Zamestnanci a odborári DPMK vyhlásili štrajkovú pohotovosť

KošiceSpravodajstvo

Jeho dofinancovanie je kľúčové.

Mestská hromadná doprava (MHD) v metropole východu niekoľko týždňov premáva v obmedzenom režime, ktorý platí do odvolania. Dôvodom je nedostatok peňazí na financovanie dopravného podniku. Riaditeľ Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) Vladimír Padyšák pre Košice Online uviedol, že požadovaných 36 miliónov eur pokrýva aktuálnu potrebu a objednávku mesta, teda vyše 15 miliónov vozových kilometrov:

„Tri dni pred Vianocami sme obdržali z mesta požiadavku na vykonanie úsporných opatrení, ktoré budú reflektovať skutočnosť, že v mestskom rozpočte je k dispozícii iba 26 miliónov eur pre dopravný podnik namiesto nami požadovaných 36 miliónov eur. Tým, že zatiaľ máme v rozpočte len 26 miliónov eur, tak to by znamenalo pre dopravný podnik drastické zníženie výkonov, a to až o 30 percent, čo už znamená kolaps verejnej dopravy.“

Foto
Nie je vylúčené, že zamestnanci a odborári vstúpia do ostrého štrajku  / TASR

Verejná doprava je krvným obehom mesta, ak sa zastaví, zníži sa mobilita a zmení sa správanie obyvateľov. Cesty v Košiciach sú plné áut. Na Slaneckej, Hlinkovej či Palackého sa tvoria kolóny a mesto sa tak stáva nepriepustným. Dofinancovanie dopravného podniku je podľa Padyšáka kľúčové, keďže MHD musí zostať zachovaná aj v tejto náročnej dobe zdražovania. Následkom zníženia výkonu DPMK sú aj organizačné zmeny vrátane prepúšťania zamestnancov, ktorí 10. januára spolu s odborármi vyhlásili štrajkovú pohotovosť.

„Deň pred Vianocami sme urobili dohodu s odborovými zväzmi, že nebudeme prepúšťať do konca marca s tým, že skrátime pracovný týždeň pre všetkých zamestnancov dopravného podniku, ktorí pracujú v takzvanom pretržitom režime, a teda budeme im vyplácať 60 percent mzdy za jeden deň v týždni. My sme ho určili na piatok, aby sme dokázali v danom čase šetriť aj energie v budove. Tým, že ľudia nepracujú, okamžite sťahujeme vykurovanie na stupeň temperovania, kedy šetríme plyn, elektrinu, nebežia počítače, nesvieti sa,“ povedal Padyšák.

Nie je vylúčené, že zamestnanci a odborári vstúpia do ostrého štrajku. Cestujúcim hrozí, že nebudú odvezení zo zastávok, čo by spôsobilo kolaps verejnej dopravy. Padyšák verí, že mestskí poslanci do konca marca schvália tohtoročný rozpočet a pre dopravný podnik sa nájde dostatok peňazí na zachovanie verejnej dopravy aspoň v obmedzenom režime, ktorý by mal potrvať do konca krízy. Finančná komisia mesta Košice by mala budúci pondelok (23.1.) rokovať práve o doprave a financovaní DPMK.

 

Komentáre