Zákaz dovozu komodít z Ukrajiny sa predĺžil kvôli ochrane domáceho trhu

SlovenskoSpravodajstvo

Potrvá do konca roka.

Vláda predĺžila zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny. Ide o pšenicu, kukuricu, repku a slnečnicové semená. Zákaz bude platiť do konca roka.

„Európska komisia nepredĺžila zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, vrátane pšenice, po 15. septembri, preto vláda rozhodla o zákaze ich dovozu na národnej úrovni. A to do konca roka a na rovnaké štyri komodity, teda pšenicu, kukuricu, repku a slnečnicové semená. Musíme zabrániť nadmernému tlaku na slovenský trh, aby sme zostali féroví aj voči domácim farmárom, uviedol premiér Ľudovít Ódor.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Tento krok vlády je podľa predsedu vlády aj reakciou na rovnaký postup Poľska a Maďarska. Zdôraznil, že vláda bude aj počas platnosti národného zákazu dovozu štyroch komodít intenzívne pracovať s Európskou komisiou a členskými štátmi Európskej únie pri hľadaní celoeurópskeho a systémového riešenia. Zároveň deklaroval pripravenosť vlády zrušiť zákaz v takomto prípade.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dodalo, že rozhodnutie súvisí s ochranou domáceho trhu a je logickou reakciou na postup okolitých krajín, ktoré pristupujú k jednostranným zákazom na dovoz:

„Zákaz neplatí pre transport tovaru cez naše územie, čím vyjadrujeme solidaritu s Ukrajinou a umiestňovaním jej tovaru na cieľové trhy.“

 

Zdroj: TASR

Komentáre