Miera návratnosti dosahuje približne 75 percent.
Na Slovensku je vyše roka a pol realitou zálohovanie PET fliaš. Pri nákupe nápoja v tomto obale so symbolom Z sa v predajni uhrádza záloha vo výške 15 centov. Fľaše je možné potom vrátiť aj v inej predajni, kde sa predávajú. Predajca však musí zabezpečiť, že takéto fľaše zoberie späť. Nemusí na to použiť automat, ale môže ísť aj o ručné preberanie.
Automaty sú po novom nielen vo veľkých nákupných centrách, ale aj v prírode. Systém zálohovania si Slováci osvojili, zvyk u ľudí si pochvaľuje ministerstvo životného prostredia i Správa Tatranského národného parku (TANAP-u). Podľa nich je to viditeľné aj vo voľnej prírode.
„Zálohovanie plastových fliaš a plechoviek všeobecne určite prispelo k čistejšej prírode v kompetenčnom území Správy TANAP-u. Čo sa však týka vysokohorského prostredia, v tatranských dolinách a na štítoch sme nemali výrazný problém ani pred prvým januárom 2022. Návštevníci boli dostatočne uvedomelí a PET fľaše či plechovky vo vyšších nadmorských výškach vyhadzovali len výnimočne,“ povedal Peter Dzurila zo Správy TANAP-u, ktorý dodal, že v nižších polohách a v podhorí Tatier objavujú množstvo smetí, najmä popri cestách a v okolí prístreškov:
„Ľudia aj v roku 2023 dokážu do voľnej prírody povyhadzovať stavebný, biologický odpad či celé vrecia nepotrebných vecí. Samotných PET fliaš a plechoviek označených symbolom Z a textom ZÁLOHOVANÉ nachádzajú naši pracovníci pomenej, väčšinou ide skôr o obaly poľského pôvodu. Zálohovanie pomohlo aj v okolí osád, kde nové plasty a plechovky nepribúdajú. Stále však v ich bezprostrednej blízkosti ostávajú staré obaly, ktoré nie je možné vrátiť na odberné miesta.“
To, že sa zálohovanie ujalo, potvrdzujú aj čísla. Ako pre Rádio Košice uviedol hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák, miera návratnosti v súčasnosti dosahuje približne 75 percent, pričom cieľom je do roku 2025 dosiahnuť 90-percentnú návratnosť nápojových obalov, následne ich recyklovať a využiť pri výrobe nových plastových fliaš a plechoviek.
„Slovensko je pritom prvou krajinou strednej Európy, ktorá zaviedla zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Cieľom je, aby plastový odpad neskončil v prírode, v riekach či jazerách, ale v recyklačných zariadeniach. Treba si uvedomiť, že plastový odpad je celosvetovým problémom. Podľa EUROSTATU vyprodukuje jeden Slovák v priemerne 24 kilogramov plastového odpadu ročne. Ročne sa tak vyprodukuje na Slovensku približne 132-tisíc ton plastového odpadu,“ skonštatoval Ferenčák.
Systém zálohovania je však podľa neho dôležité vylepšovať a zdokonaľovať, predovšetkým, čo sa týka rozširovania odbernej siete. Správca zálohového systému podľa ministerstva životného prostredia podniká kroky ako zvyšovať dostupnosť a uľahčiť praktické využívanie zálohomatov aj ťažko zdravotne znevýhodneným občanom. Aktuálne je na Slovensku takmer 3200 odberných miest na zálohované obaly, tento rok by ich chcel správca zvýšiť na 3500.
Autor: RÁDIO KOŠICE