnosť vidieť a počuť aj na talkshow Bez šepkára v piatok 25. júna, kde bude hosťom,“ uviedol Gašparík.

Otvárací ceremoniál sa netradične uskutoční až v druhý deň festivalu. Gašparík doplnil, že v rámci neho bude udelená aj Cena prezidenta festivalu:

„Na otváracom ceremoniáli, ktorý sa tento rok uskutoční trošku netradične až v druhý deň festivalu odovzdá AFF okrem Hercovej misie aj ocenenie Cena prezidenta festivalu. Túto získa in memoriam slovenský režisér Jaroslav Siakeľ, ktorý je tvorcom celkom prvého slovenského celovečerného hraného filmu Jánošík z roku 1921. Tento film AFF aj premietne v piatok 25. júna o 21.30 hod. na nádvorí Katovej bašty. Nebude to obyčajné premietanie, ale so živým hudobným sprievodom, ktorý pre film špeciálne pri príležitosti 100. výročia pripravil hudobník David Kollar.“

Komentáre