Záhrada umenia a Kmeťovo stromoradie v Prešove sa premenia na multifunkčnú oddychovú zónu

PrešovSpravodajstvo

Lokalita bude slúžiť aj na organizovanie kultúrnych podujatí.

Neďaleko centra metropoly Šariša sa nachádza Záhrada umenia, ktorá niekoľko rokov chátrala. Mesto Prešov však pripravuje jej kompletnú obnovu a revitalizáciu spolu s Kmeťovým stromoradím, ktoré majú rozlohu 1,3 hektára.

Ako informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, cieľom projektu je vytvoriť multifunkčnú oddychovú zónu, ktorá bude slúžiť nielen na relax, ale aj na organizovanie rôznych kultúrnych podujatí. V rámci revitalizácie sa vysadia desiatky stromov a obnovia sa sadovnícke úpravy z 19. storočia.

„Medzi hradobný a parkánový múr v Záhrade umenia sa v šírke 1,5 metra vysadí pestrofarebný lem z trvaliek, nízkych kríkov a okrasných tráv v dvoch výškových úrovniach. Zostatok plochy vyplní mačinový trávnik. Okrem toho sa pri Gymnáziu Konštantínova 2 a v uzávere Záhrady umenia vysadí bariéra z popínavých drevín,“ uviedol Tomek.

Foto
Záhrada umenia / Mesto Prešov

Vzhľadom na to, že viacero drevín v tejto lokalite je poškodených, prípadne ohrozujú národnú kultúrnu pamiatku – hradobný múr, bude potrebný výrub niekoľkých stromov, čo potvrdil aj Tomek:

„Revitalizácia Záhrady umenia a stromoradia preto zahŕňa aj nový návrh výrubu iba 15 drevín, ktoré ohrozujú desiatky zdravých stromov a v prípade nepriaznivého počasia a silného vetra môžu predstavovať priame nebezpečenstvo pre ľudí,“ dodal Tomek s tým, že namiesto nich sa vysadí 55 pagaštov a jedna lipa.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre